CBA z dostępem do danych ZUS – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

CBA uzyska dostęp do informacji, jakie ZUS gromadzi o 25 milionach Polaków. Premier złamał konstytucję – uważa prof. Marek Safjan, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Tania siła robocza i wysokie kwalifikacje pracowników są dla zagranicznych firm jedną z głównych zachęt do inwestowania. Problem w tym, że praca w Polsce robi się coraz droższa, a na rynku brakuje rąk do pracy. Czy rosnące płace zniechęcą zagranicznych inwestorów?

Jeszcze przed wyborami rząd będzie miał szansę pochwalić się inwestycjami drogowymi. Za dwa, trzy tygodnie kierowcy dostaną obwodnicę Gorzowa Wielkopolskiego, której otwarcie opóźniono z powodu zagadkowych usterek budowlanych.

Po dziesięciogodzinnym posiedzeniu nadzór bankowy dał wczoraj zielone światło dla pierwszego etapu łączenia banków Pekao i BPH. Decyzja w sprawie Pekao i BPH zapadła dopiero przed godz. 23. Wcześniej KNB zapoznała się z analizą i rekomendacją Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego oraz przesłuchała szefów obu łączących się banków.

Rzeczpospolita

To Gdańsk Transport Company, a nie rząd ma prawo budować autostradę A1 między Grudziądzem a Toruniem – orzekł wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Od decyzji sądu rząd może się odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Czy to zrobi, zadecyduje dopiero po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku i analizie dokumentu.

Międzynarodowe koncerny szturmują Polskę i tworzą co roku dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy. Prawie 10 proc. Polaków aktywnych zawodowo jest zatrudnionych w firmach z obcym kapitałem. Z szacunków Narodowego Banku Polskiego wynika, że od stycznia do lipca wartość inwestycji zagranicznych w Polsce wynosiła 7,3 mld euro, czyli o ponad 2 mld euro więcej niż w podobnym okresie 2006 roku.

Posiadacze przedwojennych obligacji mogą tylko do 16 października tego roku składać do sądów wnioski wzywające Skarb Państwa do ugody w sprawie wypłaty rekompensat. Dzięki tej akcji procesowej unikną przedawnienia swoich roszczeń.

Rozpoczęcie inwestycji w akcje w październiku 2002 roku można teraz uznać za strzał w dziesiątkę. Właśnie rozpoczynała się hossa i giełda przyniosła przez pięć lat średnio 380 proc. zysku.

Rada Podatkowa przy Lewiatanie opracowała almanach najpilniejszych zmian, jakie w ciągu najbliższych trzech lat powinien w podatkach przeprowadzić rząd. – Wytypowaliśmy kilkadziesiąt zagadnień, które wymagają naprawy. Jako najpilniejsze uznaliśmy 18 – mówi Rafał Iniewski z Lewiatana.

Gazeta Prawna

Przedsiębiorcy i samorządowcy poczekają dłużej na unijne dotacje – wynika z informacji GP. Winę za to ponosi kierowane przez Piotra Woźniaka Ministerstwo Gospodarki, któremu nie udało się na czas znowelizować ustawy o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Z tego powodu działania Agencji, przez którą idzie główny strumień gotówki z Unii Europejskiej dla polskich firm, zostały praktycznie sparaliżowane.

W sporze polskiego rządu z Komisją Europejską pojawiła się możliwość kompromisu. Jak wynika z informacji GP, Bruksela jest skłonna zaakceptować część przepisów. Rząd mógłby blokować przejęcia strategicznych firm przez zagraniczne podmioty, ale tylko wtedy gdy zainteresowane kupnem byłyby firmy spoza Unii Europejskiej.

W tym roku liczba pozwów do sądu pracy może być dwukrotnie mniejsza niż trzy lata temu – wynika z danych resortu sprawiedliwości. Eksperci podkreślają, że pracodawcy coraz rzadziej łamią przepisy prawa pracy. Natomiast związki zawodowe zwracają uwagę na to, że wprowadzenie w marcu 2006 r. opłat utrudniło pracownikom dostęp do sądów.

Od 2008 roku za prezenty małej wartości, których nieodpłatne przekazanie nie podlega VAT, będą uznawane wyłącznie te, których wartość rynkowa nie przekracza 5 zł. Będzie to zmiana niekorzystna dla wielu przedsiębiorców, którzy przekazują upominki swoim kontrahentom.

Puls Biznesu

1 października na spotkaniu w Luksemburgu ministrowie transportu krajów członkowskich UE ustalili, że do pełnej liberalizacji rynku pocztowego dojdzie 1 stycznia 2011 r. Są jednak wyjątki od reguły. Jedenaście krajów (w tym Polska) wywalczyło dodatkowy, dwuletni okres przejściowy. Z terminów ustalonych przez UE nie cieszą się mniejsze firmy pocztowe, zaś kurierskie chcą wydzielenia swoich usług z rynku pocztowego.

Za rok logo Star zastąpi barwy Orlenu na stacjach w Niemczech. To może prestiżowa porażka, ale też szansa na poprawę wyników. – Stopniowo likwidujemy brand Orlen. Obecnie działa w jego barwach 80 stacji. Chcemy, by do końca 2008 r. już cała sieć, licząca obecnie 510 placówek, funkcjonowała pod logo Star – mówi William Kozik, dyrektor wykonawczy do spraw sprzedaży PKN Orlen.