Pierwszy bank wyspecjalizowany w obsłudze małych firm – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Wkrótce powstanie pierwszy bank specjalizujący się wyłącznie w obsłudze małych firm. Ma go utworzyć spółka Fundusz Mikro wraz z jednym z zagranicznych banków – dowiadujemy się nieoficjalnie. To duży potencjał, ale i duże ryzyko – mówią bankowcy.

Dziś rusza Noble Bank. Na razie tylko na papierze, bo pierwszych klientów przyjmie dopiero w czerwcu. Nowy bank powstaje na bazie kupionego przez Getin Wschodniego Banku Cukrownictwa. Dziś walne zgromadzenie WBC zmieni jego statut i nazwę na Noble Bank.

Już niemal wszystkie wielkie banki każą sobie płacić za przelewy internetowe. Dlaczego? Wzrost opłat to efekt pogoni banków za rekordowymi zyskami. Prezesi chcą dalej bić rekordy. A rosnąca konkurencja i spadające marże na rynku kredytów sprawiają, że chciwym okiem spoglądają na posiadaczy kont osobistych. I wyciskają ich jak cytrynę.

Kolejka polityków w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Marszałkowie województw, posłowie, a nawet szef klubu PiS chcą wywalczyć dodatkowe miliony euro dla swoich województw.

Rzeczpospolita

Firmy giełdowe zarobiły w pierwszym kwartale sześć miliardów złotych. To o prawie 14 procent więcej niż przed rokiem. A prognozy wskazują na to, że ich wyniki będą jeszcze lepsze.

Zbyt długo czekamy na projekty zmian podatkowych – uważa poseł Artur Zawisza z Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, te najważniejsze, niebudzące kontrowersji powinny już dawno trafić pod obrady Sejmu.

Polska apeluje w Brukseli o pomoc dla producentów drobiu, którzy ucierpieli z powodu ptasiej zarazy. Aby Unia wypłaciła odszkodowania, polski budżet także musi wysupłać pieniądze, a środków nie ma.

Wzrasta zainteresowanie samorządów emisjami obligacji komunalnych. Agencja ratingowa Fitch ocenia, że w pierwszych trzech miesiącach roku ich wartość wzrosła o 12,6 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku i sięgnęła 3,5 miliarda złotych.

Grupa energetyczna CEZ poinformowała w Pradze o bezterminowym odroczeniu wejścia na giełdę w Warszawie. Debiut miał nastąpić do końca czerwca. Zapowiedź Czechów jest dosyć zaskakująca, gdyż jeszcze kilka dni temu wszystko wskazywało, że firma spieszy się do debiutu na naszej giełdzie i wkrótce złoży prospekt emisyjny.

Gazeta Prawna

W Polsce korzystając z internetu można bez problemów uprawiać hazard. Chociaż działania firm oferujących tego rodzaju rozrywkę są nielegalne, a za sam udział w e-hazardzie grozi nawet dwa lata więzienia, ich organizatorzy są praktycznie bezkarni. Prokuratury umarzają lub nie podejmują postępowań, mimo kierowanych do nich zawiadomień przez urzędy skarbowe o popełnieniu przestępstwa.

Najwięcej fuzji w Europie Środkowej i Wschodniej przypada na Rosję, Czechy i Polskę. Coraz więcej firm w regionie, w tym polskich, przejmuje przedsiębiorstwa za granicą. W 2005 roku Polacy sfinalizowali 24 takie transakcje, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Polskie sieci handlowe otwierają rocznie kilkaset supermarketów. Rynek czeka konsolidacja – przejęcia zapowiadają największe polskie firmy. Rywalizacja toczy się o rynek wart ponad 135 mld złotych.

Komisja Europejska przygotowuje projekt rozporządzenia likwidującego możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych w formie zamkniętych zakładów pracy chronionej. Zastąpi ono obowiązujące rozporządzenie 22/04/2002 w sprawie pomocy publicznej udzielanej pracodawcom. Zgodnie z nim będą oni musieli zmienić sposób funkcjonowania firm m.in. poprzez wprowadzenie w swoich przedsiębiorstwach formy zatrudnienia wspomaganego (pracy niepełnosprawnego ze sprawnym asystentem).