4 mln kary dla Johnson & Johnson – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Prawie 4 mln zł kary musi zapłacić koncern farmaceutyczny Johnson & Johnson i dwie współpracujące z nimi hurtownie. Urząd antymonopolowy zarzucił im nielegalną zmowę rynkową dotyczącą drogiego leku zawierającego erytropoetynę. Sprawę wykryła „Gazeta”. To bezprecedensowa decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: po raz pierwszy wykazał, że jeden z największych działających w Polsce koncernów farmaceutycznych zawarł z hurtowniami nielegalne porozumienie mające na celu ograniczenie rynków zbytu i ustalenie ceny leku Eprex. Lek, zawierający ludzką rekombinowaną erytropoetynę (tzw. EPO), jest stosowany w leczeniu niedokrwistości oraz w zabiegach hemodializy nerek.
Największe banki rozpoczynają zacięty bój o przyciągnięcie małych i średnich firm. Powód? Bankowcy zauważyli rosnącą aktywność tej grupy przedsiębiorstw i jej zapotrzebowanie na kredyty. – To prawdziwy boom – przyznają bankowcy. Niemal wszystkie duże instytucje finansowe w ostatnich tygodniach przygotowały specjalną ofertę z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Walka rozgorzała na wszystkich polach – banki oferują tańsze konta firmowe, łatwiejszy dostęp do kredytów, więcej kart płatniczych, darmowy dostęp do serwisu internetowego… Bój idzie o ponad 1,7 mln aktywnych przedsiębiorstw (tyle firm o rocznych obrotach do 7 mln euro rocznie działa w Polsce wg danych GUS). Według wyliczeń Citibanku ten segment wart jest dla banków 600 mln dol. przychodów rocznie.
Do końca 2006 r. kinowy operator Cinema City zbuduje w Polsce kolejne 12 multipleksów. Liczba kinowych ekranów należących do tego koncernu w Polsce podwoi się. Cinema City to izraelski koncern, który ma swoje multipleksy w Izraelu, Czechach, na Węgrzech i w Polsce. Właśnie rozpoczyna budowę wielosalowego kina w bułgarskiej Sofii. W tej chwili należy do niego łącznie ok. 350 kinowych ekranów, w tym 118 w Polsce.
Rzeczpospolita:
Piractwo i moda na filmowe gadżety w prasie dobijają małe wypożyczalnie wideo, jeden z popularnych drobnych biznesów lat 90. Przychody tracą też liderzy tego rynku. Zrzeszające największe sieci wypożyczalni Stowarzyszenie Polskich Wideotek krytykuje nowe reklamy Neostrady. Ocenia, że można je uznać za promowanie piractwa.
Około 6,7 mld zł zobowiązań publicznoprawnych umorzyły dotychczas polskim firmom urzędy skarbowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na mocy ustawy z sierpnia 2002 r. – wynika ze wstępnych informacji. Większość tej kwoty to umorzenia zobowiązań spółek węglowych.
AIG Bank Polska, Fiat Ubezpieczenia Życiowe, Towarzystwo Ubezpieczeniowe „Europa”, PTE ING Nationale-Nederlanden oraz BZ WBK AIB TFI – to najlepsze firmy sektora finansowego w Polsce według „Rzeczpospolitej”.
Są coraz mniejsze szanse na wzrost składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez przedsiębiorców, który zakłada rządowy projekt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – ustaliła „Rz”. Rządowy projekt w sprawie podwyżki składek na ubezpieczenie społeczne jest w Sejmie. Do tej pory nie odbyło się nawet jego pierwsze czytanie. Zgodnie z rządową propozycją składka na ubezpieczenie społeczne – w zależności od kwoty podatku zapłaconego w poprzednim roku – wzrosłaby od 25 do 300 proc.
Gazeta Prawna:
Objęcie od 1 maja br. VAT-em dotacji, subwencji oraz darowizn rzeczowych i żywnościowych wywołało ogromne zamieszanie i protesty. Ministerstwo Finansów jednak uspokaja: VAT trzeba będzie zapłacić tylko w przypadku nieodpłatnych świadczeń, które nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. To oznacza, że np. bilety przekazane przez teatr dla domu dziecka nie są opodatkowane.
Z obowiązku uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości mieli być zwolnieni przedsiębiorcy z państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Kalendarz akcesyjny zakładał, że Polska stanie się członkiem EOG równocześnie z wejściem do Unii. Wskutek opóźnień legislacyjnych tak się nie stało. Dlatego też spółki kontrolowane przez cudzoziemców, mające siedzibę w Polsce, nie mają statusu przedsiębiorców EOG i dlatego wbrew panującej opinii mają obowiązek uzyskiwać zezwolenie na nabycie nieruchomości w Polsce.