Rządowy pomysł na ulżenie przedsiebiorcom, zignorowany – Z dzienników

Gazeta Wyborcza:

Nawet słynny kredyt Pola nie został tak dotkliwie zignorowany jak kredyt podatkowy – rządowy pomysł na ulżenie przedsiębiorcom. Resort finansów podał w czwartek, że ulgą zwaną kredytem podatkowym zainteresowało się… dwóch przedsiębiorców. – Wcale mnie to nie dziwi. Były problemy z dotarciem do informacji o tej instytucji – ocenia Jeremi Mordasewicz, ekspert z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Kredytu podatkowego ministerstwo bowiem nie „reklamowało”.
Utrudnienia w działalności dostawców usług o podwyższonej płatności, czyli „0-700”, skreślenie obowiązku rejestracji telefonów na kartę i przepisy korzystne dla największych – proponują posłowie ze specjalnej podkomisji. W czwartek skończyła obrady specjalna podkomisja ds. rozpatrzenia projektu nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego. 18 maja trafi on pod obrady komisji infrastruktury.

Rzeczpospolita:

Ceny paliw rosną niemal z dnia na dzień i taka sytuacja trwa od miesiąca. Wszystko z powodu drogiej ropy i drożejących paliw na zagranicznych giełdach. W ślad za tym rafinerie i właściciele stacji skrupulatnie podwyższają ceny. Wiele wskazuje na to, że ropa, a więc i paliwa będą nadal drożały. Paliwa drożeją na całym świecie i ostatnie podwyżki w Polsce nie mają żadnego związku z wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej.
Liczba transakcji dokonywanych kartami płatniczymi wzrosła przez 12 miesięcy, licząc od końca marca 2003 r., o 23 proc. Ich wartość zwiększyła się o 20 proc. Średnia wartość jednej płatności dokonywanej kartą to 122 zł. Cztery największe na naszym rynku centra rozliczeniowe – PolCard, Centrum Kart i Czeków Pekao SA, CardPoint oraz eService, obsługiwały na koniec marca 2004 roku ponad 124 tys. terminali akceptujących karty płatnicze. W ciągu 12 miesięcy, począwszy od końca marca 2003 r. do końca marca 2004 r., przybyło tylko 4,2 tys. nowych terminali. Przedstawiciele centrów rozliczeniowych tłumaczą to tym, że są klienci, którzy zamykają swoje przedsięwzięcia lub zmieniają ich charakter i przestają używać terminali.
Nie zawiedli się inwestorzy, którzy zdecydowali się kupić pod koniec kwietnia akcje GTC w ofercie publicznej mimo że cena emisyjna była ustalona na najwyższym dopuszczanym przez spółkę poziomie. Na zamknięciu wczorajszej sesji papiery kosztowały 99 zł – było to 13,8 proc. więcej od ceny emisyjnej. Publiczna sprzedaż akcji GTC była największą prywatną ofertą pierwotną od 5 lat.
Agencja ratingowa Fitch pogorszyła swoje przewidywania dotyczące wiarygodności polskich zobowiązań długoterminowych w walucie obcej, utrzymując jednak najważniejszą ocenę na poziomie BBB+. Obniżenie tego ratingu to wyraz obaw o stan finansów publicznych oraz niepewności związanej z zaprzysiężeniem rządu Belki. Polska jest pierwszym krajem rozszerzonej Unii Europejskiej, któremu Fitch obniżył ocenę. Decyzja ta spowodowała przejściowe osłabienie złotego i wzrost rentowności polskich obligacji.

Gazeta Prawna:

Miliony euro, które oferuje Unia Europejska w ramach wielu funduszy i programów, sprawiły, że na rynku zaczęli się pojawiać liczni doradcy europejscy, którzy często bez jakichkolwiek kwalifikacji i doświadczenia oferują pomoc w zdobywaniu unijnych dotacji. Ich ofiarą pada coraz więcej przedsiębiorców, którzy korzystając z porad takich „fachowców” tracą szansę na zdobycie europejskich funduszy.
Coraz więcej Polaków nie płaci za korzystanie z posiadanych radioodbiorników i telewizorów. Ściągalność abonamentu wynosi niewiele ponad 50 proc. Z tego właśnie powodu prezesi publicznych mediów chcą, aby Sejm szybko uchwalił przepisy, które poprawią ściągalność abonamentu.