Kto żeruje na pieniądzach klientów Plus GSM? – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Ile w dobie bankowości elektronicznej może trwać przelanie pieniędzy z jednego konta na drugie? W przypadku klientów Polkomtela, operatora sieci Plus GSM, każdy przelew – zanim trafi do adresata – może tkwić w „czarnej dziurze” nawet trzy-cztery dni. Kto na tym zarabia? Polkomtel, operator sieci Plus GSM, ostatnio zaostrzył kurs wobec spóźniających się płatników: odcina rozmowy wychodzące już po dwóch-trzech tygodniach zwłoki, a za ponowne ich przyłączenie życzy sobie dodatkowych opłat manipulacyjnych.

Volvo kupi fabrykę po upadłym Daewoo Lublin. Szwedzi chcą tam produkować samochodowe części, także do luksusowych limuzyn. Pracę znajdzie 200 osób. W imieniu Volvo o kupno fabryki wystąpiła firma Ecris Polska, spółka zależna szwedzkiego koncernu. Przed kilku dniami na biurko syndyka DMP Leszka Liszcza trafił w tej sprawie list intencyjny odsłaniający szczegóły spodziewanej transakcji. Szwedzi chcą rozwinąć w Lublinie szeroką działalność w przemyśle motoryzacyjnym. Zamierzają produkować przede wszystkim blachy karoseryjne, a także uruchomić nowoczesną lakiernię i montownię podzespołów samochodowych.

Inwestycje poniosą gospodarkę. Zadyszka czy wyrównanie tempa? Gospodarka nadal radzi sobie bardzo dobrze, choć początek 2005 r. na pierwszy rzut oka będzie pewnie wyglądać dużo słabiej. Wielu analityków przyglądając się danym statystycznym z zeszłego roku, łapie się za głowę – wzrost gospodarczy, który jeszcze w pierwszej połowie roku był na niebotycznym poziomie 6,5 proc., w następnych kwartałach słabł, słabł i w końcu wyniósł tylko ok. 4 proc.

Rzeczpospolita

Przedsiębiorcy wybierają liniowy. Wprowadzony zaledwie rok temu podatek liniowy w wysokości 19 procent cieszy się coraz większą popularnością wśród osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Według szacunków „Rzeczpospolitej” w tym roku liczba przedsiębiorców, którzy go wybrali, wzrosła o 50 tysięcy, osiągając prawie 250 tysięcy osób. Przesadzone okazują się obawy, że podatek liniowy spowoduje spadek wpływów do budżetu państwa. Według wstępnych danych wpływy podatkowe od przedsiębiorców są teraz wyższe niż w przeszłości. – Niech to będzie lekcja dla rządu i parlamentu, że na obniżce podatku budżet może tylko zyskać – powiedział „Rzeczpospolitej” Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Polowanie na promocje. Co drugi Polak skorzystał w ostatnich tygodniach z promocji, wyprzedaży czy rabatu – wynika z badań „Rzeczpospolitej”. Większość z nas nie może oprzeć się promocjom i wyprzedażom, które stały się stałym elementem polskiego handlu. Walentynki od kilku sezonów zyskują na znaczeniu w handlu, tracą Dzień Matki oraz 1 Listopada. W wielu sklepach wciąż jeszcze trwają zimowe wyprzedaże, od początku lutego handlowcy zaczęli nam przypominać o walentynkach. Hipermarkety wyciągają na stoiska promocyjne czekoladki w okolicznościowych opakowaniach, w perfumeriach i na wystawach sklepów jubilerskich roi się od czerwonych serduszek.

Gazeta Prawna

Płacą na remont, opłacają zarządcę. Członek wspólnoty mieszkaniowej wpłacający pieniądze na wyodrębniony fundusz remontowy ma prawo do odliczenia tych wpłat od podatku, nawet jeśli zarządcy tych wspólnot wykorzystują te środki niezgodnie z ich przeznaczeniem. Brakuje, niestety, kontroli nad zarządcami wspólnot mieszkaniowych, a konsekwencje prawne wynikające z niezgodnych z prawem działań zarządcy nieruchomości lub władz spółdzielni nie mogą obciążać podatnika – zgodnie podkreślają eksperci.

'Podróbki’ nie tylko na bazarach. W Polsce coraz częściej nawet w sklepach sprzedawane są wyroby, których nazwy lub opis na etykiecie wprowadza w błąd – wynika z danych Inspekcji Handlowej. Fałszowane jest (i to niekiedy także przez producentów) niemal wszystko – alkohol, wyroby wędliniarskie, masło, przy czym szczególnie niebezpieczne dla konsumentów mogą być sprowadzane z krajów azjatyckich zabawki, a także leki sprzedawane na bazarach. Inspekcja ostrzega i apeluje,

Od marca wyższe emerytury. Wszyscy, którzy wybierają się w najbliższym czasie na emeryturę lub rentę, powinni do końca lutego wstrzymać się ze złożeniem wniosku o te świadczenia do ZUS. Od 1 marca wzrośnie prawie o 74 zł tzw. kwota bazowa, która ma wpływ na ich wysokość. Wyniesie ona 1903,03 zł. W ubiegłym roku dużo zamieszania wzbudzał nowy sposób obliczania kwoty bazowej, która służy do ustalania wysokości emerytur i rent wypłacanych przez ZUS (w jaki sposób – patrz ramka). Do końca lutego 2004 r. była ona równa 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia (pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne) w kwartale poprzedzającym termin waloryzacji. Oznaczało to, że w 2003 r. była wyliczona na podstawie wynagrodzenia z ostatniego kwartału 2002 r.