Odpowiedzialność przedsiębiorców za swoje produkty wzrasta – Z dzienników

Rzeczpospolita:

Od 1 maja polscy przedsiębiorcy są sądownie odpowiedzialni za nieszczęśliwe skutki użytkowania ich produktów przez konsumentów. Na razie na wielomilionowe odszkodowania jeszcze nikt nie został skazany, ale taka możliwość, oprócz konkurencji ze strony zachodnich firm i dostosowania do unijnych norm towarów, to największy powód obaw naszych biznesmenów związany z europejską integracją – wynika z badań Krajowej Izby Gospodarczej.
Zbudowany wielkim nakładem sił i środków terminal samochodowy w Koroszczynie stanowił przez 6 lat wzorcowy przykład nowoczesnego przejścia granicznego. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej może stać się tylko przystankiem na trasie ciężarówek. Zgodnie z unijnymi przepisami odprawy towarów eksportowanych poza teren UE zostały przeniesione do urzędów celnych w głębi kraju. Budynki i nowoczesne urządzenia mogą okazać się bezużyteczne.

Gazeta Wyborcza:

Grubo ponad 700 mln euro zapłaciło amerykańskie konsorcjum Apollo-Rida za 28 centrów handlowych firmowanych przez niemiecki koncern Metro. Czy Polska może stać się mekką dla zachodnich funduszy inwestycyjnych? Wiele wskazuje na to, że tak. Inwazja inwestorów – głównie niemieckich, amerykańskich, austriackich i irlandzkich – zaczęła się w 2002 r. Wówczas to Polska, a ściślej Warszawa, przyciągnęła inwestycje nieruchomościowe o łącznej wartości przeszło 600 mln euro. Po raz pierwszy zostawiliśmy pod tym względem w tyle Czechy i Węgry, które w poprzednich latach biły Polskę na głowę. Największą do niedawna w naszym kraju transakcję zawarto właśnie wówczas – GE Capital/Heitman kupił hurtem od Casino Group 13 centrów handlowych za 200 mln euro.
W tym tygodniu aż pięć spółek zaoferuje inwestorom akcje. Takiego tłoku na rynku pierwotnym nie pamiętają nawet najstarsi giełdowi gracze. Firmy robią wszystko, by zdążyć z emisją przed wakacjami, które na warszawskiej giełdzie tradycyjnie oznaczają mniejszą aktywność inwestorów. Inwestorzy będą więc mogli przebierać w ofertach – jeszcze nigdy w historii warszawskiej giełdy nie mieli tak dużego wyboru na tzw. rynku pierwotnym. Największym oferentem jest Inter Cars – czołowy krajowy dystrybutor części samochodowych i dostawca wyposażenia warsztatów.
Blisko 20 tys. kontroli, prawie 5 mld zł odzyskanych podatków, niespełna 300 wystąpień do instytucji finansowych o informacje objęte tajemnicą bankową, przeszło 300 osób zmuszonych do złożenia oświadczeń majątkowych i przeszukanie mieszkań trzech podatników – oto szkic zeszłorocznych dokonań kontrolerów skarbowych.

Gazeta Prawna:

W 2002 r. po raz pierwszy od czasu II wojny światowej liczba Polaków, którzy umarli, przekroczyła liczbę tych, którzy się urodzili. W tym samym roku obniżono wymiar urlopu macierzyńskiego z 26 do 16 tygodni. Równocześnie Polacy zadłużają się w zastraszającym tempie – dług publiczny przekroczył już 400 mld zł – na koszt przyszłych pokoleń.
Sejm uchwalił nowelizację kodeksu cywilnego, przewidującą nowe zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone obywatelom i firmom przez funkcjonariuszy publicznych. Odpowiedzialność za szkodę będzie ponosić Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego lub osoba wykonująca władzę publiczną z mocy prawa. Odpowiedzialność taka ma powstawać nie tylko na skutek bezprawnego działania władzy, ale również w wyniku zaniechania – np. niewydania decyzji, mimo obowiązku prawnego. Zmiany mają obowiązywać od 1 września br.