Banki dopłacają by uzyskać nasze pieniądze – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

Średnie oprocentowanie lokat bankowych nie przekracza 3,5 proc. rocznie. Ale jest kilka banków, w których można ulokować pieniądze nawet na 4,5-5 proc. Banki dopłacają do interesu, by przyciągnąć nasze zaskórniaki.

Rząd kończy wymianę zarządów w państwowych firmach. Nadeszła pora, by zapewnić im znacznie lepsze zarobki, niż mieli menedżerowie państwowych firm za czasów SLD. Przewiduje to projekt nowelizacji tzw. ustawy kominowej, do którego dotarła „Gazeta”.

Czy po 2007 r. wzrośnie VAT na mieszkania? Wygląda na to, że Ministerstwo Finansów do samego końca chce nas trzymać w niepewności. – To grozi katastrofą – ostrzegają deweloperzy.

W maju premier Marcinkiewicz ogłosił pomysł wprowadzenia czeków turystycznych, którymi Polacy mieliby płacić za wczasy agroturystyczne. Tymczasem przepisy podatkowe dobijają oblegane przez turystów tanie schroniska PTTK.

Rzeczpospolita

Boom na kredyty mieszkaniowe nakręcają tanie pożyczki w obcych walutach i obawy, że już wkrótce nie będą takie tanie. 1 lipca wchodzą w życie ograniczenia w udzielaniu kredytów walutowych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapytało fundusze emerytalne, czy wydłużą okres, w którym część ich klientów może bez problemu rozwiązać umowę. Towarzystwa emerytalne, skupione w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE), nie wysłały jeszcze ministerstwu oficjalnej odpowiedzi, ale z informacji „Rz” wynika, że towarzystwa nie zgodzą się na dłuższy termin, bo nie zezwala im na to prawo.

Sprawdziły się obawy analityków. Po szaleńczej hossie, której apogeum przypadło na przełom kwietnia i maja, przyszedł czas silnych zniżek indeksów w regionie Ubiegłotygodniowe spadki na giełdach w Europie Środkowej i Wschodniej najbardziej bolesne były dla inwestorów posiadających akcje rosyjskich firm. Indeks RTS od piątku do piątku stracił 13,8 proc. W Budapeszcie wskaźnik BUX spadł o 9,7 proc., a czeski PX o 5,5 proc.

W minionym kwartale odwiedziło nas mniej cudzoziemców niż przed rokiem. Mogliśmy na tym stracić nawet 40 mln zł. W ostatnich latach liczba wizyt cudzoziemców w Polsce systematycznie rosła. W pierwszym kwartale 2006 jednak zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o ponad 125 tysięcy.

Gazeta Prawna

78 procent podatników uważa, że urzędy skarbowe interpretują prawo na swoją korzyść. Większość jest też zdania, że polskie podatki są skomplikowane i niesprawiedliwe. Mimo to wcale nie jesteśmy przesadnymi zwolennikami uproszczeń. Świadczy o tym już chociażby to, że 94 proc. z nas chce mieć możliwość korzystania z ulg. Najwięcej podatników chciałoby ulgi na zakup leków, z której dziś mogą korzystać tylko osoby niepełnosprawne, oraz ulgi remontowej, którą właśnie zlikwidowano. Takie są wyniki sondażu GP przeprowadzonego przez sopocki instytut badawczy PBS DGA.

Towarzystwa obawiają się bessy na parkiecie. Ponad 60-proc. wzrost przychodów towarzystw ubezpieczeń na życie. Koniunkturę napędzają wysokie stopy zwrotu z inwestycji. Rynek ubezpieczeń majątkowych pogrąża się w stagnacji.

Lustracje w spółdzielniach nie wykazują nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem. Kontroli dokonują prezesi, członkowie zarządów i pracownicy innych spółdzielni. Spółdzielcy chcą, aby działalność spółdzielni badał NIK.