Nieubłagana inflacja – Z dzienników

Inflacja pożera oszczędności Polaków

Średnie oprocentowanie depozytów gospodarstw domowych spadło w kwietniu o 0,5 pkt proc., do poziomu 4,5 proc. – wynika z najnowszych danych NBP. Tymczasem inflacja w kwietniu wzrosła do 4 proc. Oceniając zysk z lokaty, nie można także zapomnieć o 19-proc. podatku Belki. Oznacza to, że w tych warunkach przeciętna lokata traci realnie na wartości ok. 0,3 proc. w skali roku.

Opel w rosyjskie ręce?

W tym tygodniu zapadną decyzje, które wpłyną na przyszłość przemysłu samochodowego w Europie i USA. Rząd Niemiec wybierze inwestorów, z którymi dobije targu w sprawie przyszłości Opla i pozostałych fabryk GM w Europie. Jednocześnie za Atlantykiem ważyć się będzie przyszłość samego GM oraz upadłego przed miesiącem Chryslera. Największe szanse na Opla ma konsorcjum z udziałem Rosjan, otwarcie preferowane przez wielu niemieckich polityków. Decyzja o bankructwie Chryslera zapadła przed miesiącem i jeśli w tak rekordowo krótkim czasie uda się zakończyć sanację firmy, to zdaniem analityków może to zachęcić władze w Waszyngtonie do powtórzenia takiej operacji z GM.

Najwyższe odsetki na lokatach internetowych

Jeśli chcesz, aby lokata w banku była wysoko oprocentowana, to załóż ją przez internet. Zgodnie z polityką polskich banków lokaty zakładane online są oprocentowane wyżej niż te tradycyjne, zakładane w okienku. Analitycy podkreślają, że poszukając dzisiaj dobrej lokaty w banku, należy od razu odrzucić te, których oprocentowanie jest niższe niż 4 proc. Tyle wynosi obecnie poziom inflacji w Polsce. Klienci muszą się jednak pogodzić z tym, że czasy lokat na 8 proc. w skali roku są już za nami i szybko nie wrócą.

Państwo da ci stypendium i wyśle na kurs

Rząd wycofał się z założenia, że z antykryzysowego pakietu skorzystają tylko firmy zatrudniające co najmniej 20 pracowników. Wedle najnowszych pomysłów pracownicy mikrofirm też będą mogli liczyć na specustawę. Wystarczy, że pracodawca wykaże 30-procentowy spadek obrotów po 1 lipca 2008 r. oraz brak zaległości wobec fiskusa i ZUS. Pracowników będzie można wysyłać na kursy i studia podyplomowe, za które, prawie w całości, zapłaci państwo. Refundacja ze strony rządu może wynieść nawet 90 proc. ceny kursu.

Last minute: na wakacje już od 600 zł

Biura podróży kuszą ofertami last minute. Za niecały 1 tys. zł można już wyjechać do 5-gwiazdkowego kurortu w opcji all inclusive. Osoby, które wstrzymywały się z rezerwacją wakacji do czasu, aż pojawią się oferty last minute, nie powinny już dłużej czekać. Biura podróży zaostrzyły właśnie walkę cenową o klientów. Wycieczki są tańsze nawet o ponad 50 proc. od ceny katalogowej. Zdaniem przedstawicieli biur podróży takiego wysypu ofert last minute jeszcze nie było.