Prospekt emisyjny PKO BP wstrzymany – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Szefowie PKO BP wstrzymali druk prospektu emisyjnego – dowiedziała się „Gazeta”. To skutek piątkowej decyzji Sejmu, zabraniającej rządowi sprzedaży akcji banku inwestorom zagranicznym. Prospekt emisyjny to podstawowy dokument publikowany przez spółki sprzedające akcje. Wiadomo, że prospekt PKO BP w zeszły piątek był już gotowy. Według prezesa banku Andrzeja Podsiadły w sobotę dokument miał trafić do drukarni, by mógł zostać oficjalnie opublikowany w pierwszych dniach października.
Czy przez Polskę przetoczy się fala procesów inwestorów budowlanych z gminami? Wielu przedsiębiorców realizujących zamówienia publiczne żąda rekompensaty z tytułu podwyżki stawki tego podatku.
Ograniczenie władzy banku centralnego jest jednym z elementów programu gospodarczego PiS. Bank, który dziś dba o stabilność złotego, miałby obowiązkowo wspierać wzrost gospodarczy. PiS ma nadzieję, że po wyborach znajdzie się w rządzie. Jednak recepty programowe ugrupowania wyraźnie się różnią od tego, co proponuje ewentualny koalicjant Platforma Obywatelska.
Sierpień był najgorszym w tym roku miesiącem dla sprzedawców nowych aut. Z salonów dilerów wyjechało 20 tys. 288 nowych aut – poinformowała firma Samar. Od chwili naszego wejścia do UE sprzedaż nowych samochodów co miesiąc jest na poziomie najniższym od końca lat 90. Jednocześnie od maja z miesiąca na miesiąc na nasze drogi wyjeżdża coraz mniej nowych aut.
Rzeczpospolita:
Podwyżki stóp procentowych i prawdopodobieństwo ich dalszego wzrostu ograniczają inwestycje. Wyhamowują również tempo wzrostu gospodarczego. Coraz częściej słychać głosy krytyki pod adresem polityki pieniężnej prowadzonej przez nasz bank centralny.
Przedsiębiorcy nie przedstawią własnej wersji projektu ustawy podwyższającej ich składki na ubezpieczenie społeczne. Są tak podzieleni, że wypracowanie wspólnego stanowiska jest niemożliwe. Część z nich (m.in. Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług oraz Związek Rzemiosła Polskiego), które reprezentują drobnych właścicieli firm, uważają, że rządowy projekt powinien zostać w całości wycofany z Sejmu, bo drastycznie pogarsza sytuację finansową małych firm. Business Centre Club i Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych gotowe są zgodzić się na zmiany zasad opłacania składek, jeśli rzeczywiście budżet w przyszłości będzie dopłacał do emerytur dla przedsiębiorców (to jeden z argumentów rządu za zmianą zasad opłacania składek).
W stosunku do pierwszego kwartału tego roku średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania w Warszawie wzrosła tylko o 3,5 procent. Podobnie było w innych miastach – we Wrocławiu o 1,6 proc., w Trójmieście o 5,7 proc., a w Krakowie o 6,1 proc. – wynika z najnowszego raportu serwisu tabelaofert.pl. Większe podwyżki miały miejsce w pierwszym półroczu – np. w Warszawie o 8 proc. Związane to było z wykupywaniem mieszkań przed wstąpieniem polski do UE.
Gazeta Prawna:
Być może już w tym tygodniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych zajmie się propozycjami zmian w ustawach podatkowych. Sejm nie poparł bowiem wniosku, aby odrzucić wszystkie projekty nowelizacji. Posłowie mają mało czasu. Jeżeli zmiany mają zacząć obowiązywać od początku 2005 r., to powinny zostać uchwalone, a potem ogłoszone w Dzienniku Ustaw do końca listopada br. W projektach proponuje się m.in. wprowadzenie 50-proc. stawki PIT oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku.
W środę Rada Polityki Pieniężnej ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Wśród analityków są poważne rozbieżności w przewidywaniach. Rynek bierze pod uwagę trzy możliwe scenariusze. Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING BSK, podkreśla, że przez cztery ostatnie posiedzenia RPP ani razu średnia rynkowa prognoz nie zgadzała się z tym, co postanowiła rada. Zdaniem Wojciecha Kuryłka, głównego ekonomisty Kredyt Banku, przez najbliższe dwa lata zagrożenia inflacyjnego nie będzie, ponieważ jest ono skutecznie hamowane przez wysokie bezrobocie.