VAT na Internet już wkrótce – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
To już przesądzone. Niebawem dostęp do internetu dla użytkowników indywidualnych, teraz zwolniony z VAT-u, zostanie u nas obłożony 22-proc. stawką tego podatku. Jak wpłynie to na ceny dostępu do sieci i polski rynek internetowy? Ciągnąca się od blisko roku burza wokół VAT-u na internet ma się powoli ku końcowi. Sprawa znajduje finał, którego – mimo fali dyskusji, protestów i spektakularnych akcji polityków – chyba wszyscy się spodziewali.
Czy podwyższenie z początkiem 2004 r. stawki podatku od dywidend z 15 do 19 proc. nie było działaniem prawa wstecz? Według naszego czytelnika Michała Kochanowskiego, udziałowca pruszkowskiej firmy Omnigena, tak właśnie było, bo dywidenda, choć wypłacona w 2004 r., odnosi się do dochodu wypracowanego przez firmę w roku 2003.
Drugi największy polski bank jest pod tym względem zdecydowanym outsiderem. Czy to efekt przemyślanej strategii, czy słabości na rynku kredytów? Po tym, jak Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie podniosła w ostatnich miesiącach stopy procentowe (w sumie o 1,25 pkt. proc.), niemal wszystkie banki zaczęły ostro walczyć o depozyty. Cena pieniądza na tzw. rynku międzybankowym jest tak wysoka, że lokaty są lepszym sposobem zdobywania pieniędzy na udzielanie kredytów. Nic dziwnego, że w większości instytucji finansowych rentowność rocznych lokat zbliżyła się do 6 proc., zaś rekordziści – jak np. Raiffeisen – za roczną lokatę o stałej stopie są gotowi płacić nawet 6,5 proc. Daleko w tyle pozostaje tylko jeden wielki gracz – Pekao.
Rzeczpospolita:
Polska będzie otrzymywać każdego roku przynajmniej 3 miliardy euro mniej dotacji z Brukseli w razie przyjęcia do Unii Europejskiej Turcji – szacują polscy i unijni eksperci. Urzędnicy Ministerstw Finansów, Gospodarki i Rolnictwa mają wątpliwości, czy należy poprzeć szybką integrację Ankary. Tymczasem MSZ ze względów politycznych popiera europejskie aspiracje Turcji – dowiaduje się „Rz”.
Sprzedawcy nowych samochodów w Polsce oferują tańsze auta indywidualnym klientom z zagranicy. Dla Niemców ceny w Polsce są niezwykle atrakcyjne, ale wciąż nie przetarli oni szlaków do polskich salonów. Krajowi dilerzy znaleźli też dostęp do tańszych samochodów za granicą i sprzedają je rodakom na identycznej zasadzie jak klientom zagranicznym czyli na indywidualne zamówienie.
Gazeta Prawna:
Unia Europejska zakazuje szczególnego uprzywilejowania Skarbu Państwa w spółkach z jego udziałem. Mimo to wciąż wiele spółek nie dostosowało się do tego wymogu. W spółkach z niewielkim udziałem Skarbu Państwa problem ten ma być rozwiązany przez przymusowy wykup przez spółkę jego akcji. Ministerstwo Skarbu Państwa nie chce całkowicie utracić swoich przywilejów i właśnie przygotowało listę spółek, w których chciałoby zapewnić sobie szczególne przywileje. „GP” dotarła do najnowszego projektu ustawy w tej sprawie.
Parkiet:
Urząd Regulacji Telekomunikacjii Poczty wystąpi do ministra infrastruktury o umorzenie pozostałych opłat koncesyjnych za UMTS – dowiedział się Parkiet. Zaoszczędzone pieniądze operatorzy mieliby inwestować w internet radiowy. Propozycja znalazła już poparcie w rządzie.