Zakaz handlu w niedzielę – Z dzienników

Gazeta Wyborcza:

Operatorzy komórkowi stają przed wielkim zagrożeniem. Są nim… tanie linie lotnicze. Wkrótce powiązani z nimi „tani operatorzy” zaatakują rynek telekomunikacyjny, oferując od razu nawet o połowę niższe stawki. Kiedy 36-letni Grek Stelios Haji-Ioannou, założyciel i współudziałowiec tzw. tanich linii lotniczych easyJet, wspomniał na początku tego roku o planach wejścia na rynek telefonii komórkowej, wielcy operatorzy zignorowali go. Niedługo może się okazać, że tacy jak on zabiorą im dużą część przychodów – i to w chwili, gdy branża telekomunikacyjna świętuje wyjście z ciężkiego kryzysu.

Niedzielne zakupy przejdą do historii? Po Radomiu, który jako pierwsze polskie miasto, zakazał handlu w niedziele i święta przymierzają się do tego Gdańsk, Lublin, Białystok, Częstochowa. Od najbliższej niedzieli wszystkie radomskie sklepy, bez względu na powierzchnię, mogą być otwarte jedynie od 11 do 14. Wprowadzone przez radnych ograniczenie już wywołało protesty właścicieli zarówno dużych, jak i małych sklepów.

Amerykański bank centralny boi się rosnących cen i podwyższa stopy procentowe. Ekonomiści nie są pewni, czy to dobry pomysł przy kruchym wzroście gospodarczym. Amerykańskie stopy wzrosły o 0,25 pkt. proc., do 1,5 proc. To już druga podwyżka w tym roku z rekordowo niskiego poziomu 1 proc. (utrzymywał się on prawie przez rok, do czerwca). Jak uważają ekonomiści, to nieostatnia podwyżka w tym roku, ale z kolejnymi Fed powinien wstrzymać się do momentu rozstrzygnięcia listopadowych wyborów prezydenckich w USA.

Rzeczpospolita:

Polacy są najbiedniejsi w Unii Europejskiej. Jeszcze w ubiegłym roku niższy dochód narodowy na mieszkańca miały Łotwa i Litwa. Jednak – według prognoz Eurostatu – w tym roku nas przegonią. Tempo rozwoju krajów bałtyckich jest oszałamiające. W minionym roku dochód narodowy Litwy zwiększył się o 8,9 proc. W tym i przyszłym roku przewiduje się wzrost po 6,2 proc. Łotwa nie jest gorsza. W zeszłym roku jej gospodarka urosła o 7,5 proc., a w tym o 6,9 proc. Na przyszły rok prognozuje się 6,6 proc. wzrostu. Choć Polska także rozwija się szybko, nie jest w stanie dorównać tym krajom.

Ceny ropy są rekordowo wysokie. Nic nie wskazuje na to, aby miały spaść przed końcem roku. Wczoraj w Nowym Jorku za baryłkę trzeba było zapłacić 45,04 USD. To najwięcej w 21-letniej historii tamtejszych notowań. Ropy jest za mało, tam gdzie jest wydobywana, trwają konflikty. Mimo rekordowych cen kursy akcji na giełdach jeszcze rosną.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła wczoraj do publicznego obrotu akcje czterech nowych spółek: warszawskiego Compu, ATM SA, Swissmedu i FAM Techniki Odlewniczej. Z publicznego obrotu wycofano Wafapomp i PHOiMB. Comp jest spółką informatyczną, specjalizującą się w technologiach związanych z systemami bezpieczeństwa. ATM zajmuje się integracją systemów teleinformatycznych. Spółka posiada własną sieć transmisyjną w Warszawie, ok. 200 km światłowodów. FAM Technika Odlewnicza z Chełmna w woj. kujawsko-pomorskiem jest jednym z największych polskich producentów okuć i akcesoriów meblowych.

Poczta Polska chce, żeby Bank Pocztowy znalazł się w czołówce krajowych banków detalicznych. Główny akcjonariusz banku wierzy, że będzie on przynosił zyski liczone co najmniej w dziesiątkach milionów złotych. Poczta nie chce, aby jej bank został połączony z PKO BP, jego nowym współwłaścicielem. Przez ostatnie 10 lat zysk netto Banku Pocztowego nie przekraczał 10 mln zł. W pierwszym półroczu tego roku bank zarobił już 8,15 mln zł. O tym, że Pocztowy może mieć rocznie dziesiątki milionów złotych zysku, przekonany jest Mieczysław Chabowski, pierwszy zastępca dyrektora generalnego Poczty Polskiej.

Gazeta Prawna:

Zasady rozliczeń za ciepło są nieczytelne, przepisy pełne luk, a zarządy spółdzielni nie chcą ujawniać rachunków, jakie płacą zakładom ciepłowniczym. Corocznie miliony mieszkańców czekają na rozliczenie kosztów ciepła. Rząd – po kilku latach zwłoki – wreszcie przygotował nowelizację prawa energetycznego, która ma poprawić ich sytuację. Największe kontrowersje wywołują podzielniki ciepła i zasady obliczania na ich podstawie ilości zużytego ciepła.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko operatorowi telekomunikacyjnemu Tele2 Polska Sp. z o.o. o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Spółce zarzuca się utrudnianie abonentom rezygnacji ze świadczonych usług preselekcji, co skutkowało wykonywaniem połączeń za pośrednictwem Tele2, mimo odstąpienia od umowy ze spółką. Inne zarzuty to pobieranie nieuzasadnionych opłat oraz nieudzielanie rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji.

Parkiet:

Inwestorzy będą mieć niewielkie możliwości inwestowania w akcje i obligacje w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych, czyli bez podatku. Z największych domów maklerskich tylko BDM PKO BP zdecydował się uruchomić IKE. – Odkładanie pieniędzy na emeryturę, poprzez samodzielny zakup akcji czy obligacji, nie ma sensu na warunkach określonych w ustawie o IKE – twierdzi Magdalena Raszdorf, dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów i Marketingu w CDM Pekao. – Jest to nieopłacalne zarówno dla inwestorów, jak i biur maklerskich – dodaje.