Nie będzie niższej stawki VAT na materiały budowlane, rekordowe dywidendy w 2007 roku – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
„Ukradli księżyc, ukradli akcje!” – takie między innymi hasła skandowały tysiące pracowników Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, którzy wczoraj zjechali z całego kraju do Warszawy, aby domagać się od rządu akcji pracowniczych obiecanych podczas wprowadzania firmy na giełdę. Wkrótce czekają rząd kolejne takie demonstracje.
Firmy ubezpieczeniowe zarabiają miliardy – najwięcej w historii. Polacy pierwszy raz wydali więcej na polisy na życie, niż ubezpieczenia majątkowe. – Działające w Polsce towarzystwa zarobiły na czysto 6,6 mld zł zysku. To nowy historyczny rekord – prawie o jedną trzecią lepszy, niż rok wcześniej – wynika z najnowszego raportu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), regulatora rynku ubezpieczeniowego.
Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska wykluczyła we wtorek objęcie materiałów budowlanych obniżoną stawką VAT. Ma ona natomiast obowiązywać na domy budowane przez deweloperów albo spółdzielnie oraz na niektóre prace remontowe.
Zebrani w Brukseli unijni ministrowie finansów przyjęli we wtorek dyrektywę, która ma – wbrew oznakom protekcjonizmu w Unii Europejskiej – ułatwić międzynarodowe fuzje w sektorze bankowym. Polska była przeciwna, ale nie znalazła sojuszników dla swojego stanowiska.
Rzeczpospolita:
Za dwa i pół roku Polacy będą mogli płacić swymi kartami debetowymi w sklepach wszystkich krajów Unii. Szybciej i taniej będzie można też przelać pieniądze na konto za granicą. Takie rewolucyjne zmiany przewiduje przyjęta wczoraj jednogłośnie przez 27 ministrów finansów państw członkowskich dyrektywa o usługach płatniczych, która doprowadzi do stworzenia w Unii wspólnego systemu płatności.
To już pewne – 2007 rok będzie rekordowy pod względem wysokości wypłaconych dywidend. I to zarówno w spółkach Skarbu Państwa, jak i w notowanych na giełdzie firmach prywatnych. Budżet i akcjonariusze skorzystają jak nigdy dotąd.
W ciągu pięciu lat zapłacimy 30 miliardów złotych za waloryzację emerytur i rent zaproponowaną przez resort pracy. Świadczenia mają bowiem rosnąć co roku o inflację i o co najmniej 20 procent wzrostu płac.
Więcej osób będzie się mogło starać o kredyt mieszkaniowy, którego oprocentowanie częściowo spłaca państwo. Dziś w Sejmie pierwsze czytanie projektu nowelizacji w tej sprawie.
Gazeta Prawna:
To, że na misyjności można zarabiać, widać gdzie indziej, tylko akurat nie w Telewizji Publicznej – mówi w pierwszym wywiadzie dla prasy Andrzej Urbański, p.o. prezesa Telewizji Polskiej i kandydat na prezesa zarządu tej spółki. To musi ulec zmianie. Trzeba też skończyć z dyktatem domów medialnych, które są zbędnymi pośrednikami na linii telewizja – reklamodawcy.
Reglamentacja działalności gospodarczej zostanie utrzymana w przygotowywanym projekcie noweli ustawy działalności gospodarczej – powiedział Gazecie Prawnej Michał Krupiński, wiceminister skarbu państwa. Nie zostanie też ograniczona liczba koncesji, nadal w ośmiu rodzajach działalności będą wymagane, ale zasady ich udzielania staną się bardziej przejrzyste.
Minister finansów będzie mógł powoływać i odwoływać dyrektorów izb skarbowych oraz naczelników urzędów skarbowych z szerokiego grona osób, które utworzą skarbowy zasób kadrowy. Możliwość taką przewiduje rządowy projekt zmiany ustawy o urzędach i izbach skarbowych, którym Sejm ma się zająć na rozpoczynającym się posiedzeniu.
Jutro posłowie spotkają się z prokuratorami z Gdańska. Od informacji uzyskanych od nich zależy podjęcie uchwały wzywającej do unieważnienia prywatyzacji PZU. Posłowie LPR chcą, żeby Sejm zajął się ponownie sprawą prywatyzacji PZU. Projektem uchwały w tej sprawie zajmuje się podkomisja powołana przez komisje Skarbu i Sprawiedliwości.
Puls Biznesu:
Przed rokiem o tej porze na warszawskiej giełdzie dopiero zaczynano odliczanie przed pierwszym debiutem. 10 kwietnia 2006 r. na parkiet wszedł North Coast. Dziś pierwszy giełdowy dzwonek ma za sobą już 11 firm, a pięć kolejnych sprzedało lub na dniach sprzeda akcje.
Okazuje się, że wbrew obietnicom rządu tzw. pakiet Kluski w obecnym kształcie wcale nie gwarantuje ograniczenia kontroli przedsiębiorców. – W samej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej nie da się wprowadzić automatycznego blokowania liczby kontroli firm — mówi dr Jan Lic z krakowskiej Akademii Ekonomicznej, współautor pakietu Kluski.