Importerom paliwa sprzyjają przepisy – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Importerzy mogą zaoszczędzić 7-10 groszy na litrze. Twórcy przepisów o opłacie paliwowej zapomnieli, że wchodzimy do Unii, i niechcący otworzyli możliwość uniknięcia opłaty importerom paliwa z UE. Zanim parlament naprawi ten błąd, minie wiele tygodni. Czy ktoś korzysta już z luki w przepisach? – Nie wiem – mówi Jacek Wróblewski, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. Ale przyznaje: – Od 1 maja ktoś, kto sprowadza paliwo np. z Litwy czy Słowacji, może się uprzeć, że nie obowiązuje go opłata paliwowa.
Tanie linie lotnicze Wizz Air połączeniem Katowic z Londynem inaugurują dziś swoją działalność. – W ostatnich sześciu tygodniach sprzedaliśmy 40 tys. biletów – cieszył się Jozsef Varadi, prezes zarządu Wizz Air. Jeszcze tego samego dnia mogący pomieścić 180 pasażerów airbus A320 wyleci z Katowic do Rzymu i Mediolanu. Nowe linie będą konkurować z już obecnymi na naszym rynku airpolonia.com, SkyEurope, Germanwings i Niki Air.
Najnowsze statystki GUS świadczą o ożywieniu w budownictwie wielorodzinnym, ale zapewne tym roku powstanie mniej mieszkań niż w 2003 r. Dlaczego? Może dać o sobie znać spowolnienie gospodarki w 2002 r., wzrost bezrobocia oraz likwidacja podatkowej ulgi budowlanej, a w efekcie spadek liczby rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych. Skutki tej zapaści odczujemy dopiero teraz, bo zwykle około dwóch lat trwają budowy domów wielorodzinnych. Tymczasem wieści z rynku są wręcz rewelacyjne. Oto spółdzielnie, których znaczenie spadło w ostatnich latach, do końca kwietnia oddały do użytku o blisko jedną piątą więcej mieszkań niż przed rokiem. Zaś developerzy swój ubiegłoroczny wynik poprawili o 11 proc. Problem w tym, że prawdopodobnie wielu inwestorów chciało przed 1 maja oddać klientom klucze do mieszkań. Od tego dnia fiskus zaczął doliczać VAT do ceny gruntu, zaś stawka tego podatku na większość wyrobów służących do wykończenia i wyposażenia mieszkań skoczyła z 7 do 22 proc.
ZUS jest zadowolony – zbiera coraz więcej składek, coraz więcej pieniędzy wysyła do Narodowego Funduszu Zdrowia, a Polacy wreszcie nauczyli się wypełniać ZUS-owskie formularze. W ostatnich czterech miesiącach zebraliśmy o blisko 7 proc. składek więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku – mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej szefowa ZUS Aleksandra Wiktorow. Rok 2003 był lepszy od poprzedniego o prawie 3 proc. Wiktorow powiedziała, że w ostatnich miesiącach ZUS zwiększył sumy wysyłane do Narodowego Funduszu Zdrowia – o 13 proc. więcej niż w zeszłym roku.
Od 1 lipca 17 tysięcy polskich przedsiębiorców po raz pierwszy będzie mogło wybrać dostawcę gazu – postanowił wczoraj rząd pod naciskiem Brukseli. Wnioski z doświadczeń krajów dawnej „15” są jednoznaczne: ceny gazu są najniższe tam, gdzie liberalizację przeprowadzono najwcześniej. W Wielkiej Brytanii czy Irlandii dostawców zmienia nawet 15 – 20 procent klientów rocznie. Decyzja Rady Ministrów to finał trwającej od kilku lat batalii z Komisją Europejską. Polska starała się o okres przejściowy przynajmniej do 2006 roku wskazując, że monopolista Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie jest gotowy do otwarcia rynku. Bruksela nie zgodziła się na taki okres.
Gazeta Prawna:
Resort finansów najpierw rozporządzeniami, a teraz poprzez interpretacje stara się połatać absurdy ustawy o VAT na tyle, na ile to tylko możliwe. To jednak nie zmniejsza zdenerwowania podatników niejasnymi przepisami i brakiem odpowiednich informacji o zasadach ich stosowania. W pierwszych dwóch tygodniach obowiązywania nowej ustawy o VAT, w większości urzędów skarbowych uzyskanie potrzebnych informacji graniczyło niemal z cudem.
W momencie naszego wstąpienia do Unii Europejskiej nie było powszechnych podwyżek cen w naszym kraju. Zdrożało to, co miało zdrożeć z powodu podwyżki VAT, akcyzy, nowej taryfy celnej z krajami trzecimi oraz na skutek wprowadzenia reguł wspólnej polityki rolnej. Przy tym w pierwszych dniach maja wzrost cen nie był wysoki, ponieważ rosły one systematycznie w poprzednich miesiącach w związku ze zwiększającym się popytem wywołanym obawami przed podwyżkami po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej. Wysokimi cenami straszyła skutecznie część nieuczciwych handlowców.
Puls Biznesu:
Łączny zysk giełdowych spółek w pierwszych trzech miesiącach wzrósł o 280 proc. W kolejnych kwartałach może być podobnie. Sezon publikacji raportów już minął. Wyniki spółek za I kwartał potwierdzają gospodarcze ożywienie — przychody i zyski giełdowych firm w ujęciu rocznym mocno wzrosły. Po analizie pierwszych 183 raportów okazało się, że zsumowane przychody spółek wzrosły o ponad 14 proc., do 32,62 mld zł. Sprzedaż poprawiły aż 124 firmy. To nie może nikogo dziwić, bo PKB w tym czasie rósł w tempie 6 proc. rocznie.