S&P podwyższa rating Polski – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
Po wtorkowym podwyższeniu perspektywy ratingu dla Polski do „pozytywnej” przez agencję Standard & Poor’s, zmiana ratingu jest możliwa już w ciągu dziewięciu miesięcy. Ale zależy to od planu nowego rządu w kwestii dalszego reformowania finansów publicznych – uważają ekonomiści.
Nastroje w branży bankowej minimalnie gorsze, niż przed rokiem. Bankowcy oczekują spadku inflacji, a także obniżki oprocentowania kredytów i kursu euro. Uważają za to, że dolar zyska na wartości względem złotego.
Podwójne zabezpieczenie przed wrogim przejęciem akcjonariusze grupy paliwowej Lotos wprowadzą podczas dzisiejszego walnego zgromadzenia. Drugi co do wielkości po PKN Orlen krajowy producent paliw ma zadebiutować na giełdzie jeszcze w tym półroczu. Zgodnie z rządową decyzją do obrotu giełdowego trafi 35 mln akcji z nowej emisji oraz 8,9 mln akcji z pakietu, który należy do Nafty Polskiej, państwowej spółki odpowiedzialnej za restrukturyzację i prywatyzację branży petrochemicznej.
Spółka Polish Energy Partners zamierza w ostatniej dekadzie kwietnia przeprowadzić publiczną sprzedaż akcji, zaś w maju zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. O giełdowych planach PEP poinformował na wczorajszej konferencji prasowej przewodniczący rady nadzorczej spółki Zbigniew Prokopowicz. PEP zaoferuje inwestorom wyłącznie akcje znajdujące się w posiadaniu obecnych inwestorów. Obecnie największym są fundusze z amerykańskiej grupy Enterprise Investors61,5 proc.) oraz zarejestrowana w Holandii spółka Polenergy Investments (34,3 proc.).
Amerykański bank centralny Fed we wtorek po raz siódmy z rzędu podniósł o 0,25 pkt. proc. główną stopę procentową. Chce w ten sposób zażegnać groźbę wzrostu inflacji. Wbrew obawom giełdowych inwestorów Fed dał do zrozumienia, że dalsze podwyżki nie będą większe
Rzeczpospolita
Czy Deutsche Bank, jeden z największych banków na świecie, zapłacił ogromną łapówkę szefom dwóch polskich państwowych spółek w zamian za pomoc we wrogim przejęciu BIG Banku Gdańskiego? Tak wynika z dokumentów, do których dotarły „Rzeczpospolita” i TVN.
Większa wartość środków powierzanych towarzystwom funduszy inwestycyjnych przez klientów przekłada się na wyraźną poprawę ich wyników finansowych. Zyski niektórych towarzystw zwiększyły się nawet ponad dwukrotnie, inne znacznie zmniejszyły straty.
Na rozwój produktów oraz pozyskanie nowych rynków chce przeznaczyć środki z publicznej oferty akcji lubelska spółka informatyczna Anica System. Wartość oferty szacuje się na od 20 do 30 milionów złotych.
Od kilku tygodni trwa dyskusja nad tzw. planem B Ministerstwa Finansów. Miał on zawierać zestaw dodatkowych działań, jakie byłyby niezbędne do ograniczenia deficytu budżetowego w sytuacji, gdyby decyzja Unii Europejskiej w sprawie klasyfikacji otwartych funduszy emerytalnych była dla Polski niekorzystna.
Gazeta Prawna
Największe giełdowe banki postanowiły wyjątkowo hojnie obdarować gotówką swoich akcjonariuszy, wypłacając dywidendy na niespotykaną dotychczas skalę. Spora część rekordowych zysków za 2004 rok trafi więc do kieszeni udziałowców, zamiast pracować na korzyść poszczególnych instytucji.
Większość właścicieli obligacji wyemitowanych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poprze plan przedterminowego wykupu papierów dłużnych spółki. Umożliwi to giełdowy debiut firmy. Pierwszego marca Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaproponowało obligatariuszom wcześniejszy wykup obligacji wartych 678,7 mln euro wyemitowanych w 2001 r. z terminem wykupu w 2006 r. W ten sposób spółka chciała uzyskać wolną rękę w takim ukształtowaniu struktury firmy, która umożliwiłaby jej debiut giełdowy.
Po załamaniu w latach 2002-2003 leasing komputerów i sprzętu biurowego powoli się normalizuje. W 2004 r. wartość umów z tego zakresu przekroczyła 300 mln zł, a w br. powinna wzrosnąć do 330-340 mln zł, który to poziom odpowiada potrzebom przedsiębiorstw w warunkach notowanego obecnie wzrostu gospodarczego.