Zmiany w numerach rachunków bankowych – Z dzienników
Rewolucja w bankowych numerach.
Za pięć miesięcy we wszystkich bankach w Polsce będą obowiązywały wyłącznie nowe 26-cyfrowe numery rachunków bankowych. Aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci braku pensji na koncie czy trafienia na listę nierzetelnych dłużników, już dziś warto się zainteresować nowymi numerami. Zmiana numeracji rachunków bankowych dotyczy wszystkich banków i wszystkich klientów posiadających konto osobiste. Nowy standard numerów bankowych, choć jego wprowadzenie będzie dla nas nieco kłopotliwe, pozwoli wykluczyć błędy, jakie często się zdarzały przy wpisywaniu starych – obecnie obowiązujących – numerów na papierowych czy internetowych formularzach czy zleceniach przelewu. O tym, jak łatwo się pomylić, używając dotychczasowych numerów kont, wie każdy, kto choć raz np. zlecał przelew przez telefon. Gazeta Wyborcza, str. 24.
UE Bruksela walczy ze spamem.
Ponad połowa wiadomości przesyłanych drogą internetową to tzw. spam – informacje niechciane, często oferty reklamowe. Bruksela przypomniała, że nie wszystkie kraje UE wprowadziły u siebie unijną dyrektywę, która ma bronić internautów przed zalewem elektronicznych śmieci. Rzeczpospolita, str. B2.
Kolejny ranking dobrych praktyk.
Polski Instytut Dyrektorów ogłosił wczoraj wyniki własnego rankingu najbardziej przejrzystych spółek giełdowych. Jest to już drugi ranking corporate governance przedstawiony w ostatnich dniach, po raporcie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. W rankingu ładu korporacyjnego (corporate governance) Polskiego Instytutu Dyrektorów znalazły się 54 spółki notowane na warszawskiej giełdzie. Podzielono je na pięć grup, które oceniono, przyznając od pięciu do jednej gwiazdki. Wśród najwyżej ocenionych spółek znalazły się m.in. Bank BPH, ComputerLand, Kęty i LPP. Rzeczpospolita, str. B7.
Dobre perspektywy.
Są szanse, że obecna poprawa w gospodarce będzie względnie trwała – uważa Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, który tegoroczne tempo wzrostu produktu krajowego brutto szacuje na 4,5 proc. W 2003 r. nadeszło długo oczekiwane ożywienie gospodarcze, co oznacza fazę cyklu koniunkturalnego o wyższym tempie wzrostu gospodarczego niż w trwającej ponad dwa lata stagnacji. Rzeczpospolita, str. B4.
BZ WBK razem z ING BSK?
Przedstawiciele holenderskiego ING spotkali się w Polsce z przedstawicielami irlandzkiego AIB – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Czy rozmawiali na temat połączenia ING BSK z BZ WBK? Fuzja obu polskich instytucji będzie oznaczać wyjście z Polski jednego z inwestorów, czyli ING albo AIB. Mało prawdopodobny jest układ, w którym jeden bank miałby dwóch strategicznych akcjonariuszy. To grozi konfliktem wewnątrz spółki. O tym, że może dojść do fuzji BZ WBK z ING BSK, mówiło się kilkanaście miesięcy temu. Wówczas był lansowany scenariusz, zakładający udział dwóch inwestorów w zarządzaniu jednym bankiem. Pomysł ten natrafił jednak na opór menedżerów obu spółek, którzy nie wierzyli w powodzenie takiego przedsięwzięcia. Parkiet, str. 1.
Rover chce odkupić od Koreańczyków akcje Daewoo-FSO.
Brytyjczycy planują wyjazd do Korei na rozmowy z Daewoo Motor Co. Chcą, by w negocjacjach wsparł ich polski rząd. W ubiegłym tygodniu w rozmowach z przedstawicielami kierownictwa Daewoo-FSO i polskiego rządu brała udział delegacja koncernu motoryzacyjnego MG Rover. Wynik spotkania może oznaczać przełom w ponad dwuletnich rozmowach z Brytyjczykami.— Rover wyraźnie zadeklarował chęć odkupienia od Daewoo Motor Co. akcji warszawskiego producenta matizów i lanosów — twierdzi przedstawiciel wysokiego szczebla polskich władz. Puls Biznesu, str.1.