Paliwo zdrożeje -Z dzienników

Gazeta Wyborcza:

Ponad 4 zł za litr 95-oktanowego paliwa na stacji? Być może już niedługo. A to dlatego, że ceny ropy na świecie są na poziomie najwyższym od początku ubiegłej dekady. To groźne dla światowej gospodarki. Sytuacja na rynku paliw jest poważna. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby miała się poprawić. – Po pierwsze, musiałoby się uspokoić w krajach Zatoki Perskiej, po drugie, na rynku musiałoby się pojawić więcej ropy. Bez tego cena ropy nadal będzie rosła – twierdzi wysokiej rangi urzędnik Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).
Prawo do wspólnego opodatkowania małżonków to nie ulga podatkowa, którą można odebrać, lecz zasada gwarantowana konstytucją – stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że likwidacja wspólnego opodatkowania, którą niemal co roku straszy rząd, jest praktycznie niemożliwa.

Rzeczpospolita:

Polska jest największym, szacowanym na blisko 4 mld euro, rynkiem technologii informacyjnych wśród nowych członków UE. W przeciwieństwie do tych krajów u nas działają duże, konkurujące z oddziałami światowych koncernów rodzime firmy informatyczne. Wejście do Unii stworzy im nowe możliwości rozwoju, gdyż znacznie wzrośnie rynek IT. Są spore szanse, że sektor informatyczny da naszej gospodarce impuls do szybszego rozwoju.
Warunki działania na polskim rynku nie sprzyjają rozwojowi konkurencyjności przedsiębiorstw – wynika z raportu opublikowanego przez szwajcarski instytut biznesu IMD. Od kilku lat sytuacja naszego kraju – zdaniem autorów – pogarsza się. Zajmuje on teraz 57 miejsce wśród 60 państw i regionów, których konkurencyjność bada IMD.
Rada Ministrów rozważała uzupełnienie planu Hausnera – poinformował wczoraj na konferencji prasowej Dariusz Jadowski, rzecznik prasowy rządu. Przyznał jednak, że nie chodzi o zwiększenie skali oszczędności budżetowych, ale uzupełnienie programu o propozycje związane z większym zabezpieczeniem społecznym osób najbiedniejszych.
W kwietniu rosły głównie kursy małych i średnich spółek giełdowych. Dodatni wzrost wartości jednostki rozrachunkowej zanotowały więc te fundusze emerytalne (OFE), które mają w portfelach akcyjnych ich akcje. Najlepsze wyniki osiągnęły fundusze Pekao, Polsat oraz Bankowy. W kwietniu aktywa OFE przekroczyły 50 mld zł.
Polska przesłała do międzynarodowego trybunału odpowiedź na argumenty Eureko, zarzucającego nam złamanie umowy prywatyzacyjnej PZU SA. Według informacji „Rz” wcześniej strona polska wnioskowała o przesunięcie terminu odpowiedzi, jednak bezskutecznie. Jednym z argumentów za przesunięciem miała być zmiana rządu. Jacek Socha jest już ósmym ministrem skarbu, z którym będzie rozmawiać holenderski inwestor.

Gazeta Prawna:

Po przegranej ze Słowacją i Czechami kontraktów na budowę fabryk samochodów nie będziemy ich liczącym się producentem. Natomiast dynamika produkcji części motoryzacyjnych w Polsce rośnie w zawrotnym tempie, osiągając z roku na roku kilkunastoprocentowy wzrost. Według danych PAIZ, w południowym regionie Polski firmy zagraniczne zainwestowały w produkcję części motoryzacyjnych blisko 4 mld USD, z czego znaczną część na produkcję silników wysokoprężnych. Ponad rok temu spółka GM-Fiat Powertrain w Bielsku-Białej rozpoczęła kosztem 400 mln euro produkcję małych diesli.

Parkiet:

Jacek Socha jako przewodniczący KPWiG wielokrotnie nawoływał do przyspieszenia procesów prywatyzacji z wykorzystaniem giełdy. Jako nowy minister skarbu państwa podtrzymuje to wyzwanie. – Procesy prywatyzacyjne muszą być prowadzone w sposób jasny i przejrzysty. Chcę, aby decyzje były zrozumiałe – powiedział Jacek Socha, nowy szef resortu skarbu. Przyznał, że prywatyzacja przez giełdę jest jednym z kluczowych elementów rynku kapitałowego i składników transformacji gospodarczej.