Japońska poczta, czyli bank i poczta w jednym – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
Poczta japońska to usługi pocztowe i bankowe w jednym. Teraz wypączkuje z niej bank, który będzie największą taką instytucją na świecie. Firma, w której Japończycy trzymają jedną czwartą swoich wszystkich oszczędności, zostanie podzielona i sprywatyzowana. Tak zdecydował w poniedziałek parlament, który przegłosował kontrowersyjną reformę poczty o włos, jedynie pięcioma głosami.
Interpretacje podatkowe łamią konstytucję? Skarbowcy zaapelowali do rzecznika praw obywatelskich, żeby zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące wiążących interpretacji prawa podatkowego. Podatnik, który zastosuje się do interpretacji wydanej przez urząd skarbowy na jego wniosek, w jego sprawie, nie ponosi żadnych negatywnych konsekwencji, nawet jeśli interpretacja okaże się błędna. Nie tylko nie musi płacić kary i odsetek, ale nawet samego podatku. W efekcie więc może się zdarzyć, że to interpretacja, a nie ustawa podatkowa decyduje o tym, czy i jaki podatek należy zapłacić.
Wrze w ZNTK-ach i Narodowych Funduszach Inwestycyjnych. Ich finansami zainteresowała się Najwyższa Izba Kontroli. Wśród badanych jest ZNTK Poznań, gdzie w czwartek rozpocznie się strajk. Kontrolowanych jest pięć Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Polsce i pięć NFI. Które? O tym NIK nie chce rozmawiać.
Prawo do zachowania numeru przy zmianie operatora także dla właścicieli telefonów na kartę, mniej obciążeń dla małych firm telekomunikacyjnych czy wzmocnienie kompetencji URTiP – przewiduje nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, którą pod naciskiem Brukseli szykuje rząd.
Rzeczpospolita
Prywatyzacja Polmosu Białystok pokazała, że nie wiadomo już, czy o wyborze inwestorów decyduje minister skarbu, czy związki zawodowe. Bardzo hojny pakiet socjalny, jaki wywalczyli związkowcy Polmosu Białystok od amerykańskiej firmy CEDC, to przykra niespodzianka dla drobnych inwestorów. Kilka miesięcy temu kupili od ministra skarbu akcje tej spółki. Teraz jej wartość spadnie. Ministerstwo nie widzi jednak problemu.
Pod koniec czerwca banki działające w Polsce nieoczekiwanie musiały wydać nowe karty płatnicze dla ponad tysiąca klientów. Powodem tej operacji było włamanie się hakerów do bazy danych w USA, zawierającej 40 milionów numerów kart płatniczych.
Andrzej Chronowski złożył do sądu pozew o unieważnienie umowy prywatyzacyjnej PZU SA, by opanować sytuację w spółce. Tak brzmią zaskakujące zeznania byłego premiera Jerzego Buzka przed sejmową komisją do zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU SA.
Europejscy deputowani rozstrzygną dziś batalię między wielkimi koncernami a małymi firmami branży informatycznej o ochronę patentową programów komputerowych. Projekt dyrektywy, w wyniku której mają być opatentowane wynalazki tworzone przy użyciu komputera, podzielił branżę komputerową.
Gazeta Prawna
Bez podatku chyba tylko powietrze. Zbierasz truskawki, myjesz samochody na skrzyżowaniu ulic, opiekujesz się dziećmi lub ludźmi starszymi, grasz na ulicy lub malujesz karykatury – od tego, co zarobisz, musisz zapłacić podatek. Nie ma znaczenia, że to praca sezonowa i za przysłowiowe grosze.
Część specjalnych stref ekonomicznych (SSE) już wkrótce niewiele będzie miała do zaoferowania średnim przedsiębiorstwom z powodu wyczerpywania się wolnych terenów. Tymczasem nowelizacja przepisów zwiększająca szanse takich inwestorów na znalezienie odpowiedniego gruntu będzie możliwa najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku.
W porównaniu z krajami Europy Zachodniej jesteśmy społeczeństwem nisko zadłużonym. Polacy pożyczają mało: 68 proc. nie spłaca obecnie żadnego kredytu. Wynika to z faktu, że pesymistycznie oceniamy własną zdolność do zaciągania pożyczek.
Zakończyła się subskrypcja akcji Travelplanet.pl, lidera turystycznego handlu elektronicznego w Polsce. Zainteresowanie inwestorów niemal trzykrotnie przekroczyło wielkość oferty. Konieczna będzie prawie 80 proc. redukcja zleceń kupna. Travelplanet będzie pierwszą notowaną na warszawskiej giełdzie firmą e-commerce.
Dziś przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze (PPL) i Agencja Mienia Wojskowego (AMW) podpiszą umowę o utworzeniu spółki, która zajmie się remontem i obsługą cywilnego lotniska w Modlinie. Ma uzupełniać warszawskie Okęcie i ruszy, jak zapewnia „GP” Edyta Mikołajczyk – rzecznik PPL, w październiku br. Inne porty w kraju też przygotowują się do wzmożonego ruchu.