Produkty drożeją, zagraniczne firmy chcą inwestować w Polsce – Z dzienników
Gazeta Wyborcza:
Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej podrożało wiele produktów. Najbardziej żywność. I to właśnie wzrost cen żywności będzie napędzał inflację. Po 1 maja najbardziej wzrosły w sklepach ceny ryżu, mięsa wołowego i bananów – wynika z przedstawionych we wtorek danych Narodowego Banku Polskiego. Od połowy kwietnia NBP wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów i „Gazetą” „pilnował cen” – sprawdzał, czy producenci nie wykorzystują wejścia Polski do Unii, by bezzasadnie podnosić ceny. NBP uruchomił nawet specjalną infolinię, na którą można było zgłaszać podejrzenia takich nieuzasadnionych podwyżek. Zadzwoniło na nią ponad 8,7 tys. osób z sygnałami o wzrostach cen (głównie cukru i paliw).
Najpierw Interia.pl, kilka godzin później O2.pl. Licytacja się rozpoczęła – dwa polskie portale radykalnie powiększyły pojemność oferowanych swoim użytkownikom darmowych kont e-mailowych. „Pierwsze olbrzymie polskie skrzynki e-mail” – tak Interia.pl zatytułowała wtorkowy poranny komunikat o dziesięciokrotnym powiększeniu darmowych skrzynek e-mail do 100 MB (portal powiększył także konta płatne – najdroższe mają teraz nawet 1 GB pojemności). Minęło zaledwie kilka godzin i krakowską spółkę przelicytował pod tym względem warszawski portal O2.pl, który zwiększył pojemność skrzynek z 20 do aż do 250 MB.
Zarządzający portfelami większości OFE po raz czwarty z rzędu zmniejszyli zaangażowanie w akcje. W pierwszej połowie roku przeżyliśmy kontynuację zeszłorocznej hossy na warszawskiej giełdzie i jej odreagowanie. Fundusze emerytalne nie dokonały w tym czasie spektakularnych inwestycji. Wartość jednostki przeciętnego OFE wzrosła o 5,8 proc. Najlepszy wynik osiągnął Bankowy (8,2 proc.), dystansując emerytalnych mikrusów, DOM i Pekao (po ok. 7,4 proc.). Bankowy z outsidera rynku kilka lat temu wyrósł na jednego z liderów. W ogonie stawki znalazły się największe OFE-Commercial Union i Nationale Nederlanden (ich jednostki zyskały po ok. 4,5 proc.) oraz tracący od pewnego czasu werwę inwestycyjną Sampo.
Choć do kampanii rozliczeń z fiskusem z podatku za 2004 r. jeszcze pół roku, to w Dzienniku Ustaw opublikowano już formularze rocznych zeznań podatkowych, które będziemy w jej trakcie stosować. Są niespodzianki i nowości. Generalne zasady rozliczenia się nie zmienią. Nadal będziemy mieli więc dwa podstawowe formularze zeznań rocznych: PIT-36 i PIT-37. Ten pierwszy wypełnią podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, samodzielnie opłacający zaliczki na podatek oraz ci, którzy są zobowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci np. rentę rodzinną.
NFI Hetman, od niedawna właściciel znanych sieci handlowych – Empik, Smyk, czy Galerii Centrum – zmieni nazwę. Myśli o szybszym rozwoju grupy i publicznej emisji akcji. NFI Hetman, jeszcze kilka miesięcy temu był jednym z czternastu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych (NFI) notowanych na GPW. Miał zarządzać i restrukturyzować (w tym sprzedawać) dziesiątki państwowych spółek, przekazanych mu w 1995 r. Teraz przedstawiciele NFI Hetmana zapowiadają szybki rozwój grupy. Ma im w tym pomóc rosnący rokrocznie o 6-8 proc. rynek produktów konsumpcyjnych „wyższego rzędu” (jego wartość to wg funduszu ok. 13 mld zł) oraz publiczna emisja akcji.
Rzeczpospolita:
Ponad 20 dużych zagranicznych firm poważnie interesuje się inwestowaniem w Polsce. Są to m.in. duża firma motoryzacyjna, kilkanaście firm zajmujących się działalnością usługową oraz kilka spółek produkcyjnych. Obsługą dużych zagranicznych inwestorów zajmuje się Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Obecnie pracownicy agencji współpracują z ok. 80 potencjalnymi inwestorami. Gdyby udało się ich ściągnąć do Polski, powstałoby 30 tys. nowych miejsc pracy, a wartość ich inwestycji wyniosłaby ok. 3 mld USD.
W końcu czerwca wartość aktywów funduszy inwestycyjnych nieznacznie przekraczała 35 mld zł. Było to o 190 mln zł więcej niż miesiąc temu. Tempo napływu środków do tych funduszy wyraźnie osłabło. Od czterech miesięcy ich wartość utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie.
W pierwszym tygodniu czerwca liczba użytkowników telefonów komórkowych na całym świecie przekroczyła 1,5 mld. Jeśli rynek będzie się rozwijał w dotychczasowym tempie, to dwumiliardowy użytkownik zadzwoni ze swego telefonu komórkowego w czerwcu 2006 r. Firma badawcza EMC szacuje, że w latach 2004 – 2006 liczba użytkowników telefonów komórkowych będzie się zwiększać o 240 mln rocznie, co pozwoli przekroczyć barierę 2 mld klientów w połowie 2006 r., zaś w końcu 2009 r. dojdzie do 2,45 mld.
Gazeta Prawna:
Rozważenie likwidacji ryczałtu ewidencjonowanego i pozostawienie tylko karty podatkowej zakłada raport „Przedsiębiorczość w Polsce 2004”. W raporcie zapisano, że celem zmian podatkowych jest stworzenie bardziej przejrzystego systemu podatkowego. Raport przewiduje m.in. wprowadzenie jednej ustawy obejmującej opodatkowanie dochodów osób fizycznych i osób prawnych z działalności gospodarczej oraz odrębnej ustawy dotyczącej opodatkowania dochodów osobistych osób fizycznych.
Rolnicy pragnący przekazać swoje gospodarstwa w zamian za wysokie renty strukturalne, wypłacane z pieniędzy UE, mogą się czuć oszukani. Nie tylko nie wszyscy chętni otrzymają pieniądze, ale także ci, którym się to uda, mogą mieć w przyszłości problemy z uzyskaniem emerytury rolniczej.
Parkiet:
W tydzień po podwyżce podstawowych stóp procentowych część banków zaczęła informować o zmianach stawek oprocentowania depozytów i kredytów. Większość czeka na decyzję PKO BP i Pekao, największych graczy na rynku.