Luksusowe marki coraz chętniej wkraczają do Polski – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

W Polsce powstaje coraz więcej butików z luksusową odzieżą. Obok Zegny, Bossa czy Burberry pojawić się ma Cacharel oraz Chanel. Prawdziwe pieniądze tkwią jednak nie w drogich ubraniach, ale delikatesowej żywności.

Giełdy w oczekiwaniu na decyzję Fed. Europejskie indeksy, w ślad za amerykańskimi, odrabiają bolesne straty z ubiegłego tygodnia. Analitycy liczą na to, że amerykański rząd pomoże przezwyciężyć kryzys na tamtejszym rynku pożyczek hipotecznych.

Jeśli tylko uda nam się wchłonąć 67 mld euro, po które możemy sięgnąć z Brukseli w latach 2007-13, Polska powinna dołączyć do czołówki gospodarczej w Europie – to jeden z wniosków raportu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego ujawnionego we wtorek. Jak wynika z danych analityków MRR, wśród nowych państw Unii jesteśmy dokładnie w połowie stawki, jeśli idzie o sprawność w wydawaniu dotacji unijnych.

PO aż dziesięć punktów przed PiS – takiej przewagi w tym roku jeszcze nie było. Poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego znów jest najniższe od wyborów (już wcześniej PiS notował podobny spadek). Dziś przekłada się to raptem na 129 mandatów w Sejmie – o 26 mniej niż jesienią 2005 r.

Rzeczpospolita

Coraz więcej lekarzy składa pozwy przeciwko szpitalom, walcząc o wynagrodzenie za nadgodziny. W całym kraju roszczenia wynoszą już kilkadziesiąt milionów złotych. W województwie łódzkim na 350 spraw sześć już zakończyło się korzystnymi dla lekarzy wyrokami. Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, ocenia, że w całej Polsce podobnych pozwów jest już przeszło 2 tysiące.

Wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska zapowiedziała „Rz” urealnienie przyjętych w czerwcu przez rząd założeń do przyszłorocznego budżetu. – Niewykluczone, że zweryfikujemy wcześniejsze szacunki – wyjaśniła. Według założeń wzrost PKB miał sięgnąć 5,7 proc., a inflacja 2,3 proc.

Bliskość geograficzna Polski i Rosji nie wpływa na rozwój stosunków gospodarczych między naszymi krajami. Dlaczego wzajemne inwestycje rosną powoli? Odpowiedzi na to pytanie starają się udzielić uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej”.

Linie lotnicze szybko znalazły metodę na Komisję Europejską, która stara się wymóc na nich, by ceny biletów nie kryły dodatkowych opłat dopisanych drobnym drukiem. Bruksela zakwestionowała opłaty paliwowe, więc przewoźnicy każą sobie płacić za bagaż .Od 12 do 48 zł żądają linie lotnicze od osób, które chcą zabrać ze sobą więcej niż bagaż podręczny.

Gazeta Prawna

Kierowany przez prezesa Pawła Wypycha ZUS pierwszy raz wyśle do ok. 11 mln ubezpieczonych informację o składkach na emeryturę, gromadzonych na koncie od początku reformy. Nawet kilka milionów ludzi może nie mieć zaksięgowanych w ZUS, a opłaconych przez ich firmy, składek. Dotyczy to głównie 1999 roku. ZUS przyznaje, że niemal co trzeci dokument przekazywany wtedy wymaga jeszcze wyjaśnień.

Podatnicy mogą liczyć na zwrot nieodliczonego VAT od paliwa. Wszystko za sprawą wyroku WSA we Wrocławiu, który zakwestionował zgodność przepisów ustawy o VAT z regulacjami unijnymi – mogą go wykorzystać podatnicy. Wystarczy przygotować skargę do sądu, a fiskus odda nadpłacone pieniądze.

Program Tani podręcznik poniósł fiasko. Wydawcy wcale nie obniżyli cen podręczników. Z powodu zmian w kanonie lektur nie jest wykluczone, że rodzice będą musieli płacić za opracowania dotyczące nowych lektur. W wydrukowanych już podręcznikach nie ma bowiem o nowych lekturach ani słowa.

Piraci internetowi znaleźli sposób na obchodzenie prawa. Ściągają filmy i muzykę bez narażania się na odpowiedzialność karną. Umożliwia to technika Peer-to-Mail (P2M), polegająca na ściąganiu utworów ze skrzynek pocztowych.

Puls Biznesu

Giełdowe tuzy po wczorajszym dniu mogą zacząć odrabiać straty. Jednak zanim wczoraj giełda poszła lekko w górę, portfele Ryszarda Krauzego, Leszka Czarneckiego, Michała Sołowowa i Romana Karkosika mocno schudły w ostatnim miesiącu. Jednak nie wszyscy stracili w tym samym stopniu. Gdyby drobni inwestorzy wzorowali się na portfolio gigantów, najlepiej wyszliby na tym ci, którzy zaufali Ryszardowi Krauzemu (kupując na rynku pierwotnym Petrolinvest). Najgorzej – naśladowcy Romana Karkosika.

Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg na zakup scentralizowanego systemu wspomagającego obsługę policji (SWOP – system klasy ERP). Ten bardzo ważny projekt odkładany był latami z braku pieniędzy. Może wreszcie ruszyć dzięki ustawie o modernizacji służb: policji, straży granicznej i pożarnej.

Parkiet

Ministerstwo Gospodarki uspokaja, że nie grozi nam kryzys energetyczny, ale jednocześnie szykuje przepisy mające być dla inwestorów zachętą do budowy nowych elektrowni.

J.W. Construction – zgodnie z tym, co zapowiadał w wywiadzie dla „Parkietu” Józef Wojciechowski, szef rady nadzorczej i główny akcjonariusz spółki – opublikował prognozę wyników finansowych. Zarząd zapowiada, że przychody i zyski holdingu wzrosną w 2007 roku o 11-12 proc. Lektura sprawozdania za II kwartał budzi jednak wątpliwości, czy uda się osiągnąć ten cel, skoro w I półroczu J.W. Construction zanotował dużo słabsze wyniki niż przed rokiem.