Polacy nie oszczędzają na emeryturę, czy e-faktury się sprawdzą – Z dzienników

Gazeta Wyborcza:

Nie odkładamy dodatkowych pieniędzy na emeryturę. Na indywidualnych kontach emerytalnych i w pracowniczych programach emerytalnych oszczędza niewiele ponad 1,2 mln Polaków.

Rząd chce rozruszać budowę kolei dużych prędkości w Polsce. Sama budowa rozpocznie się jednak najpewniej dopiero od 2014 r. Może kosztować blisko 10 mld euro.

Ważna decyzja nowego szefa Państwowych Portów Lotniczych Michał Marca: niemiecka firma Hochtief za 400 tys. euro dopilnuje, żeby nowa hala odlotów na warszawskim Okęciu została otwarta w terminie

Stan zawieszenia w NBP trwa. Premier Donald Tusk podpisał się pod odwołaniem wiceprezesów banku centralnego, którzy złożyli rezygnację. Ale nadal nie można powołać następców, bo premier nie podpisał nominacji.

Rzeczpospolita:

Śledczy obawiają się, że proponowane zmiany obniżą ich pozycję zawodową i pogorszą sytuację finansową. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski skierował do konsultacji projekty ustaw, które mają zreformować prokuraturę. Chce zlikwidować kilka jej szczebli.

Dwa świadczenia dla kobiet, jedno dla mężczyzn. Nie będzie emerytur małżeńskich. Dziedziczenie środków z II filaru zostanie jednak zachowane – wynika z projektów ustaw, do których dotarła „Rz”.

Bruksela ostrzega przed importem równoległym farmaceutyków z zagranicy. To woda na młyn koncernów, które od lat walczą z oferującą tańsze preparaty konkurencją – twierdzą importerzy.

Moda na własne skrzyła zapanowała w polskim biznesie. Szybko przybywa prywatnych samolotów, a kursy pilotażu przeżywają prawdziwe oblężenie. – Co roku będzie przybywać 100 – 200 nowych maszyn – prognozuje Jan Borowski, największy polski diler samolotów, m.in. amerykańskiego Pipera i austriackiego Diamonda.

Gazeta Prawna:

Polska dla większości z nas nie jest państwem prawa. Urzędnicy nie zawsze działają w ramach przepisów, które są niejasne i niezrozumiałe. Tak wynika z badań PBS przeprowadzonych na zlecenie GP. 59 proc. z nas sądzi, że nie wszyscy mają równe możliwości korzystania ze swoich praw, a 54 proc. Polaków uważa, że państwo nie szanuje swoich obywateli.

Zawieszenie działalności gospodarczej nie będzie oznaczało zwolnienia ze wszystkich obowiązków podatkowych. Główną zaletą rządowych zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i innych ustaw jest brak obowiązku płacenia zaliczek na podatek. Zawieszenie działalności nie zwolni jednak z prowadzenia ewidencji rachunkowych i podatkowych, rocznego rozliczenia oraz płacenia podatku od nieruchomości.

Spółdzielnie mieszkaniowe muszą od 31 lipca 2007 r. zamieszczać na swoich stronach internetowych nie tylko statuty, ale także sprawozdania finansowe i protokoły z przeprowadzonych lustracji. Przeważająca liczba nawet dużych, bogatych spółdzielni nie wywiązuje się z tego obowiązku.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ma nowy pomysł na uregulowanie niektórych kwestii związanych z zasiłkami chorobowymi dla osób dobrowolnie opłacających składkę, m.in. przez przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2009 r. będą one mogły otrzymać zasiłek chorobowy po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia, a nie po 180 dniach, jak obecnie. Jeśli spóźnią się z wpłatą składki, to ubezpieczenie nie wygaśnie.

Puls Biznesu:

Szef GPW ma plan, jak przyciągnąć na giełdę miliony Polaków. Będzie namawiał ministra skarbu na dużą prywatyzację przed wakacjami. – Będę rozmawiał i namawiał ministra skarbu, by jak najszybciej przeprowadził dużą prywatyzację poprzez giełdę. To miałoby pobudzający wpływ na rynek i spółki z sektora prywatnego – mówi „PB” Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Już niedługo rachunków za media, kablówkę i prąd nie będzie przynosił listonosz, lecz znajdziemy je na swoim bankowym koncie internetowym. Usługa EBPP powinna ruszyć już w tym półroczu. Do startu przygotowują się Krajowa Izba Rozliczeniowa, która obsługuje wszystkie płatności międzybankowe, oraz BillBird, właściciel sieci punktów obsługi płatności masowych Via-Moje Rachunki.