Surowsze kary dla pracodawców za wyzysk pracowników – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
Po aferach związanych z wyzyskiem w wielkich sieci handlowych Lech Kaczyński chce surowszych kar dla pracodawców. Organizacje pracodawców są przeciw.
Unijni urzędnicy nie zgadzają się na dalszą pomoc publiczną dla warszawskiej FSO. I w każdej chwili mogą wydać negatywną decyzję w sprawie wsparcia dla stoczni – dowiedziała się „Gazeta”.
Prawa do akcji (PDA) portalu finansowego Bankier.pl zadebiutowały na parkiecie 6 proc. powyżej ceny emisyjnej. W obrocie giełdowym znalazły się także już wyemitowane papiery – na otwarciu dały zysk 10 proc. Bankier.pl jest jednym z dwóch największych internetowych serwisów finansowych (obok Money.pl).
Nie będzie oddłużenia polskich kolei. Ministerstwo Finansów łata dziurę w budżecie i o dodatkowych wydatkach rzędu 2 mld zł nie ma mowy. To oznacza, że reforma przewozów regionalnych staje pod dużym znakiem zapytania.
Rzeczpospolita
Czołowi producenci sprzętu telekomunikacyjnego postanowili połączyć swoje działy produkcji urządzeń do budowy sieci telefonicznych. Fuzja niemieckiego Siemensa i fińskiej Nokii to kolejna duża konsolidacja w branży w ostatnich miesiącach.
Prawie 630 mln zaległości darowały w ubiegłym roku podatnikom urzędy skarbowe. Długi umarzano osobom fizycznym, bankrutom, ale i dobrze radzącym sobie firmom. Niektórymi darowiznami zainteresowała się już prokuratura.
Sergiusz Najar i Jerzy Markiewicz, były prezes i wiceprezes Banku Ochrony Środowiska, nie dostali wczoraj absolutorium od akcjonariuszy spółki. Zdecydowali o tym przedstawiciele narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które wspólnie mają ponad 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
Michał Nastula, prezes Eureko Polska, oświadczył wczoraj, że holenderskie Eureko kupiło przed siedmioma laty akcje PZU za pieniądze, które pochodziły z podwyższenia kapitału. Pierwszy raz ujawnił szczegółowo, którzy z udziałowców wzięli udział w podwyższeniu kapitału o 500,1 mld euro.
Gazeta Prawna
Skarb Państwa chce zagarnąć miliardy złotych z zysku największych giełdowych spółek. Szefowie KGHM, PKN Orlen i Grupy Lotos sprzeciwiają się polityce ministerstwa skarbu. Dla najbogatszych spółek liczą się przede wszystkim inwestycje i dalszy rozwój.
Powstaje superurząd nadzoru finansowego o kompetencjach śledczych. Zastrzeżenia budzą uprawnienia prokuratorskie przewodniczącego komisji. Koszty funkcjonowania urzędu poniosą klienci banków i firm ubezpieczeniowych.
Do Sejmu trafi wkrótce projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnym i Prokuratorów nowej instytucji, której zadaniem będzie nie tylko doszkalanie pracowników wymiaru sprawiedliwości, ale również wspólna edukacja aplikantów. W efekcie przyszli sędziowie i prokuratorzy nie będą już aplikantami konkretnych sądów i prokuratur, ale Krajowego Centrum.