Wzrost gospodarczy w listopadzie – z dzienników.
Gazeta Wyborcza:
Gospodarka rozpędza się – to pewne. Produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o solidne 8,5 proc. Rozwiało to ostatecznie spekulacje, że Rada Polityki Pieniężnej mogłaby się pokusić o jeszcze jedną obniżkę stóp procentowych.
Dotychczasowy chaos w funkcjonowaniu mediów, wywoływany zwykle działaniami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jest niczym wobec tego, co nam grozi, jeśli wejdzie w życie nowelizacja ustawy medialnej. Senat ma nad nią obradować na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu – pisze prezes Radia RMF FM.
Ministerstwo Finansów zmienia stanowisko w sprawie opodatkowania dochodów ze sprzedaży akcji pracowniczych Banku Handlowego. Co prawda uważa, że podatek trzeba było zapłacić, ale rezygnuje z odsetek od niewpłaconych w terminie kwot.
Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w poniedziałek w Rzeszowie, że rząd stawia sobie za cel osiągnięcie pod koniec 2006 roku wzrostu gospodarczego na poziomie 5 proc. Zapowiedział likwidację barier biurokratycznych blokujących rozwój.
Rzeczpospolita:
Przez lata motoryzacja była jedną z głównych sił napędowych naszej gospodarki. Przyszły rok przyniesie załamanie na tym rynku – wynika z analizy PricewaterhouseCoopers.
Bez dodatkowego kapitału bank nie będzie mógł sprostać konkurencji ani zrealizować strategicznych planów – uważa Sergiusz Najar, prezes Banku Ochrony Środowiska. Zarząd BOŚ chce, żeby akcjonariusze wyłożyli 350 mln zł. Te pieniądze mają być przeznaczone m.in. na wdrożenie nowego systemu informatycznego oraz utworzenie 50 nowych oddziałów.
Trzy najbardziej atrakcyjne pod względem inwestycyjnym polskie województwa to śląskie, mazowieckie i małopolskie. W ujęciu według podregionów najwyższe oceny otrzymały: w działalności przemysłowej centralny śląski, a w usługach i dziedzinie najnowocześniejszej techniki – warszawski.
Są duże szanse, że koncern LG Philips LCD uruchomi w Polsce centrum badań i rozwoju. Inwestycja przyciągnęłaby kolejne projekty związane z rozwiniętymi technologiami.
W ciągu kilku miesięcy nadzór bankowy zdecyduje o ewentualnym wprowadzeniu ograniczeń w udzielaniu kredytów mieszkaniowych w obcych walutach. – Wprowadzenie takich ograniczeń to nie złośliwość ze strony bankowców – powiedział podczas konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Jego zdaniem nie ma powodów, by Polacy zadłużali się w innej walucie, niż zarabiają.
Gazeta Prawna:
Wczoraj przed Sądem Rejonowym w Warszawie odbyła się rozprawa pomiędzy angielskim wierzycielem a dłużnikiem Elektrim o uznanie upadłości. Wyrok jednak nie zapadł, gdyż sąd przychylił się do wniosku polskiej spółki o powołanie biegłego do wyceny jej majątku.
Rodzima giełda może nadal agresywnie umacniać pozycję bez wsparcia branżowego partnera. Tak uważają przedstawiciele domów maklerskich, przyklaskując strategii prywatyzacyjnej giełdy.
Zapisy na akcje Novitusa, czołowego producenta kas fiskalnych w Polsce, zakończyły się sukcesem. Redukcje w puli dla drobnych inwestorów przekroczyły 90 proc. – w efekcie z każdych stu zamówionych walorów inwestorzy dostali zaledwie dziewięć sztuk.
Puls Biznesu:
Polska ma szansę na rekordowy wzrost liczby pasażerów. Głównie dlatego, że Polacy latają mniej niż inni i szybko będą nadrabiać dystans. Według badań IATA (Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych) Polska ma największy potencjał rozwoju przewozów pasażerskich na świecie. Wyprzedza nawet Chiny. Z prognoz organizacji wynika, że liczba podróżnych będzie rosła o 11,2 proc. rocznie.
Naprawa VAT stała się realna. Nowy wiceminister finansów będzie namawiał rząd do przyjęcia projektu Lewiatana. Zna go dobrze, bo brał udział w jego przygotowaniu.
Parkiet:
Rada nadzorcza nie przeprowadzi zmian w składzie zarządu KGHM, ale może zawiesić kogoś w pełnieniu obowiązków – powiedziała jej przewodnicząca Elżbieta Niebisz. RN KGHM obradowała wczoraj do późna. Zajmowała się m.in. oceną pracy poszczególnych członków zarządu.
6,15 zł za akcję Netii zaoferował Novator Telecom Poland II, spółka powiązana z islandzkim biznesmenem Thorem Bjorgolfssonem, w ogłoszonym wczoraj wezwaniu. Skandynawowie chcą skupić nieco ponad 52,2 mln papierów.