Obowiązkowe kasy fiskalne mogą już wkrótce zawitać u sprzedawców detalicznych – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
Resort finansów chce, aby wszyscy sprzedawcy detaliczni musieli instalować kasy fiskalne. Najbardziej dotknie to bazarowych handlarzy, którzy dotychczas egzystowali na pograniczu szarej strefy.
Stopy procentowe są na najniższym w historii poziomie. Inflacja jest bliska zeru, choć gospodarka nabrała już rozpędu. Są jednak szanse na niewielkie cięcie stóp w tym roku – uważa część analityków.
Czy wkrótce każdy z nas będzie mógł wpisać swoich dłużników na specjalną „czarną listę”? Chce tego firma KRD, która zajmuje się zbieraniem danych o zadłużonych Polakach.
Ruszył proces Microsoft kontra Komisja Europejska.W składzie sędziowskim, który rozpatruje ten prawdopodobnie najważniejszy spór antymonopolowy w historii Unii, znajduje się także Polka. W trakcie odbywających się od poniedziałku rozpraw przed unijnym sądem pierwszej instancji amerykański koncern informatyczny chce wykazać, że Komisja Europejska nie miała prawa nakładać na niego w 2004 r. potężnej kary za rzekome nadużycie pozycji dominującej na rynku komputerowych systemów operacyjnych.
Rzeczpospolita
Zostało jeszcze kilka miesięcy, aby kupić mieszkanie, założyć jednoosobową firmę czy wesprzeć kluby sportowe. To sposoby na to, by w przyszłym roku obniżyć nasze podatki. Ministerstwo Finansów chce od przyszłego roku zmienić system podatkowy, tak byśmy zapłacili fiskusowi więcej. „Rz” radzi, jak uniknąć pułapek zastawianych przez resort finansów.
Nie tylko agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła nam rekomendacje. Niemieckie firmy także gorzej oceniają warunki inwestowania w naszym kraju. – Nasza niższa ocena Polski odzwierciedla niepewność polityczną, niejasne perspektywy reform strukturalnych i niewiadomą odnośnie akcesji do strefy euro – tłumaczy Kai Stukenbrock, analityk S&P. Po ogłoszeniu informacji o obniżeniu Polsce przez Standard & Poor’s perspektyw ratingu z pozytywnej na stabilną, rynek walutowy zareagował natychmiast.
Większość z nas dobrze ocenia banki. Jesteśmy przekonani, że nasze pieniądze są tam bezpieczne. Zastrzeżenia budzą ceny usług.
Deficyt budżetowy większości państw UE zmniejszył się w 2005 roku. Polska wypadła dobrze bo stosujemy niezgodne z unijnymi metody księgowania. Polska ma rok na zmianę sposobu liczenia deficytu budżetowego. – Dobrze, że państwa członkowskie reformują systemy emerytalne. Ale nie mogą wtedy zaliczać nowych funduszy do dochodów budżetowych – powiedziała Amelia Torres, rzeczniczka unijnego komisarza d.s. polityki gospodarczej i walutowej.
Kondycja firm w przemyśle i budownictwie w najbliższych miesiącach będzie się poprawiać – uważają przedsiębiorcy badani przez GUS. Mniej optymistyczne są natomiast oczekiwania w handlu i usługach.
Gazeta Prawna
11 tys. zakładów do zamknięcia, 40 tys. osób bez źródła utrzymania – to najczarniejszy z możliwych rezultatów podwyżki akcyzy na autogaz, którą zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Branży grozi bankructwo.
Zaostrza się konflikt między TK a najwyższymi organami w państwie. Poprawienie ustawy o korporacjach prawniczych bez zmiany konstytucji. Absolwenci prawa mogą prowadzić biura porad prawnych. – Podważana jest wiarygodność i autorytet jednego z najważniejszych organów konstytucyjnych w państwie. W ten sposób dochodzi do psucia państwa prawa – mówił na wczorajszej konferencji prasowej prof. Marek Safjan, prezes TK.
Nowa organizacja grupy ma przynieść PZU prawie 500 mln zł oszczędności. Te plany może pokrzyżować brak porozumienia między akcjonariuszami. Właścicielem wszystkich spółek z grupy ma zostać spółka PZU Holding, która ma powstać na bazie obecnego PZU.
Wielkie firmy masowo zaczynają przenosić do Polski fabryki z innych krajów. Kusimy inwestorów niskimi kosztami pracy, ulgami podatkowymi i dogodną lokalizacją. Do 2010 roku światowi potentaci zainwestują w polskie fabryki 8,5–9 mld USD rocznie.