RPP zbier się już we wtorek – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

We wtorek zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Już nawet zwolennicy restrykcyjnej polityki monetarnej mówią, że w Polsce trzeba teraz ciąć stopy procentowe. – Jastrząb jest gatunkiem wymierającym w okolicy NBP – komentują analitycy

Przed wakacjami po raz pierwszy do walki o pasażera agresywnie stanęła kolej. Nie wiadomo, czy w pociągach będzie mniejszy tłok. Na pewno ma być taniej, czyściej i przyjemniej.

Dziś Sejm będzie się zajmował nowelizacją kodeksu karnego-skarbowego. Przedsiębiorcy się boją, bo projekt bardzo zaostrza kary za przestępstwa skarbowe.

Rzeczpospolita

W krajach strefy euro gospodarka będzie się w 2005 roku rozwijać w tempie zaledwie 1,2 proc. Niedobra jest sytuacja w Japonii, zwolni też gospodarka w Stanach Zjednoczonych. Takie prognozy ogłosił wczoraj The Economist Intelligence Unit.

Setki przedsiębiorców od kilku miesięcy czekają w całym kraju na pieniądze z unijnego programu dla małych firm. Ministerstwo Gospodarki i Pracy od grudnia poprawia wadliwe wzory umów. -To był czeski błąd – tłumaczy Ewa Wnukowska, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania Programów Rozwoju Regionalnego w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. Pomylono instytucję wdrażającą (akceptują wnioski i dokonują wypłat Urząd Marszałkowski lub Regionalne Instytucje Finansujące) z instytucją pośredniczącą w przekazywaniu pieniędzy, czyli z Urzędem Wojewódzkim.

Wiener Stadtische, austriacki akcjonariusz Compensy, przejmie Benefię, należącą wcześniej do Fiata, polską firmę ubezpieczeniową. Na transakcji, która prawdopodobnie zostanie dziś ogłoszona, najbardziej zyska majątkowa Compensa. Zostanie ona połączona z przejętą spółką, co pozwoli jej zwiększyć o połowę wielkość zbieranej składki.

Ponad 45 proc. przedsiębiorstw działających w Polsce jest zainteresowanych utworzeniem pracowniczego programu emerytalnego – wynika z ostatnich badań Mercer Human Resource Consulting przeprowadzonych na przełomie 2004 i 2005 r.

Gazeta Prawna

Koncern Wal-Mart Stores planuje rozszerzyć działalność międzynarodową o Europę Środkową i Wschodnią – poinformował wczoraj „Financial Times”. Polska, obok Węgier i Rosji, znalazła się na liście najatrakcyjniejszych lokalizacji dla rozwoju tej największej na świecie sieci handlowej, chociaż obecni są tu już wszyscy czołowi międzynarodowi gracze. Analitycy sądzą, że szuka okazji do przejęcia jednej z zagranicznych sieci supermarketów.

W ubiegłym roku polskie firmy ubezpieczyły w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) przed ryzykiem politycznym i ewentualnymi szkodami eksport o wartości 2,55 mld USD (3,45 proc. całej polskiej sprzedaży na rynkach zagranicznych). Było to o 50 proc. więcej niż w roku poprzednim. Szczególnie szybko zwiększa się wartość ubezpieczonego eksportu do Wspólnoty Niepodległych Państw.

Warta ponad miliard euro fabryka samochodów, którą Hyundai buduje na Słowacji, już wkrótce zacznie oddziaływać na polski rynek pracy. Jeden z koreańskich poddostawców Hyundaia zamierza ulokować swój zakład w południowej Polsce, w promieniu 150 kilometrów od Żiliny.