Zmiany w VATA już wkrótce – Z dzienników

Gazeta Wyborcza

W ciągu kilku tygodni rząd chce przedstawić projekt ujednolicenia stawek VAT. Zamiast 22 proc. ma być 19, ale reszta jest wielką niewiadomą. Zmiany zapowiedział w poniedziałek wicepremier Jerzy Hausner. Projekt reformy ma powstać szybko, być może zacznie obowiązywać już w 2005 r.

Rząd chce, by z dobrodziejstw ustawy mogło skorzystać mniej zadłużonych po uszy Polaków. Ale za to dla tych, którym się uda, upadłość ma być tańsza. Według bardzo nieprecyzyjnych danych – cytowanych przez posłów PiS – zagrożonych niewypłacalnością jest przynajmniej 1,2 mln rodzin, czyli 5-6 mln osób. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że 600-750 tys. klientów instytucji finansowych nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań dłużej niż od 90 dni.

Ponad 15 proc. skontrolowanych gospodarstw rolnych podało wyższą od stanu faktycznego powierzchnię upraw. Kontrola przeprowadzona przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od lipca do września miała zweryfikować informacje rolników. Bez weryfikacji nie można bowiem wypłacić pieniędzy z UE. A to, ile rolnicy dostaną – dopłata na jeden hektar to w większości przypadków około 500 zł – zależy właśnie od powierzchni upraw.

Rzeczpospolita

Poczta Polska w ciągu kilku lat ma wejść na giełdę, wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. W przedsiębiorstwie powstał już specjalny zespół, który pracował nad strategią firmy i uznał, że najlepszym wyjściem jest jej upublicznienie. Wyniki prac zespołu są od wczoraj prezentowane szefom państwowego operatora.

Po 10 miesiącach tego roku z usług tanich linii w Polsce skorzystało ponad 700 tys. pasażerów. Do końca tego roku ich liczba może wzrosnąć do miliona. W przyszłym roku może ich być dwukrotnie więcej.

Polska nie zgodziła się, żeby wzrost ceny ropy naftowej był w Unii równoważony obniżaniem podatków na paliwa. W podobnym tonie wypowiedziała się większość krajów UE i popierany głownie przez Grecję pomysł upadł.

Gazeta Prawna

Polski rynek detaliczny należy do rynków dojrzałych, gdzie inwestorzy mogą znaleźć szansę rozwoju w obszarach niszowych. Za sprawą zagranicznych sieci powinien nastąpić rozwój eksportu artykułów spożywczych. W większości krajów naszego regionu w sektorze handlu dominują globalne firmy detaliczne, które wywierają presję na dostawców w celu obniżenia cen – wynika z raportu PricewaterhouseCoopers na temat sektora handlu detalicznego i dóbr konsumpcyjnych.

Polska jest w kryzysie, dlatego proponujemy zdecydowane kroki – powiedział Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha na konferencji „Rynek i państwo po 15 latach”. Po pierwsze, likwidacja dwuwładzy i wprowadzenie systemu prezydenckiego (jak w USA) albo kanclerskiego (RFN). Trzeba też zrestrukturyzować samorząd terytorialny i zlikwidować powiaty, ograniczyć biurokrację. Potrzebna jest zawodowa, dobrze wyposażona armia i policja, powszechna prywatyzacja. Prawo powinno być stabilne, a system podatkowy uproszczony (ryczałty dla firm). Do tego jeden system ubezpieczeń społecznych, ochrona zdrowia oparta na płatnych świadczenia, podobnie jak studia.