7 mld euro dla przedsiębiorców i naukowców – Z dzienników
Gazeta Wyborcza
Na co najmniej 7 mld euro z Unii mogą liczyć polskie firmy i naukowcy w latach 2007-13. Przedsiębiorcy mają jednak zastrzeżenia do rządowych planów wydania tych pieniędzy.
Rząd ma nadzieję na korzystne dla nas rozwiązanie konfliktu z Eureko. Kusi Rabobank, udziałowca Eureko, ostatecznym przejęciem BGŻ. W zamian PZU kupiłoby pakiet akcji Eureko.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd postanowiła wziąć pod lupę Bioton, kontrolowanego przez Ryszarda Krauzego producenta insuliny. Bo o szczegółach inwestycji Biotonu w Chinach poinformowano inwestorów… w Australii.
Rosyjski gigant gazowy stał się trzecią pod względem kapitalizacji spółką giełdową świata. W sobotę kurs akcji Gazpromu wzrósł o ponad 4 proc. i wartość giełdowa spółki przekroczyła 300 mld dolarów.
Karę do 10 proc. przychodów będą mogły dostać firmy, które np. stosują wprowadzającą w błąd reklamę. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował projekt nowelizacji ustawy antymonopolowej. Zakłada karanie przedsiębiorców, którzy naruszają tzw. zbiorowe interesy konsumentów.
Rzeczpospolita
Ostatnie posunięcia rządu Kazimierza Marcinkiewicza pogarszają sytuację polskiego budżetu – uważa Komisja Europejska. Deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w 2006 r. 3 proc. PKB, a nie – jak przewidywał rząd – 2,6 procent.
Samoobrona chce pozostawienia wyższych kosztów uzyskania dla twórców oraz możliwości rozliczania się za pomocą karty podatkowej i ryczałtu dla przedsiębiorców. – Likwidacja 50-procentowych kosztów uzyskania dla pracowników nauki w chwili, gdy nakłady na badania w naszym kraju spadają, jest nieporozumieniem – tłumaczy Kazimierz Zdunowski, ekspert Samoobrony ds. gospodarczych. – Zamiany proponowane przez wicepremier muszą zostać zweryfikowane, inaczej mogą przynieść więcej strat niż korzyści.
Jedna z największych brytyjskich organizacji konsumenckich Which? żąda od tamtejszego nadzoru finansowego dochodzenia w sprawie skandalu przy sprzedaży emerytur. Wyjaśnianie może dotyczyć około 4,5 miliona osób, które zrezygnowały z państwowej emerytury i postanowiły oszczędzać w prywatnych funduszach. Problem w tym, że na zamianie mogą stracić, nie będąc świadomi ryzyka.
Władze w Moskwie wstrzymały ruch statków po Zalewie Wiślanym. Zakaz obejmuje przewoźników pasażerskich i handlowych polskich oraz rosyjskich. To kolejny dowód pogarszania się stosunków między oboma krajami.
Rozpoczęcie produkcji w Chinach, ale także wprowadzenie do sprzedaży udanych modeli aut, to główne powody lepszych wyników finansowych europejskich koncernów motoryzacyjnych.
Gazeta Prawna
Klienci Banku BPH nie mają obowiązku kontynuowania umów w nowym banku. Zanim się zdecydują powinni dokładnie sprawdzić koszty wypowiedzenia umowy. Konkurenci tylko czekają, by przejąć jak najwięcej klientów.
W pierwszym kwartale 2006 roku fiskus wydał ponad 16 tys. interpretacji. Od przyszłego roku otrzymanie interpretacji będzie droższe nawet 20-krotnie. Interpretacje są potrzebnym i ważnym źródłem informacji dla podatników.
Firma Generali nie zawahała się przejąć z konkurencyjnej firmy Benefia niemal całego zespołu sprzedawców i informatyków, żeby rozwinąć sprzedaż polis przy pomocy dealerów samochodów. Takie zachowanie budzi wątpliwości etyczne.
Niskie ceny oraz powszechnie dostępne kredyty mają być atutem Polbanku. Taka strategia uderzy w mniejsze banki, jak Lukas Bank czy Eurobank. Stracić część rynku może PKO BP oraz Poczta Polska.