Złoty ponownie traci – raport

RYNEK KRAJOWY

Wtorkowy poranek na krajowym rynku walutowym przyniósł osłabienie złotego zarówno wobec euro, jak i dolara. Ruch ten można tłumaczyć zachowaniem walut rynków wschodzących, które solidarnie tracą na wartości w tym tygodniu. Pewien wpływ na to mogła mieć dymisja ministra finansów Brazylii, która doprowadziła do wyprzedaży brazylijskiego reala.

Po gwałtownym wzroście kursów na początku dnia, który wyniósł kurs EUR/PLN w okolice tegorocznych szczytów powyżej poziomu 3,94, złoty zaczął się wzmacniać. Ruch ten był wywołany wzrostem eurodolara, po publikacji marcowego indeksu instytutu Ifo, który wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia 1991 roku. W efekcie kurs USD/PLN spadł do poziomu 3,2550, natomiast kurs EUR/PLN cofnął się do poziomu wsparcia na 3,92. W drugiej części dnia na rynku było już dużo spokojniej, a inwestorzy byli już myślami przy wieczornej decyzji władz monetarnych w USA.

O godzinie 15:30 kurs EUR/PLN oscylował w okolicach 3,93, a kurs USD/PLN był na poziomie 3,2550.

Krótkoterminowa prognoza

Zachowanie złotego w najbliższych dniach będzie teraz zależało od tego czy stopy procentowe za oceanem zostaną podniesione i czy cykl podwyżek zostanie utrzymany również w najbliższych miesiącach. Jeżeli szef FED opowie się za dalszym zacieśnianiem polityki monetarnej w USA, powinno się to przełożyć na odpływ kapitału z rynków wschodzących, a co za tym idzie osłabienie złotego.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Nocny handel na rynku azjatyckim umocnił dolara do poziomu 1,20, jednak po otwarciu rynku europejskiego euro zaczęło odrabiać straty umacniając się do dolara. Wysoka wartość wskaźnika Ifo ( wyniósł 105,4 pkt. wobec oczekiwań 102,9 pkt.) stała się przyczyną wzrostu kursu EUR/USD do poziomu 1,2075. Popyt jednak nie był dostatecznie silny, żeby zaatakować poziom 1,21, co wyzwoliło korektę na rynku międzynarodowym, która miała bardzo wąski zasięg. Po zepchnięciu kursu EUR/USD w okolice 1,2065, uaktywnił się popyt na euro, który spowodował ponowne wybicie eurodolara w okolice 1,2090. Wzrost atrakcyjności wspólnej waluty może świadczyć o niepokoju rynku, co do dalszej polityki monetarnej Fed.

Dzisiaj zostaną jeszcze opublikowane informacje o wartości indeksu zaufania konsumentów, który rynek ocenia na 102,3 pkt. Słabszy odczyt może szkodzić dolarowi.

O godz. 15:30 za euro płacono 1,2095 dolara.

Krótkoterminowa prognoza

Wieczorny komunikat Fed może jeszcze zmienić układ sił na parze EUR/USD. Brak jasno określonych długoterminowych celów w zakresie polityki monetarnej może wywołać wyprzedaż dolara i wzrost eurodolara powyżej 1,21.

Raport przygotowali:

Anna Rams

Maciej Chojnacki

WGI Dom Maklerski