Żurawie przyleciały na giełdę
Debiut spółki EFH Żurawie Wieżowe wpisuje się w nierzadki ostatnio scenariusz wysokiej stopy redukcji zapisów, poprzedzającej silny skok kursu na otwarciu w stosunku do ceny emisyjnej. Wczoraj PDA spółki rozpoczęły notowania po kursie 13,50 PLN, czyli 92,86% powyżej ceny płaconej podczas subskrypcji akcji, równej 7 PLN.
EFH Żurawie Wieżowe to jedna z czterech największych w Polsce spółek zajmujących się wynajmem profesjonalnego sprzętu wnoszącego – głównie żurawi górno i dolnoobrotowych, które wykorzystywane są zarówno przez przedsiębiorstwa budownictwa ogólnego (budowa mieszkań, obiektów biurowych i publicznych), jak również przedsiębiorstwa budownictwa inżynieryjnego (budowa dróg, mostów oraz obiektów przemysłowych).
Struktura oferty
Spółka oferowała 3 800 000 nowych akcji serii C za 26,6 mln PLN – dotychczasowi akcjonariusze nie sprzedawali żadnych akcji i tym samym zachowali 57,46% głosów na WZA (akcje serii A są uprzywilejowane co do głosu w stosunku 2 do 1). Akcje oferowane były w ramach subskrypcji otwartej, tj. bez podziału na transzę detaliczną i instytucjonalną. Jednocześnie spółka wyemitowała 3 800 000 praw do akcji serii C.
Cele emisji nowych akcji
Pozyskane z oferty środki zostaną głównie wykorzystane na podwojenie stanu żurawi
(z aktualnych 44 sztuk) poprzez zakup urządzeń amerykańskiej produkcji. W okresie od grudnia 2006 do grudnia 2008 spółka planuje nabyć 40-45 żurawi wieżowych w różnych klasach udźwigu.
Docelowo udział fabrycznie nowych urządzeń ma tym samym osiągnąć poziom 50-60%, co umożliwi ograniczenie kosztów konserwacji i napraw. Planowanym efektem inwestycji jest również dywersyfikacja oferty i szersze wejście na rynek produktów wymagających dużej liczby żurawi lub żurawi o dużych udźwigach.
W obliczu silnego wzrostu inwestycji w Polsce (rekordowy na przestrzeni ostatnich lat wzrost o 19,8% r/r), napędzanego między innymi funduszami unijnymi, należy spodziewać się utrzymania dużego popytu na usługi w sektorze budowlanym – w tym wynajem żurawi. Należy pamiętać, że 95% wszystkich urządzeń tego typu, wykorzystywanych na budowach, jest wynajmowanych.
Zainteresowanie ofertą
Ponieważ akcje oferowane były bez podziału na transze, inwestorzy instytucjonalni
i indywidualni razem ustawili się w kolejce po akcje spółki. W wyniku tego stopa redukcji zapisów wyniosła 98,60%. Aby otrzymać pożądaną wartość akcji, inwestorzy musieli zaangażować ponad 70-ciokrotność wartości pakietu, który planowali nabyć. Cena akcji ustalona została w prospekcie emisyjnym, a spółka nie przeprowadziła book-buildingu.
Zapewne głównymi atutami spółki, które zachęciły inwestorów do nabycia akcji jest profil działalności, pozwalający partycypować w dobrej koniunkturze w branży budowlanej, prosty i stabilny model biznesowy oraz pozycja w krajowej czołówce.
Uwagę inwestorów zwrócił również przeszły i aktualny skład Rady Nadzorczej, w której niedawno zasiadali m.in. współzałożyciel Platformy Obywatelskiej – Andrzej Olechowski czy były minister obrony narodowej – Zbigniew Okoński. Aktualnie na liście członków Rady można odnaleźć kolejnego byłego ministra obrony narodowej – Stanisława Dobrzyńskiego.
Grzegorz Żółcik, prezes EFH Żurawie Wieżowe, kupił w ofercie publicznej 2,1 tys. akcji spółki, płacąc za każdą po 7 zł – podano w komunikacie. Kolejne 2,6 tys. papierów Żurawi kupili inwestorzy związani z prezesem.
Miłosz Papst
www.IPO.pl