Oprocentowanie lokat znów pójdzie w górę?
Wskaźnik WIBOR, od którego zależy oprocentowanie kredytów i lokat, w środę znalazł się najwyżej od ponad trzech lat. Według ekspertów, banki już wkrótce podniosą oprocentowanie lokat.
Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że oprocentowanie kredytów i lokat osiągnęło szczyt. Wskaźnik WIBOR 3M odzwierciedlający cenę pieniędzy na tzw. rynku międzybankowym przez cały kwiecień oscylował w okolicy 6,3 proc. Wielu ekonomistów sądziło, że pieniądz droższy już nie będzie. Bo przecież jeszcze na początku roku WIBOR nie przekraczał 5,6 proc., a rok temu wynosił 4,5 proc. Wygląda jednak na to, że wkrótce odsetki będą jeszcze wyższe. Od dwóch tygodni WIBOR 3M znów bowiem idzie w górę. W środę jego wartość sięgnęła 6,44 proc. Ostatnio tak wysoko był ponad trzy lata temu – na początku 2005 r.
Oprocentowanie najlepszych lokat rocznych ustabilizowało się w okolicach 7 proc. (AIG Bank daje 7,15 proc.), a odsetki na kontach oszczędnościowych (pieniądze można z nich wypłacać w każdej chwili) sięgnęły 6 proc. Ze statystyk czwartkowego dodatku „Gazeta Pieniądze” wynika, że średnie oprocentowanie lokaty rocznej w 30 największych bankach wynosi obecnie 6,11 proc.
Obecnie najwyżej oprocentowane lokaty oferują mniejsze banki. Getin Bank oferuje 8 proc. na lokacie zakładanej na dwa lata. AIG Bank zaproponował 7,15 dla lokaty rocznej. 7,10 proc. proponuje Invest-Bank, ale dla kwot przekraczających 100 tys. Wzrosło także oprocentowanie rachunków oszczędnościowych. Najwyżej oprocentowany rachunek poza promocjami proponuje Polbank (6 proc.). Ostatnio dwa banki wprowadziły jednak czasowe promocje – Kredyt Bank zaoferował 6,10 proc., a Lukas Bank aż 8 proc.
Więcej w „Gazecie Wyborczej”.