Ceny nieruchomości idą w dół – z dzienników.
IAR
Euro w 2011 szkodliwe dla Polaków
Były premier Jarosław Kaczyński uważa, że propozycja wprowadzenia waluty euro w 2011 roku to początek kampanii PO do Parlamentu Europejskiego i kampanii prezydenckiej Donalda Tuska. W ubiegłym tygodniu obecny premier zapowiedział, że wprowadzenie Polski do strefy euro właśnie w 2011-m roku jest celem jego rządu. Jak zaznaczył, wprowadzenie euro w 2011-m roku byłoby szkodliwe dla Polaków. Były premier uważa, że nowa waluta oznaczałaby większą drożyznę, spadek poziomu wzrostu gospodarczego i de facto osłabienie płacy realnej.
Puls Biznesu
Spowolnienie? Nie u nas
Gdy na Zachodzie tempo zatrudnienia maleje, to w Polsce planuje się rekrutację nowych pracowników. W Polsce, choć prognozy firm są mniej korzystne niż przed kwartałem, mimo wszystko perspektywy dla osób szukających pracy są wciąż optymistyczne. Rekrutacje zapowiada co czwarty pracodawca w naszym kraju.
The Wall Street Journal. Polska
Spadają ceny nieruchomości
Zdaniem ekspertów spadki cen mieszkań mogą trwać jeszcze przez najbliższy rok
Inwestycje w mieszkania są coraz mniej opłacalne. Na rynku w dziewięciu największych polskich aglomeracjach, w sierpniu ceny mieszkań były niższe niż w lipcu. Najbardziej potaniały lokale w Olsztynie (1,87 proc.), Lublinie i Gdańsku. Ceny nieznacznie spadły nawet w Warszawie, o 0,46 proc., co nie zdarzyło się od kilkunastu miesięcy. Jak szacują analitycy, w tym roku marże deweloperów w związku ze spadkiem koniunktury spadły z około 30 proc. do 13 – 19 proc.
RPP nie chciała umacniać waluty
Podczas sierpniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej pojawił się wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 25 pkt bazowych, ale ostatecznie przepadł. Przeważył pogląd, że kolejne podwyżki mogą ponownie umocnić słabnącego wówczas złotego, co wprawdzie sprzyjałoby ograniczeniu inflacji, ale mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencyjność firm i polską gospodarkę.
Gazeta Prawna
6,5 proc. straciły fundusze akcji od początku września
Paniczna wyprzedaż akcji sprowadziła w tym tygodniu światowe indeksy na najniższe od kilku lat poziomy. Dla klientów funduszy inwestycyjnych wiadomości także nie są najlepsze. Od 12 do 16 września średnia strata funduszy akcji polskich małych i średnich spółek wyniosła 4,7 proc., funduszy akcji niemal 5,3 proc, a funduszy akcji zagranicznych, przy inwestycjach w złotych, niemal 4 proc. Od 1 września fundusz akcyjny stracił średnio 6,5 proc.