Firmy tną koszta – Z dzienników
Firmy wciąż tną koszty – Rzeczpospolita
Spowolnienie wymusza różne reakcje polskiego przemysłu. Przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się nad innymi formami oszczędzania niż zwolnienia. Większość zastanawia się albo nad urlopami postojowymi, albo nad zmianą umów o pracę. Chcą zamieniać umowy o pracę na cywilnoprawne. Tylko nieliczni chcą wprowadzić elastyczne formy zatrudnienia. Tak wynika z najnowszych danych GUS i NBP.
Spadną ceny, mieszkania zaczną się sprzedawać – Gazeta Wyborcza
Co może rozruszać rynek mieszkaniowy w Polsce? Chyba tylko dalszy spadek cen o 15-20 proc. – twierdzą analitycy. „Gazeta” dowiedziała się, że jesienią ruszą aukcje, na której ceny wywoławcze będą niższe nawet o 40 proc.! Ceny zaczęły spadać, ale ruch na rynku, choć widać oznaki poprawy, wciąż jest mały. Na większy gest banków zdaniem analityków nie ma co liczyć. Ze względu na oczekiwany wzrost bezrobocia istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesienią o kredyt hipoteczny może być jeszcze trudniej.
Umocnienie złotego zaskakuje analityków – Parkiet
Mediana prognoz na koniec przyszłego roku to 3,80 EUR/PLN. Szacunki ekonomistów sugerowałyby, że złoty jeszcze się osłabi. W piątek za euro płaciliśmy bowiem 4,19 zł, o około 12 gr mniej niż na początku tygodnia. Zdaniem ekonomistów BRE Banku, złoty wciąż może zyskiwać dzięki lepszej koniunkturze. W nadchodzącym tygodniu decyzję o wysokości stóp procentowych podjąć ma Rada Polityki Pieniężnej. Ekonomiści nie spodziewają się jednak zmian, zatem to wydarzenie nie powinno wpłynąć na kurs.
Konsolidacja kredytów gotówkowych bardzo rzadko się opłaca – forsal.pl
Zamieniając kilka kredytów na jeden, można zaoszczędzić na przelewach, ale koszt kredytu raczej nie spadnie. Przy kredytach konsolidacyjnych banki pobierają bardzo wysokie, sięgające 20-proc., odsetki i prowizję w wysokości 5 proc. Eksperci twierdzą, że nie należy się spieszyć, biorąc kredyt konsolidacyjny. Zawsze trzeba dokładnie sprawdzić, czy taka operacja zamiany kilku kredytów na jeden jest opłacalna. Konsolidacja jest jednak często jedynym rozwiązaniem dla osób, które zaczynają mieć problemy finansowe.
Wylicytuj mieszkanie tańsze o 40 proc. – Dziennik
Już na jesieni ruszą nad Wisłą aukcje mieszkaniowe organizowane przez firmę doradczą Colliers International. W Polsce pierwsza aukcja odbędzie się w Warszawie, a później także w innych największych miastach. Odbywać się ona będzie na żywo, w domu aukcyjnym i w obecności notariusza. Ceny wywoławcze będą niższe od cen ofertowych nawet o 40 proc. Lista mieszkań, które pójdą pod młotek, zostanie podana wcześniej, by potencjalni nabywcy mogli je obejrzeć podczas dni otwartych i nie licytować w ciemno. Mieszkania na aukcji będą wystawiali nie tylko deweloperzy, ale także np. komornicy.