Podatek od szwajcarskich lokat

Po wielu latach negocjacji między Szwajcarią a Unią Europejską podpisano w Brukseli porozumienie w sprawie opodatkowania dochodu z odsetek bankowych. Na jego mocy od 1 stycznia 2005 r. obywatele Unii Europejskiej będą płacić podatek od lokat bankowych w Szwajcarii.

Zgodnie z porozumieniem Szwajcaria będzie nakładać podatek dochodowy na zyski z lokat obywateli UE. Wysokość podatku będzie stopniowo rosnąć od 15 proc. w momencie wejścia porozumienia w życie aż do 35 proc. w roku 2010. Kładzie to kres częstej praktyce banków szwajcarskich polegającej na przenoszeniu lokat do tzw. rajów podatkowych, przez co ich właściciele unikali płacenia podatku.

Porozumienie ma jednak charakter kompromisowy. Szwajcarom udało się zachować przywilej tajemnicy bankowej. Będą bowiem pobierać podatek od lokat, a następnie przekazywać go do krajów właścicieli lokat, jednak bez ujawniania danych personalnych właścicieli kont i wielkości ich oszczędności. W opinii szwajcarskich dyplomatów z Brukseli to właśnie umiejętność ochrony tajemnicy bankowej stanowi najważniejszą zaletę szwajcarskiego systemu bankowego. Ponadto porozumienie zakłada wymianę informacji między UE a Szwajcarią w przypadkach oszustw podatkowych. Zgodnie z prawem szwajcarskim porozumienie musi być jeszcze zatwierdzone w ogólnonarodowym referendum.

Podpisanie porozumienia jest warunkiem wejścia w życie dyrektywy Rady UE 2003/48/EC z 3 czerwca 2003 r. (Dz.Urz. UE L157/38) w sprawie opodatkowania dochodu z tytułu płatności odsetkowych. Jej celem jest wprowadzenie systemu wymiany informacji pomiędzy krajami członkowskimi o odsetkach od lokat bankowych wypłacanych rezydentom innych państw członkowskich, tak aby dochody z tego tytułu mogły być objęte podatkiem dochodowym. Wprowadzenie podatku od odsetek osiąganego przez rezydentów jednego kraju UE na terenie innego kraju UE, nie miałoby sensu bez wprowadzenia analogicznego rozwiązania w Szwajcarii. Groziłoby bowiem masowym odpływem lokat do tego kraju.

Bartosz Targański, Gazeta Prawna