Krzysztof Lis nie żyje, Eureko wstępuje na drogę sądową – Z dzienników

Gazeta Wyborcza:

Co ma zrobić właściciel mieszkania, jeśli człowiek, któremu je wynajął, nie chce się wyprowadzić? Chyba tylko usiąść i gorzko zapłakać, bo prawo w Polsce jest bezlitosne dla… właścicieli. 5 lutego wejdzie w życie całkowity zakaz tzw. eksmisji na bruk (nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, art. 1046).

Urzędy wystąpiły o zgodę na zakup bez przetargu oprogramowania od IBM, po czym podpisały umowę z… jednym z wielu sprzedawców oprogramowania tego koncernu. Sprawę bada Urząd Zamówień Publicznych. Przyczyną zamieszania jest system operacyjny (program organizujący pracę komputera) o „kryptonimie” OS/390. Jest on używany przez większość polskich urzędów. W połowie ubiegłego roku trzy urzędy wojewódzkie – w Poznaniu, Wrocławiu o Bydgoszczy – postanowiły kupić od IBM licencję na nową wersję programu. Kontrakty nie budziły większych emocji. Urzędnicy w każdym z województw szacowali ich wartość na ok. pół miliona złotych.

Krzysztof Lis nie żyje. Współtwórca polskiego rynku kapitałowego zginął w wypadku samochodowym na trasie Warszawa – Serock. Na początku lat 90-tych, razem z innymi entuzjastami – nieżyjącym już Lesławem Pagą, obecnym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych Wiesławem Rozłuckim i ministrem skarbu Jackiem Sochą – zorganizował handel na warszawskiej giełdzie i powołał do życia Komisję Papierów Wartościowych. – Profesjonalizm, przejrzystość, uczciwość – to cechy, o które od początku walczył Krzysztof – wspominał we wtorek Rozłucki podczas uroczystości 3000 sesji.

Rzeczpospolita:

Żaden kraj nie skorzystał z członkostwa w Unii Europejskiej tak bardzo jak Polska. Po pierwszym, bardzo dobrym, poakcesyjnym półroczu czekają nas wieloletnie inwestycje w usługi. Dadzą one tysiące miejsc pracy. Skutki rozszerzenia Unii Europejskiej są dla krajów „starej” Unii wielkim zaskoczeniem. Miało być tak, że dzięki poszerzeniu na wschód zyskają one nowe rynki dla swoich produktów. Okazało się jednak, że to polski eksport na Zachód rośnie w szybkim tempie, a „stara” Europa zmienia się pod wpływem nowych państw – wynika z raportu amerykańskiego banku inwestycyjnego Merrill Lynch. Wczoraj przedstawił go w Warszawie główny strateg inwestycyjny tego banku Jacob de Tusch-Lec.

Od kilku dni notowania złotego są dosyć stabilne. Inwestorzy oczekują na wynik posiedzenia Fed w sprawie stóp procentowych, co może mieć wpływ na notowania dolara na rynkach światowych. Jeżeli wartość euro nadal będzie spadać, tracić może też nasza waluta.

Eureko zdecydowało się wystąpić do sądu przeciwko Andrzejowi Chronowskiemu. – Pozew do sądu zostanie wysłany jeszcze dziś – powiedziała wczoraj „Rz” Lorrie Morgan, rzeczniczka prasowa holenderskiej firmy Eureko. Przed dwoma tygodniami Andrzej Chronowski powiedział na posiedzeniu Sejmowej Komisji Skarbu Państwa o 2 miliardach złotych, które PZU zainwestowało w Skarbiec TFI. Według byłego ministra skarbu pieniądze te miały służyć sfinansowaniu „kupna akcji PZU za pieniądze PZU”.

– Polska nie jest w stanie do 2007 roku obniżyć deficytu budżetowego do poziomu poniżej 3 proc. PKB – zakłada dokument, który dzisiaj ma przedstawić Komisja Europejska. Wszystko jednak zależy od tego, jak zostaną policzone otwarte fundusze emerytalne. Komisja oceniła tzw. program konwergencji, dokument, który określa, jak Polska zamierza spełnić wszystkie kryteria wejścia do strefy euro. Jego najnowsza wersja pod koniec lutego została przekazana do Brukseli.

Gazeta Prawna:

Jeśli do podatnika oczekującego na wydanie wiążącej interpretacji prawa podatkowego zawita kontrola podatkowa, a w jej trakcie zostanie stwierdzone naruszenie prawa, to wszelkie konsekwencje poniesie podatnik. Ordynacja podatkowa nie przewiduje żadnej ochrony podatnika w okresie pomiędzy złożeniem zapytania a uzyskaniem odpowiedzi – twierdzą niezależni eksperci.

W rozporządzeniu nie można wyłączać z podstawy obliczenia dodatku mieszkaniowego ubezpieczenia mieszkania lub domu oraz opłat za energię elektryczną i gaz. Byłaby to zbytnia ingerencja w materię ustawową – wynika z wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego wydanego na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Osoby ubogie, które starają się o dodatki mieszkaniowe, nie powinny się jednak zanadto cieszyć, bo teraz takie ograniczenia przewiduje znowelizowana ustawa o dodatkach mieszkaniowych z 2001 r., która obowiązuje od 23 listopada ub.r.

Parkiet:

Skarbiec, szóste pod względem wielkości TFI na rynku, może być wystawione na sprzedaż. Takiego scenariusza nie wyklucza Sławomir Lachowski, prezes BRE. Czy udziały w spółce przejmie grupa ubezpieczeniowa Generali? Na rynku pojawiły się plotki, że grupa Generali jest zainteresowana zakupem TFI. – Przyglądamy się ofertom pojawiającym się na rynku – przyznaje Lilla Jargieło, rzecznik Generali w Polsce. – Ale szczegółów nie komentujemy – dodaje.