Umowa deweloperska a umowa przedwstępna i umowa rezerwacyjna z deweloperem
Przy zakupie mieszkania od dewelopera nie zawsze zawierasz umowę deweloperską. Jeśli inwestycja otrzymała już pozwolenie na użytkowanie, kupno mieszkania z rynku pierwotnego, dokonuje się na podstawie umowy przedwstępnej z deweloperem. Jest ona też podpisywana przy zakupie miejsca postojowego lub komórki lokatorskiej.
Umowę deweloperską zawierasz, gdy inwestycja nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie. Zobowiązuje ona dewelopera do wybudowania nieruchomości, wyodrębnienia lokalu i przeniesienia prawa własności lokalu na nabywcę, w zamian za zapłatę przez niego umówionej kwoty. Zarówno umowa przedwstępna z deweloperem, jak i umowa deweloperska poprzedza zawarcie umowy przyrzeczonej, czyli finalnej, która dokonuje faktycznego przeniesienia własności mieszkania z dewelopera na nabywcę. Obie umowy pozawalają też na uruchomienie procedury kredytowania mieszkania.
Umowa przeniesienia własności może z kolei zostać podpisana, gdy wykonany został odbiór techniczny mieszkania. Możesz wówczas ubiegać się o wpis hipoteki do księgi wieczystej założonej dla Twojego mieszkania, bo dopiero wtedy formalnie nastąpiło przeniesienie własności mieszkania od dewelopera na Ciebie.
Przed zawarciem umowy deweloperskiej możesz również podpisać umowę rezerwacyjną. Nie jest ona obowiązkowa, ale daje gwarancję, że wybrane mieszkanie będzie na Ciebie czekało do określonego terminu podpisania umowy deweloperskiej. Niekiedy, konieczne będzie przy tym wniesienie opłaty rezerwacyjnej, która powinna zostać Ci zwrócona, jeśli nie podpiszesz jednak umowy deweloperskiej.
Koszty umowy deweloperskiej są dzielone po połowie na dewelopera i kupującego. Ponieważ podpisywane są w formie aktu notarialnego, umowy deweloperskie obciążają koszty notarialne. Do tego dochodzą koszty wieczystoksięgowe i koszty wypisów aktu, które mają stałą wysokość. Koszt umowy deweloperskiej jest jednak zmienny, bo wysokość taksy notarialnej jest zależna od ceny nieruchomości.