Kredyt hipoteczny – przejrzysty przewodnik dla (przyszłych) kredytobiorców
Kredyt hipoteczny to popularny sposób finansowania nieruchomości. Sprawdźmy, co można sfinansować środkami z kredytu hipotecznego, jak wybrać najkorzystniejszy i jakich błędów unikać w procesie wnioskowania.
Kredyt hipoteczny to kredyt celowy. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca może przeznaczyć pozyskane z niego środki na konkretny, znany bankowi cel. Może to być:
- kupno mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego;
- kupno lub budowa domu;
- kupno spółdzielczego prawa do lokalu;
- kupno miejsca postojowego i/lub garażu,
- kupno działki rekreacyjnej i/lub budowlanej;
- remont i wykończenie nieruchomości;
- adaptacja pomieszczeń lub budynków niemieszkalnych na cele mieszkalne;
- kupno prawa do domu jednorodzinnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej;
- zmiana spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Choć środkami z kredytu hipotecznego można sfinansować zakup wielu różnych nieruchomości i gruntów, najczęściej pełni on funkcję kredytu na dom (także kredytu pod budowę domu), kredytu na mieszkanie i kredytu na działkę.
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy
Wbrew obiegowej opinii kredyt hipoteczny nie jest tym samym co kredyt mieszkaniowy (choć ten jest rodzajem kredytu hipotecznego). Pieniądze z kredytu mieszkaniowego możesz przeznaczyć wyłącznie na cele mieszkaniowe: kupno mieszkania, domu, garażu czy wykup mieszkania komunalnego.
Kredyt hipoteczny – warunki
Każdy bank stosuje własne warunki kredytu hipotecznego. W indywidualny sposób wylicza także zdolność kredytową. Stosując spore uproszczenie, możemy uznać jednak, że wzorcowym kredytobiorcą jest osoba, która:
- ma nie więcej niż 35 lat,
- jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony (to zdaniem banku zapewnia najwyższą stabilność dochodów),
- ma rodzinę (ten parametr wpływa na zwiększenie ratingu kredytowego).
Duże znaczenie ma także kwota dochodów i kosztów, historia kredytowa w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) i aktualnie spłacane zobowiązania finansowe.
Kredyt na mieszkanie – oprocentowanie i koszty dodatkowe
Od kilku lat oprocentowanie kredytów na dom i kredytów na mieszkanie jest bardzo korzystne. Obniżenie stóp procentowych wynikające z pandemii COVID-19 uczyniło je… jeszcze atrakcyjniejszym. Efekt? Kredyty pod hipotekę są dziś rekordowo tanie. Jeśli rozważasz sfinansowanie kupna mieszkania kredytem pod hipotekę, jest świetny moment, aby to zrobić.
Musisz jednak wiedzieć, że niskie oprocentowanie kredytu hipotecznego nie oznacza automatycznie najniższej raty. Całkowity koszt finansowania definiuje RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Oprócz odsetek zawiera w sobie także wszystkie inne opłaty okołokredytowe. Zazwyczaj są to koszty prowizji, marży czy ubezpieczenia kredytu hipotecznego.
Ranking kredytów hipotecznych – najlepsze decyzje z pomocą eksperta
Kredyt na budowę domu, kredyt na mieszkanie, a nawet kredyt hipoteczny na remont jest zobowiązaniem, które będziesz spłacał przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Aby uniknąć długofalowych konsekwencji nieprzemyślanych decyzji, warto poprzedzić swój wybór rzetelnym porównaniem ofert różnych banków.
Samodzielne porównanie kredytów hipotecznych może być jednak bardzo czasochłonne i nieprecyzyjne. Zwłaszcza że dostępne w internecie rankingi kredytów hipotecznych dają jedynie cząstkowy obraz, nie uwzględniając specyficznych wymagań poszczególnych banków. Zależy Ci na tym, aby znaleźć kredyt dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych? Skorzystaj ze wsparcia eksperta.
Kredyt hipoteczny na dom – kompleksowe wsparcie na każdym etapie wnioskowania
Po przedstawieniu pośrednikowi swoich potrzeb oraz aktualnej sytuacji finansowej i życiowej specjalista wyselekcjonuje dla Ciebie kilka ofert kredytów pod hipotekę, które najlepiej spełnią Twoje oczekiwania. Poinformuje także, czy jest możliwe, aby uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego i jakie dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego musisz dostarczyć. Dzięki temu unikniesz żmudnych poszukiwań na własną rękę i weźmiesz kredyt na korzystnych warunkach.
Kredyt na dom z Expanderem – krok po kroku
Aby znaleźć kredyt hipoteczny, który najlepiej spełni Twoje potrzeby i nie obciąży portfela:
- wypełnij krótki formularz kontaktowy na stronie internetowej Expandera i poczekaj na kontakt ze strony pośrednika,
- podczas spotkania (które może odbyć się także online) specjalista zweryfikuje Twoją zdolność kredytową w różnych bankach. Wskaże również oferty, które najlepiej odpowiadają na Twoje indywidualne potrzeby;
- z pomocą eksperta wybierzesz banki, w których złożycie wnioski kredytowe. To Ty podejmiesz ostateczną decyzję, wybierając kredytodawcę, z którym podpiszesz umowę.
Dlaczego właśnie Expander?
Expander to niekwestionowany lider branży pośrednictwa finansowego. Za jego pośrednictwem w I kwartale 2020 r. udzielono co 6. kredytu w Polsce! Na stabilną pozycję na rynku oraz lojalność i zaufanie klientów firma pracuje od 20 lat. Imponujący staż jest zasługą nie tylko przemyślanego zarządzania, ale przede wszystkim doświadczonych pośredników kredytowych i zadowolonych klientów. Expander współpracuje z największymi bankami komercyjnymi. Są to m.in.: Alior Bank, BNP Paribas, Idea Bank, Neo Bank, BNP Paribas, ING Bank Śląski, Nest Bank, Plus Bank, PKO Bank Polski, mBank, Bank Pocztowy, PEKAO, Millenium Bank.
Dzięki temu, że z żadnym z nich Expander nie jest powiązany kapitałowo, eksperci mogą podejmować niezależne, najlepsze dla swoich klientów decyzje.