Kredyt mieszkaniowy #naStart – Kredyt 0%

Przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytobiorców

W styczniu 2024 roku zgodnie z komunikatem BGK z zakończyło się przyjmowane wniosków w programie „Bezpieczny kredyt 2%”. Już niebawem osoby marzące o zakupie własnego M będą mogły jednak skorzystać z nowej wersji „bezpiecznego kredytu”  — Mieszkania na start. Na czym polega w praktyce, kto może po niego sięgnąć i jak złożyć wniosek? Podpowiadamy.

Mieszkanie na Start – Kredyt 0%

Nowy program wsparcia przy zakupie mieszkania

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że w drugiej połowie 2024 roku zacznie działać nowy program preferencyjnego kredytu Mieszkanie na Start. Oprocentowanie kredytu ma wynosić od 0% do 1,5%. Nowy program zastąpi Bezpieczny kredyt 2% i jest realizacją obietnicy wprowadzenia kredytu 0%. Kredyt na Start będzie dostępny dla osób planujących zakup pierwszego mieszkania oraz rodzin z co najmniej trójką dzieci, poszukujących większego lokum.

Program
Mieszkanie na Start

Pamiętaj! Już dziś możesz całkowicie za darmo
skonsultować się z Ekspertem Finansowym.

Ocenimy Twoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie na start oraz dobrze Cię na niego przygotujemy.

Nie ryzykuj! Powierz swoją przyszłość profesjonalistom.

Program
Mieszkanie
na Start

Pamiętaj! Już dziś możesz całkowicie za darmo
skonsultować się z Ekspertem Finansowym.

Ocenimy Twoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie na start oraz dobrze Cię na niego przygotujemy.

Nie ryzykuj! Powierz swoją przyszłość profesjonalistom.

Zapytaj eksperta:

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest program Mieszkanie na start i na czym polega;
 • Mieszkanie na start — dla kogo;
 • kto może liczyć na kredyt hipoteczny 0 procent (kredyt z oprocentowaniem 0 procent);
 • kiedy program wejdzie w życie i jak złożyć wniosek.

Ogromna popularność programu Bezpieczny kredyt 2% zaskoczyła nie tylko jego twórców, ale także banki. Jak wynika z danych udostępnionych przez Związek Banków Polskich wg stanu na 28.12.2023 liczba wniosków wyniosła 101 888, a liczba podpisanych umów kredytowych — 56 942. Z powodu wyczerpania puli środków przeznaczonych na udzielanie preferencyjnych hipotek w styczniu 2024 banki przestały przyjmować nowe wnioski. Już niebawem osoby marzące o własnym M będą mogły skorzystać jednak z nowego rządowego programu określanego mianem następcy Bezpiecznego Kredytu 2% — Mieszkania na start (oficjalna nazwa programu to „Kredyt mieszkaniowy #naStart”). Na czym polega Mieszkanie na start i kto pożyczy pieniądze na preferencyjnych warunkach?

Czym jest program Mieszkanie na start?

Mieszkanie na start to rządowy program 10-letnich dopłat do kredytów hipotecznych. Dedykowany osobom, które nie są w stanie zaciągnąć hipoteki na standardowych warunkach, pozwoli znacząco obniżyć wysokość oprocentowania, a co za tym idzie — także kwotę miesięcznej raty. Ile wyniesie oprocentowanie kredytów zaciągniętych w ramach programu?

Oprocentowanie preferencyjnego kredytu będzie zależeć od liczby osób w gospodarskie domowym. Ma wynosić:

 • 1,5 % dla gospodarstwa domowego bez dzieci,
 • 1% dla gospodarstwa domowego z jednym dzieckiem,
 • 0,5% dla gospodarstwa domowego z dwójką dzieci,
 • 0% dla gospodarstwa domowego z trójką i więcej dzieci.

Ze względu na tą ostatnią stawkę program czasami jest określany jako „Kredyt 0%”.

Warto dodać, że program dopłat ma objąć również osoby, które sięgną po kredyt konsumencki na pokrycie kosztów partycypacji w SIM/TBS albo wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej. W takim przypadku dopłaty mają być jednak wypłacane przez 5 lat.

Dopłaty do kredytu – wyłącznie do określonej kwoty kapitału

Kredytobiorcy wnioskujący o finansowanie w ramach programu kredyt naStart mogą kupić nieruchomość o dowolnej wartości. Dopłaty będą obowiązywać jednak jedynie do określonej wartości. Dla gospodarstwa:

 • 1-osobowego będzie to 200 tys. zł,
 • 2-osobowego – 400 tys. zł,
 • 3-osobowego – 450 tys. zł,
 • 4-osobowego – 500 tys. zł,
 • 5-osobowego lub większego – 600 tys. zł.

Przykład. Jeśli osoby prowadzące pięcioosobowe gospodarstwo domowe będą wnioskować o kredyt 0% na zakup mieszkania o wartości 800 tys. zł, preferencyjny kredyt obejmie jedynie wartość 600 tys. zł. Od pozostałych dwustu kredytodawca naliczy koszty w standardowej wysokości.

Kredytobiorcy, którzy zakupią mieszkanie lub dom w Warszawie, mogą liczyć na wzrost powyższych wartości o 20 proc. Z kolei w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu wartości te są podwyższone o 10%.

Dla przykładu w przypadku wskazanej wyżej rodziny, która zaciągnie kredyt 0% na mieszkanie w Warszawie, dopłaty będą obowiązywać do kwoty 720 tys. zł, a dla pary bez dzieci 480 tys. zł.

Mieszkanie na start – wymagania

Choć z założenia program ma pomóc Polakom w zakupie swojej pierwszej nieruchomości mieszkalnej (mieszkanie na start dla młodych), ma mieć także charakter prorodzinny.

Kredyt z rządową dopłatą będą więc mogły dostać następujące grupy osób:

 • single przed ukończeniem 35 roku życia;
 • pary i małżeństwa bez limitu wieku (niezależnie czy mają dzieci czy też nie);
 • single z co najmniej jednym dzieckiem (bez limitu wieku);
 • osoby, które nie mają i nie miały w przeszłości własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego (wyjątkiem są osoby, które nabyły nieruchomość w drodze dziedziczenia lub darowizny i zbyły tą nieruchomość przed ukończeniem 18 lat lub zbyły ją w drodze darowizny, na rzecz osoby nie wchodzącej w skład jego gospodarstwa domowego);

Oprócz wskazanych wyżej wymagań rozpatrując wnioski o kredyt mieszkaniowy 0%, banki będą brały pod uwagę również kryterium dochodowe. Wyniesie ono odpowiednio:

 • 7 tys. zł netto miesięcznie dla jednoosobowych gospodarstw domowych,
 • 13 tys. zł netto miesięcznie dla dwuosobowych gospodarstw domowych,
 • 16 tys. zł netto miesięcznie dla trzyosobowych gospodarstw domowych,
 • 19,5 tys. zł netto miesięcznie dla czteroosobowych gospodarstw domowych,
 • 23 tys. zł netto miesięcznie dla pięcioosobowych lub większych gospodarstw domowych.

W tym przypadku również obowiązują podwyższone limity la części miast. Kredytobiorcy, którzy zakupią mieszkanie lub dom w Warszawie, mogą liczyć na wzrost powyższych wartości o 20 proc. Z kolei w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu wartości te są podwyższone o 10%.

Dla przykładu w przypadku 5-osobowej rodziny, która zaciągnie kredyt 0% na mieszkanie w Warszawie, limit wyniesie 27,6 tys. zł. Z kolei para kupująca mieszkanie na start w stolicy będzie miała limit dochodu wynoszący 15,6 tys. zł.

Czy przekroczenie limitu dochodów eliminuje możliwość skorzystania z programu? Na szczęście nie. Wyższe dochody będą skutkować niższymi dopłatami. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, za każdą złotówkę przekroczenia limitu, dopłata zmniejszy się o 50 groszy. W przypadku gospodarstw dwuosobowych i większych — o 25 groszy.

Ograniczenie powierzchni mieszkania #naStart

Kolejny limit dotyczy powierzchni użytkowej kupowanego mieszkania lub domu. Pełna dopłata przysługuje jeśli ta powierzchnia jest mniejsza niż:

 • 50 m2 dla jednoosobowych gospodarstw domowych,
 • 75 m2 dla dwuosobowych gospodarstw domowych,
 • 100 m2 dla trzyosobowych gospodarstw domowych,
 • 125 m2 dla czteroosobowych gospodarstw domowych,
 • 150 m2 dla pięcioosobowych gospodarstw domowych;
 • w przypadku jeszcze większych gospodarstw domowych dodajemy kolejne 25 m2 dla każdego dodatkowego członka rodziny.

Przekroczenie tego limitu nadal pozwala korzystać z kredytu naStart. Za każdy m2 nadwyżki ponad limit dopłata miesięczna jest jednak zmniejszana o 50 zł. Dla przykładu jeśli para bez dzieci kupi mieszkanie na start o powierzchni 60 m2, to ich rata będzie wyższa aż o 500 zł (50 zł * 10 m2) od innej pary, która kupi mieszkanie 50 m2 (zakładając taką samą kwotę kredytu, okres spłaty itp.).

Kredyt 0 procent na pierwsze mieszkanie — kiedy ruszy program?

Jak zapowiedział resort rozwoju i technologii program Mieszkanie na start ma ruszyć w drugiej połowie 2024 roku.

Mieszkanie na start wniosek — jak go złożyć?

Ze względu na fakt, że nabór wniosków rozpocznie się dopiero za kilka miesięcy, dziś nie znamy jeszcze szczegółowych danych na temat procedury wnioskowania. Można się jednak domyślać, że banki będą przyjmowały wnioski o kredyt z programu Mieszkanie na start w tym samym trybie, co wnioski o hipoteki na standardowych warunkach.

Mieszkanie na start — kredyt tylko z pomocą eksperta

Ze względu na utrzymujące się od miesięcy wysokie stopy procentowe, wiele osób szuka dziś możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach. Choć otrzymanie kredytu mieszkaniowego 0 procent w ramach rządowego programu będzie możliwe jedynie dla największych gospodarstw domowych, warunki przygotowane dla pozostałych grup beneficjentów wciąż będą bardzo atrakcyjne. Jeśli chcesz poprawić swoją zdolność kredytową, by za kilka miesięcy otrzymać kredyt hipoteczny na lepszych warunkach— skorzystaj z pomocy eksperta — Expandera. Specjalista Expandera podpowie Ci, jak kompleksowo zaplanować cały proces, aby zwiększyć szanse na pozytywną decyzję banku. Pomoże wybrać kredytodawców, którzy zaproponują korzystne warunki finansowania, skompletować dokumenty i wypełnić wniosek kredytowy. Ze względu na fakt, że wynagradza go kredytujący bank, jego wsparcie będzie dla Ciebie zupełnie darmowe.

Pamiętaj! Już dziś możesz całkowicie za darmo skonsultować się z Ekspertem Finansowym i wraz z nim indywidualnie ocenić swoje szanse na skorzystanie z kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie na start oraz dobrze się na niego przygotować.

Umów się na rozmowę
Administratorem danych osobowych jest Expander Advisors Sp. z o.o., który przetwarza dane osobowe w celach i na zasadach określonych w Polityce prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Przyjmuję do wiadomości, że przysługuje mi prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem dotychczasowego przetwarzania. Więcej informacji o ochronie danych osobowych w Polityce prywatności

Zgodnie z materiałami rządowymi, program został określony jako kredyt mieszkaniowy „#naStart”. Użyte w tekście sformułowania „mieszkanie na start” oraz „kredyt 0 procent”, mają na celu przedstawienie programu w bardziej zrozumiałej formie.