Kredyty bankowe to wygodny sposób na sfinansowanie wymarzonych celów bez konieczności dysponowania gotówką. Jakie są rodzaje kredytów bankowych? Czy kredyt jest tym samym co pożyczka? Jak znaleźć ten, który najlepiej spełni oczekiwania kredytobiorcy? Podpowiadamy.
Kredyt bankowy jest pisemną umową między kredytodawcą (bankiem) a kredytobiorcą (osobą fizyczną lub firmą). Na mocy jej zapisów kredytodawca udostępnia kredytobiorcy określoną kwotę. Obowiązkiem kredytobiorcy jest zwrot środków w terminach określonych w umowie wraz z dodatkowymi kosztami.
Rodzaje kredytów bankowych
Podziału kredytów bankowych możemy dokonać na podstawie odmiennych parametrów:
- przedmiotu umowy,
- okresu spłaty,
- statusu kredytobiorcy.
W zależności od przedmiotu umowy kredyty bankowe możemy podzielić na kredyty mieszkaniowe (wśród nich kredyty hipoteczne i kredyty o innym niż hipoteka zabezpieczeniu) oraz kredyty konsumpcyjne. Wśród nich wyróżnia się:
- kredyty gotówkowe,
- kredyty samochodowe,
- kredyty w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.
W zależności od okresu spłaty kredyty mogą przybierać formę:
- kredytów krótkoterminowych z okresem spłaty do 12 miesięcy;
- kredytów średnioterminowych z okresem spłaty do 36 miesięcy
- kredytów długoterminowych z okresem spłaty powyżej 36 miesięcy.
W zależności od statusu kredytobiorcy wyróżniamy:
- kredyty dla osób fizycznych – są to m.in. kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty hipoteczne;
- kredyty dla firm – kredyty inwestycyjne, kredyt obrotowe czy kredyty na rozpoczęcie działalności.
Kredyt bankowy a pożyczka
Wbrew obiegowej opinii kredyt bankowy nie jest tym samym co pożyczka. Choć specyfika tych produktów jest podobna, różni je zwłaszcza jeden szczegół. Instytucją uprawnioną do udzielania kredytów jest wyłącznie bank. Umowę pożyczki możesz zawrzeć z bankiem, ale także pozabankową instytucją finansową (ich sztandarowym produktem są szybkie pożyczki online – chwilówki), członkiem rodziny, a nawet znajomym. Co ważne, umowa pożyczki, której wartość jest wyższa niż tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej. W przypadku niższej kwoty taka forma nie jest niezbędna.
Łatwy kredyt bankowy – jak wybrać ten, który najlepiej spełni oczekiwania kredytobiorcy?
Łatwy kredyt bankowy to kredyt, który harmonijnie łączy wygodę wnioskowania, niskie koszty oraz najważniejsze dla konkretnego kredytobiorcy walory. Mogą być to np. długie wakacje kredytowe, możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez kosztów czy możliwość wnioskowania o kredyt przez internet (kredyt online).
Jak znaleźć szybki kredyt bankowy?
Kluczem do znalezienia produktu, który kompleksowo odpowie na wszystkie potrzeby kredytobiorcy, oszczędzając przy tym jego portfel, jest rzetelne porównanie dostępnych na rynku ofert. A to najlepiej zrobić z pomocą eksperta. Dzięki wsparciu Expandera zyskasz dostęp do ofert kredytowych wielu banków. Z pomocą pośrednika finansowego szybko znajdziesz tę, która spełni Twoje oczekiwania. Od czego zacząć?
Prosty kredyt bankowy z Expander – formalności krok po kroku
Aby znaleźć szyty na miarę kredyt bankowy (także kredyt online):
- wypełnij formularz kontaktowy dostępny na stronie Expandera i poczekaj na kontakt telefoniczny konsultanta;
- ustal dogodny termin spotkania, które może odbyć się także online;
- opowiedz o celu finansowania, swoich potrzebach. W celu estymacji oceny Twojej zdolności kredytowej pośrednikowi potrzebne będą także informacje o dochodach i comiesięcznych zobowiązaniach finansowych;
- po krótkiej analizie ekspert przedstawi Ci oferty, które najlepiej odpowiadają na Twoje potrzeby. Odpowie również na pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości;
- kiedy wybierzesz tę jedyną, pomoże w wypełnieniu wniosku i dopełnieniu niezbędnych formalności.
Prosty i szybki kredyt bankowy – z Expander
Najważniejszą korzyścią płynącą z pośrednictwa finansowego jest dla kredytobiorcy możliwość pozyskania kredytu (lub pożyczki online) precyzyjnie dostosowanego do jego potrzeb. Szybko, wygodnie, niedrogo. Bez konieczności samodzielnego wertowania ofert, przeglądania stron internetowych poszczególnych banków i analizowania skomplikowanych zapisów dokumentów. Pomoc pośrednika kredytowego okaże się nieocenionym wsparciem dla osób z gorszą zdolnością kredytową czy historią kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).
Współpracując z pośrednikiem kredytowym, zyskasz lojalnego sprzymierzeńca, który wesprze Cię na każdym etapie procesu wnioskowania o kredyt – znajdzie korzystną ofertę, pomoże wypełnić wniosek i wesprze w negocjacjach z bankiem.
Dlaczego właśnie Expander?
Konsekwencje wyboru konkretnej oferty kredytu bankowego będziesz odczuwał przez kolejne miesiąca, a nawet lata. Warto podjąć ją więc w przemyślany sposób, z kompetentnym partnerem u boku. W ofercie Expandera znajdują się kredyty i pożyczki gotówkowe wielu banków.
Firma działa na rynku od 2000 roku, ciesząc się zaufaniem i lojalnością tysięcy klientów. Za fachową pomoc pośrednika finansowego nie zapłacisz ani złotówki.
Jaka jest różnica pomiędzy kredytem hipotecznym, refinansowanym oraz pożyczką hipoteczną?
Te trzy rodzaje kredytów to różne produkty bankowe. Kredyt hipoteczny przeznaczony jest na zakup, budowę lub remont nieruchomości. Kredyt refinansowany natomiast służy spłaceniu kredytu hipotecznego, zaciągniętego w innym banku. Kredyty refinansowane pozwalają często obniżyć koszty pierwotnego długu i zmniejszyć odsetki, dlatego jeśli przerastają nas koszty kredytu mieszkaniowego – jego refinansowanie może być dobrym rozwiązaniem. Pożyczka hipoteczna to natomiast pożyczka na dowolny cel pod zastaw nieruchomości. Pożyczkę tę można przeznaczyć na wszelkie wydatki, choć banki często zastrzegają, że nie można z nich finansować działalności gospodarczej.