Kominek w bloku — przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Wbrew pozorom kominek nie jest wyłącznie domeną domów. Chcesz wykorzystać kominek do stworzenia wyjątkowej aranżacji wnętrza w bloku? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by móc to zrobić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy można mieć kominek w bloku;
  • kominek w mieszkaniu — pozwolenia, jakie musisz otrzymać;
  • kominek do pokoju w bloku — ile musi wynosić minimalna kubatura wnętrza;
  • kiedy warto zamontować kominek elektryczny w mieszkaniu.

Kominek to pożądany element aranżacji gwarantujący prawdziwy efekt wow. Wspaniale ociepla wnętrza, nadaje im wyjątkowy klimat i skutecznie buduje atmosferę relaksu. Czy w bloku można mieć kominek?

Czy można mieć kominek w bloku?

Jeśli mieszkasz w bloku, nie musisz rezygnować z kominka. Aby jego instalacja była możliwa, niezbędne jest jednak spełnienie określonych kryteriów wskazanych przez rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinien odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zamontować kominek w bloku mieszkalnym?

Kominek w mieszkaniu — przepisy

Oto warunki, jakie musisz spełnić, by móc cieszyć się tradycyjnym, opalanym węglem kominkiem w mieszkaniu.

  1. Zgoda wspólnot Aby zainstalować kominek w mieszkaniu, musisz uzyskać zgodę wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.
  2. Rodzaj budynku. Do instalacji kominka w mieszkaniu w bloku niezbędne jest także spełnienie wymagań w zakresie rodzaju budynku. Zgodnie z zapisami rozporządzenia, kominek mogą zamontować osoby mieszkające w budynkach jednorodzinnych, budynkach mieszkalnych w zabudowie zagrodowej, budynkach rekreacji indywidualnej, niskich budynkach wielorodzinnych mających nie więcej niż 4 kondygnacje naziemne lub wysokich na maksymalnie 12 metrów.
  3. Kubatura pomieszczenia. Minimalna kubatura mieszkania, w którym pojawi się kominek na ścianę w bloku, powinna wynosić 30 m3 (i każde 4 m3 na 1 kW mocy cieplnej kominka).
  4. Wentylacja. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione
  5. Przewody kominowe. Przewody kominowe w pomieszczeniu z kominkiem w bloku powinny być wykonane z materiałów niepalnych. We wnętrzu muszą znajdować się także przewody wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne o wymiarach przekroju, sposobie prowadzenia i wysokości stwarzającej potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominó
  6. Dopływ powietrza. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane w pomieszczeniach, w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości: co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka — dla kominków o obudowie zamkniętej; zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s — dla kominków o obudowie otwartej.
  7. Przewody kominowe. Kominek do salonu w bloku z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego do 0,25 m kw. może być przyłączony wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego o minimalnych wymiarach 0,14 × 0,14 m lub średnicy co najmniej 0,15 m. W przypadku kominków z większym otworem paleniskowym wymiar przewodu kominowego powinien wynosić co najmniej 0,14 × 0,27 m (lub średnica 0,18 m). Dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2.

Wskazane wyżej wymagania musisz spełnić bez względu na to, czy chcesz zainstalować kominek w bloku na ostatnim piętrze, na parterze czy na jednej ze środkowych kondygnacji.

Zobacz także: Słup energetyczny na działce a budowa domu i rekompensata – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Kominek do mieszkania w bloku — alternatywne możliwości

Jeśli ze względu na wymogi prawne nie jesteś w stanie zamontować w mieszkaniu tradycyjnego kominka, sięgnij po alternatywę: kominek elektryczny, kominek gazowy lub bio kominek.

Kominek elektryczny w bloku

Kominek elektryczny do mieszkania w bloku to urządzenie zasilane prądem. Dzięki wykorzystaniu żarówek LED i innych projekcji świetlnych efekt wizualny do złudzenia przypomina migoczące płomienie. Niektóre kominki elektryczne posiadają także elementy grzewcze. Ze względu na brak przewodów wentylacyjnych możesz umiejscowić go w dowolnym miejscu we wnętrzu. Świetnie sprawdzi się jako kominek w salonie w bloku.

Kominek gazowy w bloku

Kolejnym urządzeniem, które pozwoli stworzyć w pomieszczeniu wyjątkowy klimat, jest kominek gazowy. Zasilany gazem LPG z butli lub propanem z sieci gazowej emituje ciepło oraz stanowi atrakcyjny element dekoracyjny.

Zobacz także: Czym jest kubatura budynku i jak ją wyliczyć – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Bio kominek w bloku

Bio kominek to urządzenie emitujące prawdziwe płomienie. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominek ekologiczny w bloku nie wymaga instalacji przewodów wentylacyjnych ani konieczności spełniania żadnych wymagań prawnych. Bio kominek w mieszkaniu skutecznie ogrzeje pomieszczenie, podnosząc jego temperaturę średnio o 2 — 3 stopnie Celsjusza. Zasilany biopaliwem, które ulega spalaniu bez woni i dymu, nie emituje szkodliwych dla środowiska substancji. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które z uwagi na przepisy na prawa nie mogę pozwolić sobie na tradycyjny kominek opalany drewnem.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania w bloku — z pomocą eksperta

Chcesz kupić mieszkanie w bloku, finansując zakup kredytem hipotecznym? Dzięki pomocy eksperta Expandera zwiększysz szanse na pozytywną decyzję banku. Specjalista będzie dla Ciebie wsparciem na każdym etapie wnioskowania o kredyt: pomoże znaleźć kredytodawcę, który zaoferuje najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb produkt, razem z Tobą wypełni wniosek, dopełni niezbędnych formalności, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Ze względu na to, że wynagradza go kredytujący bank, jego pomoc będzie dla Ciebie całkowicie darmowa. Korzystając z usług Expandera, zyskasz pewność, że najważniejsze dla Ciebie sprawy są w… najlepszych rękach.

Zobacz także: Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a księga wieczysta i dziedziczenie

powiązane porady