Mieszkanie bezczynszowe – wszystko co musisz wiedzieć

Mieszkanie bezczynszowe to ciekawa propozycja dla osób, które chcą obniżyć wysokość miesięcznych kosztów. Czym jest w praktyce? Jakie są jego wady i zalety? Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe także w celach inwestycyjnych? Podpowiadamy.

Właściciele większości mieszkań mają obowiązek odprowadzania comiesięcznego czynszu do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Pozyskane z tego tytułu pieniądze zarządca przeznacza na drobne prace remontowe, utrzymanie porządku w częściach wspólnych czy ich ogrzewanie. Czynsz zwalnia mieszkańców odpowiedzialności za kwestie związane ze stanem budynków, klatek schodowych czy odśnieżaniem. Czy posiadacze mieszkań bezczynszowych są zwolnieni z takich powinności?

Mieszkanie bezczynszowe co to znaczy?

Co to jest mieszkanie bezczynszowe? Najważniejszą cechą charakterystyczną mieszkania bezczynszowego jest brak konieczności odprowadzania comiesięcznego czynszu. Właściciele takich lokali nie płacą więc za sprzątanie części wspólnych, pielęgnację zieleni, odświeżanie podjazdów etc. Nie odprowadzają także składek na fundusz remontowy. Nie utrzymują więc spółdzielni ani wspólnoty mieszkaniowej, a niezbędne prace wykonują na własną rękę (lub zlecają to zadanie profesjonalistom).

Jakie są opłaty za mieszkanie bezczynszowe?

Co znaczy ze mieszkanie jest bezczynszowe? Choć określenie mieszkanie bezczynszowe może sugerować, że właściciele takich lokali nie ponoszą żadnych opłat, to tylko pozory. Dodatkowe koszty w mieszkaniu bezczynszowym generują wydatki związane z okresowymi remontami części wspólnych oraz opłaty za wywóz śmierci, prąd, wodę i gaz.

Mieszkanie czynszowe a bezczynszowe

Podstawową różnicą pomiędzy mieszkaniem bezczynszowym a mieszkaniem z czynszem jest brak konieczności odprowadzania comiesięcznych opłat do wspólnoty czy spółdzielni.

Mieszkanie bezczynszowe wady i zalety

Kluczową zaletą wynikającą z zakupu mieszkania bezczynszowego jest obniżenie comiesięcznych kosztów użytkowania lokalu i zaoszczędzenia kilkuset złotych miesięcznie, czyli nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Oszczędności mają jednak swoją konsekwencję – zdecydowanie większą odpowiedzialność.

Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe?

Czy mieszkanie bezczynszowe się opłaca? To, czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe, zależy przede wszystkim od preferencji kupującego. Konsekwencją niższych comiesięcznych kosztów jest większa odpowiedzialność mieszkańców i konieczność wykonywania wielu obowiązków związanych z utrzymaniem części wspólnych (m.in. sprzątania klatek, odśnieżania podjazdów, pielęgnacji zieleni) samodzielnie.

Takie mieszkania, ze względu na specyficzną konstrukcję opłat, są jednak często przygotowane do bezczynszowego systemu. Powierzchnia części wspólnych jest ograniczona do minimum, klatki schodowe zastępują indywidualne wejścia, a w budynku znajduje się nie więcej niż kilka lokali z jednym podjazdem.

Zaoszczędź do kilku tysięcy złotych na zakupie mieszkania! Sprawdź benefity z Szóstki Expandera >>

Mieszkanie bezczynszowe na inwestycje

Jeśli planujesz kupić mieszkanie bezczynszowe w celach inwestycyjnych, do wynajmu długoterminowego, koniecznie poinformuj najemców o specyficznej konstrukcji opłat. Choć taka oferta będzie dla nich z pewnością wyjątkowo atrakcyjna ekonomicznie, nie wszyscy będą chętni, aby na własną rękę zajmować się przydomowymi pracami. Zwłaszcza jeśli intensywnie pracują, często wyjeżdżają lub mają ogrom obowiązków domowych.

Zanim kupisz mieszkanie bezczynszowe

Kupno mieszkania bezczynszowego to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zmniejszyć kwotę comiesięcznych zobowiązań finansowych i zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Zanim podpiszesz umowę ze sprzedającym, koniecznie sprawdź:

  • czy okolica budynku, sam budynek i części wspólne są czyste i zadbane. Porządek to jasny sygnał, że mieszkańcy świetnie dbają o wspólne dobro;
  • jaki jest stan techniczny budynku – zwłaszcza jeśli mieszkanie znajduje się w starszym bloku;
  • czy lokatorzy ze sobą współpracują, są serdeczni i ugodowi. Aby to zweryfikować, po obejrzeniu mieszkania warto po prostu… zapukać do innych mieszkań, zdradzić cel swojej wizyty i porozmawiać z lokatorami.

Kredyt na mieszkanie bezczynszowe tylko z pomocą eksperta

Chcesz kupić mieszkanie bezczynszowe i czerpać zyski z wynajmu? A może zależy Ci na tym, aby zamieszkać w takim lokum i obniżyć wysokość miesięcznych zobowiązań finansowych? Jeśli potrzebujesz środków, by sfinalizować zakup, skorzystaj z pomocy Expandera – lidera rynku pośrednictwa finansowego.

Dzięki wsparciu eksperta znajdziesz kredyt maksymalnie dostosowany do swoich potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Zyskasz także kompleksową pomoc na każdym etapie procesu kredytowego. Ekspert pomoże Ci zgromadzić potrzebne dokumenty, wypełnić i złożyć wniosek oraz dopełnić wszystkich formalności. Cierpliwie odpowie na pytania, wyjaśni niejasności i rozwieje ewentualne wątpliwości. Pamiętaj, że na pomoc Expandera nie wydasz ani złotówki i to bez względu na wybraną ofertę wybierzesz i decyzję, jaką wyda bank.

Umów się na bezpłatne spotkanie online z ekspertem >>

Czy wiesz, że...

różnica w zdolności kredytowej między bankami może wynosić
ponad 180 tys. zł?*

Sprawdź swoją
Nota prawna

powiązane porady

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni

Czytaj więcej

Kredyt obrotowy: co to jest i jakie niesie korzyści

Prowadzenie firmy wymaga czasami żelaznych nerwów. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci nie spieszą się z regulowaniem należności, a firma musi

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny bez ślubu – przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytob...

Czy para, która nie zawarła związku małżeńskiego, może wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny? Jakie warunki muszą spełnić kredytobiorcy, aby

Czytaj więcej