Czym jest prolongata kredytu — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców
Prolongata kredytu to wydłużenie okresu spłaty finansowania w stosunku do wskazanego w umowie kredytowej terminu. Na czym w praktyce polega prolongata rat
Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym spłacanym nierzadko przez 30, a nawet 35 lat. Z tego powodu jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na decyzję kredytodawcy, jest wiek wnioskującego. Do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny? Podpowiadamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wyobraźmy sobie, że o kredyt hipoteczny z okresem spłaty 30 lat wnioskuje 60-latek. Biorąc pod uwagę średnią długość życia w naszym kraju (wg danych GUS w 2023 r. średnia długość trwania życia mężczyzn wyniosła 74,7 lat), istnieje spore prawdopodobieństwo, że kredytobiorca nie dożyje zakończenia okresu kredytowania. Dla banku udzielenie finansowania tak dojrzałemu klientowi wiązałoby się więc z ogromnym ryzykiem. Zatem do jakiego wieku kredyt hipoteczny jest dostępny?
Do jakiego wieku dają kredyt hipoteczny? Każda instytucja finansowa wskazuje maksymalny wiek kredytobiorcy. Co jednak ważne — pojęcie to nie określa wieku wnioskującego w momencie składania wniosku, lecz w chwili całkowitej spłaty zobowiązania. W momencie spłaty ostatniej raty kredytobiorca nie może więc przekroczyć określonego przez banki limitu wieku.
Określenie maksymalnego wieku kredytobiorcy pozwala nie tylko zminimalizować ryzyko instytucji finansowej, ale również minimalizuje nadmierne zadłużanie się seniorów. Pozwala także ograniczyć koszty towarzyszące zawarciu umowy ubezpieczenia na życie do kredytu (wiek ubezpieczonego jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na kwotę składki).
Czytaj także: Ile się czeka na kredyt hipoteczny?
W zależności od konkretnego banku maksymalny wiek kredytobiorcy sięgającego po kredyt hipoteczny nie może przekroczyć 70, 75, a w niektórych przypadkach nawet 80 lat. Jeśli wnioskujący chce rozłożyć spłatę na 30 lat, powinien złożyć wniosek nie później niż w wieku 45 — 50 lat.
Kredytobiorca, który nie ukończył 35 roku życia, może z powodzeniem wnioskować o kredyt hipoteczny w każdym banku. Nawet jeśli rozłoży spłatę zobowiązania na 35 lat, nie przekroczy maksymalnego wieku kredytobiorcy.
Planujesz wziąć kredyt hipoteczny? Wiek dojrzały nie musi być przeszkodą do otrzymania finansowania. Zakładając, że maksymalny wiek kredytobiorcy wynosi 80 lat, a wniosek złożysz w wieku 45 czy nawet 50 roku życia wciąż masz szansę rozłożyć spłatę aż na 30, a nawet 35 lat. Pamiętaj jednak, że na decyzję, która wyda kredytodawca, wpływa także szereg innych, poza wiekiem, czynników.
Czytaj także: Kredyt hipoteczny a rozwód. Co warto wiedzieć?
Osoby, które chcą wnioskować o kredyt hipoteczny w wieku 50 lat lub po 50 roku życia, wciąż mogą to zrobić. W takim przypadku maksymalny okres spłaty wyniesie 30 lat. Pod warunkiem że kupno nieruchomości skredytuje bank, w którym maksymalny wiek kredytobiorcy wynosi 80 lat. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby rozłożyć spłatę zobowiązania na 10, 15 czy 20 lat. Jeśli kredytobiorca będzie posiadał wymaganą przez kredytodawcę zdolność do spłaty, mniejsza liczba rat przełoży się na zmniejszenie całkowitego kosztu finansowania.
Analizując kwestię maksymalnego wieku kredytobiorcy, warto „wziąć na tapet” także minimalny wiek wnioskującego o dodatkowe środki. Po kredyt hipoteczny może sięgnąć już osoba, która ukończyła 18 lat. Pod warunkiem oczywiście, że posiada wymaganą przez kredytodawcę zdolność do spłaty.
Pozostaje nam zatem odpowiedzieć na pytanie do jakiego wieku bank udziela kredytu gotówkowego. W przypadku kredytów gotówkowych maksymalny wiek kredytobiorcy wynosi z reguły 70 lat. Kredytobiorca, który w momencie składania wniosku ma 60 lat, będzie mógł rozłożyć spłatę maksymalnie na 120 miesięcy.
Chcesz znaleźć kredyt hipoteczny na najlepszych warunkach, ale wizja samodzielnego porównywania ofert budzi Twoje przerażenie? Zastanawiasz się, które banki oferują najlepsze warunki osobom w Twoim wieku? Aby oszczędzić czas i pieniądze, skorzystaj z pomocy eksperta — Expandera. Specjalista Expandera wesprze Cię na każdym etapie procedury kredytowej: pomoże wybrać banki, które udzielą finansowania na najlepszych warunkach i z największą szansą na pozytywną decyzję, pomoże zgromadzić potrzebne dokumenty i przeanalizuje zapisy umowy kredytowej. Ze względu na to, że eksperta wynagradza kredytujący bank, jego usługi będą dla Ciebie zupełnie darmowe.
Czytaj także: Kim jest poręczyciel kredytu
Prolongata kredytu to wydłużenie okresu spłaty finansowania w stosunku do wskazanego w umowie kredytowej terminu. Na czym w praktyce polega prolongata rat
Przed zawarciem umowy kredytowej warto dokładnie przeanalizować jej treść. Nie tylko po to, aby upewnić się, że zaproponowane przez kredytodawcę
WIBOR i WIRON to wskaźniki referencyjne wykorzystywane w konstrukcjach kredytów bankowych. W artykule w przejrzysty sposób wyjaśnimy, czym charakteryzuje