Podatek od zakupu mieszkania – przejrzysty poradnik dla (przyszłych) właścicieli nieruchomości

Planujesz kupno mieszkania lub domu? Przygotuj się na dodatkowe koszty. Jednym z nich jest podatek od zakupu nieruchomości. W artykule wyjaśniamy, w jakich okolicznościach należy go uiścić i kto jest z niego zwolniony. Podpowiadamy także, ile wynosi stawka opodatkowania i w jaki sposób opłacić podatek.

Zakup nieruchomości to decyzja na lata, a sama transakcja często pochłania oszczędności skrupulatnie gromadzone przez całe życie. Przed wyborem tej jedynej warto skrupulatnie ocenić jej stan (tutaj ogromnym wsparciem może okazać się sprawdzony rzeczoznawca), zweryfikować aspekty prawne oszacować koszty – zwłaszcza dodatkowe.

Kupno nieruchomości – na jakie dodatkowe koszty musisz się przygotować?

Transakcyjna cena nieruchomości to nie jedyny koszt, jaki będziesz musiał ponieść, kupując wymarzony dom lub mieszkanie. Oprócz niej konieczne będzie także uiszczenie:

  • kosztów notarialnych. Zwyczajowo opłaty notarialne pokrywa strona kupująca, a ich wartość zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości i taksy notariusza;
  • wynagrodzenia dla biura nieruchomości (jeśli zrealizowałeś transakcję z pomocą agenta).

Niektóre biura nie obciążają prowizją klientów kupujących. Inne pobierają opłaty w wysokości od 1 do 3% wartości nieruchomości; Kupując mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego z pomocą Eksperta Nieruchomościowego Expandera nie ponosi się żadnej opłaty.

  • podatku od zakupu mieszkania. Jaki podatek płaci się od zakupu mieszkania? W kolejnych akapitach przyjrzymy się mu nieco bliżej.
  • w niektórych przypadkach (np. finansowanie kredytem hipotecznym) należy doliczyć także koszt rzeczoznawcy.

Czym jest podatek od zakupu mieszkania?

Podatek od zakupu nieruchomości (podatek od zakupu mieszkania czy podatek od zakupu domu) to zwyczajowa nazwa podatku PCC – podatku od czynności cywilnoprawnych, odprowadzanego do urzędu skarbowego.
Kto ma obowiązek odprowadzenia PCC – podatku od zakupu mieszkania z rynku wtórnego?

Obowiązek opłacenia podatku PCC mają osoby fizyczne, które kupują mieszkanie, dom lub inną nieruchomość z rynku wtórnego (podatek od zakupu mieszkania rynek wtórny), od osoby fizycznej lub od przedsiębiorcy, który wystawia fakturę bez podatku VAT (choć takie sytuacje należą do rzadkości, warto mieć świadomość ich finansowych konsekwencji).

Podatek od zakupu nowego mieszkania – VAT

Czy płaci się podatek od zakupu mieszkania od dewelopera? Mianem podatku od zakupu nieruchomości określa się czasem także podatek VAT. Sprzedający nalicza go, jeśli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego (podatek od zakupu mieszkania od dewelopera) albo jeśli sprzedającym jest podmiot prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub spółka (podatek za kupno mieszkania od firmy), a transakcja odbywa się na podstawie faktury VAT.

Ważne: naliczenie podatku VAT od kupna mieszkania wyklucza naliczenie podatku od zakupu mieszkania PCC. Mówiąc prościej – w zależności od formy prawnej podmiotu sprzedającego kupujący zapłaci albo jeden, albo drugi podatek.

Kto płaci podatek od zakupu mieszkania?

Podatek od zakupu mieszkania płaci strona kupująca – osoba lub firma będąca nabywcą nieruchomości.

Jaki podatek od kupna mieszkania, czyli ile wynosi stawka podatku PCC i VAT-u?

Zastanawiasz się, ile wynosi podatek przy zakupie mieszkania? Jaki podatek od zakupu mieszkania zapłacisz, kupując nieruchomość na rynku pierwotnym i wtórnym?

Stawka PCC – podatku od zakupu mieszkania na rynku wtórnym wynosi obecnie 2% wartości nieruchomości. Jeśli kupiłeś mieszkanie za 600 000 zł, kwota podatku wyniesie 12 000 zł.

Stawka VAT-u zależy natomiast od powierzchni mieszkania. Dla lokali mieszkalnych o powierzchni do 150 m2 wynosi 8%, dla większych – 23%. To, ile podatku od kupna mieszkania z rynku pierwotnego zapłacisz, zależy więc nie tylko od jego wartości, ale także od powierzchni.

Kiedy nie musisz płacić podatku PCC od zakupu mieszkania na rynku wtórnym?

W przypadku kupna mieszkania od developera, czyli mieszkania z rynku pierwotnego, albo od przedsiębiorcy (na podstawie faktury VAT) nie musisz odprowadzać podatku PCC. W takich okolicznościach konieczne będzie jednak uiszczenie VAT-u. Będziesz zwolniony z PCC także, jeśli:

  • kupisz mieszkanie od spółdzielni z prawem spółdzielczym własnościowym;
  • wykupisz mieszkalny lokal komunalny wg przepisów o gospodarce nieruchomościami;
  • wykupisz mieszkanie wg przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska.

Jako kupujący nie musisz więc uiszczać podatku od zakupu mieszkania komunalnego i podatku od zakupu mieszkania od spółdzielni.

Podatek od zakupu mieszkania na kredyt

Jeśli kupujesz mieszkanie finansowane kredytem hipotecznym, musisz także odprowadzić dodatkowy podatek po kupnie mieszkania. Jego wysokość zależy od rodzaju ustanowionej hipoteki:

  • w przypadku hipoteki zwykłej – 0,1% od kwoty zabezpieczonej wierzytelności,
  • w przypadku hipoteki kaucyjnej – 19 zł.

Podobnie jak w przypadku PCC (podatku od zakupionego mieszkania), podatek od hipoteki zazwyczaj odprowadza notariusz. W razie wątpliwości zapytaj o to swojego eksperta kredytowego.

Gdzie i kiedy uiścić podatek po zakupie mieszkania – PCC i VAT?

Wartość podatku PCC zostanie doliczona do ogólnych kosztów aktu notarialnego. Obowiązek uiszczenia podatku do urzędu spoczywa zazwyczaj na notariuszu. Przy zakupie mieszkania od developera lub przedsiębiorcy (na podstawie FV) podatek VAT jest wliczony w cenę nieruchomości. Kupujący opłaca go więc, regulując całą należność za lokal.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy Expandera?

Chcesz sfinansować kupno mieszkania lub domu kredytem? Samodzielne pozyskanie finansowania jest dziś trudniejsze niż kilka czy kilkanaście miesięcy temu. Dlaczego? W związku z pandemią koronawirusa wiele banków stosuje dodatkowe procedury bezpieczeństwa. Obejmują one m.in. brak możliwości uzyskania kredytu przez pracowników określonych branż, obowiązek wyższego wkładu własnego czy dodatkowe zabezpieczenia. Z większości z nich „zwykli” wnioskujący zwyczajnie nie zdają sobie sprawy.

Chcesz zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową? Sięgnij po wsparcie doświadczonego partnera. Jest nim z pewnością Expander – lider rynku pośrednictwa finansowego w Polsce. Expander pomaga swoim klientom od ponad 21 lat. Firma współpracuje z kilkudziesięcioma polskimi bankami. Wśród nich m.in.: Alior Bank, BNP Paribas, Idea Bank, Neo Bank, BNP Paribas, ING Bank Śląski, Nest Bank, Plus Bank, PKO Bank Polski, mBank, Bank Pocztowy, PEKAO, Millenium Bank. Expander nie jest jednak powiązany kapitałowo z żadnym z nich, dzięki czemu ma możliwość proponowania swoim klientom najbardziej dostosowanych do ich  potrzeb i oczekiwań produktów kredytowych.

Skorzystanie z pomocy Expandera oznaczać będzie dla Ciebie oszczędność czasu i pieniędzy oraz świadomość, że tak ważnymi sprawami finansowymi zajmują się eksperci.

 

 

Czy wiesz, że...

różnica w zdolności kredytowej między bankami może wynosić
ponad 180 tys. zł?*

Sprawdź swoją
Nota prawna

powiązane porady