Rodzaje bloków mieszkalnych (rama H, wielka płyta) — przejrzysty przewodnik dla osób planujących zakup mieszkania
Rodzaj budynku to jeden z najważniejszych dla wielu kupujących parametrów nieruchomości. Czym różnią się od siebie wielka płyta, rama H i cegła żerańska? Jakie są najważniejsze wady i zalety każdej z konstrukcji? Podpowiadamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są rodzaje bloków mieszkalnych;
- wielka płyta — co to;
- wielka płyta — ile wytrzyma;
- budynek rama H — czym się charakteryzuje;
- rama H — czy warto kupić mieszkanie wybudowane w takiej konstrukcji;
- wielka płyta czy nowe budownictwo — co warto wybrać.
Na wartość mieszkania wpływa nie tylko lokalizacja, metraż i stan techniczny, ale także konstrukcja budynku. Jakie są najpopularniejsze rodzaje bloków mieszkalnych, czym się od siebie różnią i która z nich okaże się najlepszym wyborem?
Najpopularniejsze rodzaje bloków mieszkalnych
Najpopularniejsze rodzaje bloków mieszkalnych to budynki wykonane w typowej dla lat 60., 70. i 80. technologii wielkiej płyty i ramy H. Bloki wielka płyta — czym się charakteryzują?
Wielka płyta — konstrukcja typowa dla lat 70.
Bloki z wielkiej płyty to budynki mieszkalne charakterystyczne dla krajobrazu większości polskich miast. Powstawały z gotowych betonowych prefabrykantów. Na systemy wielkopłytowe składały się dostarczane na plac budowy gotowe ściany zewnętrzne, nośne, działowe, sufity, dachy, szyby windowe, schody i inne elementy budynku. Czy wielka płyta jest bezpieczna?
Wielka płyta — na ile lat?
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w latach 70. Pierwotnie trwałość technologii szacowano na 50 — 60 lat. Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB) rozwiały jednak obawy mieszkańców wielkopłytowych bloków. Choć wykazały one szereg nieprawidłowości konstrukcyjnych, pozwoliły wyeliminować realne zagrożenia.
Zobacz także: Rodzaje działek w Polsce – przejrzysty przewodnik dla przyszłych inwestorów
Rama H — co to jest?
Najwięcej bloków rama H wzniesiono w latach 70. i 80. XX wieku. Nazwa konstrukcji pochodzi od kształtu szkieletu budynku — prefabrykowanej żelbetonowej ramy, która przypomina rozciągniętą w poziomie literę H. Ramę wypełniano następnie cegłami lub pustakami. W blokach rama H nie ma ścian nośnych. Mieszkańcy mają więc pełną dowolność w aranżacji wnętrz.
Rama H — jak rozpoznać?
Budynki wzniesione w konstrukcji ramy H wyróżniają się widocznymi elementami konstrukcyjnymi w mieszkaniach i na klatkach schodowych (zazwyczaj są to słupy i poziome umieszczone pod sufitem belki) oraz kwadratowymi balkonami. Jeśli zależy Ci na tym, by mieć stuprocentową pewność, że konstrukcja budynku to właśnie rama H, skontaktuj się ze spółdzielnią mieszkaniową. Rama H czy wielka płyta — która konstrukcja okaże się lepszym wyborem?
Rama H a wielka płyta
Technologia rama h przez lata była wrzucana „do jednego worka” wraz z wielką płytą. Specyfika obu konstrukcji jest jednak odmienna. Która z nich okaże się lepszym wyborem? Jeśli weźmiemy pod uwagę trwałość budynku oraz możliwość niemal nieograniczonej aranżacji wnętrz zdecydowanym faworytem pozostaje uważana za wręcz niezniszczalną rama H. To jednak nie wszystko. Mieszkanie wielka płyta często mają problemy z wilgocią i termoizolacją, a wyburzenie ścian nośnych, by dostosować wnętrze do własnych potrzeb, nie jest możliwe.
Wielka płyta czy nowe budownictwo?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy tu bowiem od konkretnych preferencji (wbrew pozorom amatorów bloków z wielkiej płyty wciąż jest wielu), lokalizacji czy budżetu. Mieszkania w nowym budownictwie są z reguły zdecydowanie droższe niż te wzniesione w latach 70. czy 80.
Czym jest cegła żerańska?
Kolejną technologią wykorzystywaną w budownictwie wielomieszkaniowym jest cegła żerańska. Ściany budynków zbudowanych w tej konstrukcji przybierają formę dużych żelbetonowych bloków z podłużnymi kanałami w środku. Główną rolą kanałów jest zmniejszenie ciężaru elementu. Niestety, ze względu na specyfikę konstrukcji bloków z cegły żerańskiej wznoszono je zdecydowanie wolniej, niż oczekiwano. Szybko wyparły je więc inne technologie — rama H i wielka płyta.
Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny — tylko z pomocą eksperta
Środkami z kredytu hipotecznego możesz sfinansować kupno mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, także tego, wybudowanego w technologii ramy H, wielkiej płyty i cegły żerańskiej. Samodzielnie wnioskowanie o dodatkowe środki niesie za sobą jednak ryzyko podwyższonych kosztów, utrudnionego procesu obsługi finansowania i negatywnej decyzji kredytowej. Jeśli chcesz przejść przez cały proces bezstresowo, mając u boku najlepsze wsparcie, skorzystaj z usług eksperta — Expandera. Specjalista Expandera podpowie Ci, jak kompleksowo zaplanować cały proces, aby zwiększyć szanse na pozytywną decyzję banku. Pomoże wybrać kredytodawców, którzy zaproponują korzystne warunki finansowania, skompletować dokumenty i wypełnić wniosek kredytowy. Ze względu na fakt, że wynagradza go kredytujący bank, jego wsparcie będzie dla Ciebie zupełnie darmowe.
Zobacz także: Flipping mieszkań – przejrzysty przewodnik dla przyszłych inwestorów