Flipping mieszkań – przejrzysty przewodnik dla przyszłych inwestorów

Flipping mieszkań to jeden z najpopularniejszych sposobów inwestowania w nieruchomości. Sprawdźmy, czym jest w praktyce, ile można na nim zarobić i jak rozpocząć flipowanie bez posiadania imponujących oszczędności.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • co to są flippy;
  • kim jest flipper mieszkania;
  • jak rozpocząć flipping nieruchomości;
  • ile można zarobić na flippowaniu mieszkań.

Inwestowanie w nieruchomości to jeden z najbardziej pewnych, bezpiecznych i zyskownych sposobów na pomnażanie kapitału. W ostatnich latach szczególnie popularny stał się szczególny ich rodzaj, czyli flipping. Czym jest w praktyce i jak postawić swoje pierwsze kroki we flippingu mieszkań?

Co to są flipy?

Flipy określane także jako flipping mieszkań i house flipping to metoda inwestowania w nieruchomości. Polega ona na znajdowaniu i kupnie tanich nieruchomości, remontowaniu ich i odsprzedaży z zyskiem.

Zobacz także: Nieruchomości zabytkowe – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Jak zacząć flipować?

Chcesz rozpocząć flip na mieszkaniu? Sprawdź, od czego zacząć.

1. Poznaj rynek

Najlepsi flipperzy, czyli osoby, które kupują tanie nieruchomości, remontują je, a następnie odsprzedają z zyskiem, doskonale znają rynek: zarówno w kontekście cen ofertowych i transakcyjnych sprzedawanych nieruchomości, jak i pod kątem najbardziej pożądanych przez kupujących lokalizacji. Zanim rozpoczniesz flippowanie, poświęć więc czas na analizę lokalnego rynku nieruchomości: przeglądaj portale ogłoszeniowe i branżowe raporty, oglądaj webinary i słuchaj podcastów praktyków. Praktyczna wiedza bazująca na doświadczeniu flippera to na starcie nieocenione wsparcie.

2. Szukaj okazji

Jak znaleźć mieszkanie na flipa? Jedną z najbardziej pożądanych cech dobrego flippera, jest umiejętność wyszukiwania rynkowych okazji. Jeśli wiesz już, w którym rejonie miasta chcesz kupić nieruchomość, ustaw na portalach ogłoszeniowych alert, który będzie informował Cię o nowych ofertach w konkretnej cenie. Możesz także poinformować przyjaciół i znajomych, że chcesz kupić nieruchomość z prośbą o informację, gdyby słyszeli o mieszkaniu na sprzedaż zgodnym z Twoimi oczekiwaniami. Jak pokazuje praktyka, wiele nieruchomości sprzedaje się "pod stołem", bez publikowania ogłoszeń na portalach.

3. Przeanalizuj koszty

Kolejnym krokiem, który pomoże Ci czerpać zyski z flippowania, powinna być dokładna analiza kosztów. Kupno nieruchomości, oprócz zapłaty wynegocjowanej ze sprzedającym ceny, niesie za sobą także konieczność pokrycia dodatkowych opłat: kosztów notarialnych czy podatków (flipowanie mieszkań podatki), np. podatku PCC. W przypadku mieszkań na flippy istotnym elementem kosztorysu jest także remont i ewentualne wyposażenie nieruchomości.

4. Popraw swoje umiejętności negocjacyjne

Wyszukując mieszkania na flippa, pamiętaj, że cena ofertowa widoczna na portalach ogłoszeniowych nie zawsze równa się cenie transakcyjnej. W większości przypadków właściciele pozostawiają większy lub mniejszy margines negocjacyjny. Aby kupić mieszkanie jak najtaniej, zadbaj o to, aby Twoje umiejętności negocjacyjne były jak najlepsze. Przed złożeniem oferty ustal także sam ze sobą maksymalną cenę, jaką możesz zapłacić za mieszkanie, aby inwestycja okazała się opłacalna.

5. Przeanalizuj zapisy księgi wieczystej nieruchomości

Czasem zdarza się, że mieszkania w wyraźnie niższej cenie mają wady prawne. Jeśli nie będziesz o nich wiedział i nie będziesz dysponował sposobami na ich rozwiązanie, wymarzona inwestycja może stać się przysłowiowym strzałem w kolano. Zanim zdecydujesz się na kupno mieszkania, przeanalizuj dokładnie zapisy księgi wieczystej. Jeśli nie potrafisz samodzielnie ich zinterpretować, poproś o pomoc specjalistę, np. zaprzyjaźnionego prawnika lub doświadczonego agenta nieruchomości.

6. Znajdź zaufaną firmę remontową

Remont mieszkania na flippa stanowi istotną pozycję w kosztorysie każdego inwestora. Zanim rozpoczniesz, musisz mieć więc absolutną pewność, że firma remontowa, którą wybrałeś, jest kompetentna i uczciwa. Podwyższone ceny materiałów budowlanych, kiepska jakość wykończeń czy przedłużające się prace mogą bowiem potężnie zaburzyć Twój plan i stać się realną przeszkodą w osiągnięciu estymowanych zysków.

7. Zainwestuj w dobre materiały foto

Jedno jest pewne – zanim potencjalny kupujący zainteresuje się opisem nieruchomości, w pierwszej kolejności obejrzy zdjęcia. W dużej mierze to właśnie od ich zależy, czy zdecyduje się postawić kolejny krok na drodze do kupna wymarzonego M. Aby osiągnąć najlepszy efekt, przed wykonaniem sesji zdjęciowej dokładnie posprzątaj nieruchomość i usuń wszelkie zbędne przedmioty. Możesz także pokusić się o home staging (wiele darmowych wskazówek na ten temat znajdziesz w internecie). Koniecznie zainwestuj także w usługi profesjonalnego fotografa.

Ile można zarobić na house flippingu?

W zależności od wartości mieszkania, jego lokalizacji i standardu wykończenia oraz swoich umiejętności (np. wyszukiwania okazji czy negocjacji), na jednorazowym flippie możesz zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kredyt hipoteczny na flipowanie – tylko z pomocą eksperta

Jeśli nie masz wystarczających oszczędności, aby sfinansować mieszkanie na flippa gotówką, możesz sięgnąć po dostosowany do swoich potrzeb kredyt hipoteczny. Wbrew obiegowej opinii nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ciągu kilku miesięcy od kupna, sprzedać nieruchomość obciążoną hipoteką. Biorąc pod uwagę specyfikę inwestycji, samodzielny wybór finansowania może narazić Cię jednak na dodatkowe koszty (np. wysoki koszt wcześniejszej spłaty kredytu). Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed złożeniem wniosku kredytowego skorzystaj z pomocy eksperta – Expandera. Dzięki pomocy specjalisty z Expandera znajdziesz finansowanie, które w pełni odpowie na Twoje potrzeby i oczekiwania. Ekspert pomoże Ci także na każdym kolejnym etapie procesu – ułatwi zgromadzenie niezbędnych dokumentów, wypełnienie i złożenie wniosku oraz dopełnienie wszystkich formalności. Odpowie na pytania, rozwieje wątpliwości i wyjaśni niezrozumiałe zapisy umowy. Pamiętaj, że pomoc Expandera nie będzie Cię kosztować ani złotówki. Eksperta kredytowego wynagradza bowiem kredytujący bank. Korzystając ze wsparcia specjalisty, na pewno nie stracisz, a możesz sporo zyskać.

Zobacz także: Czym się różni zadatek od zaliczki i które z nich warto wybrać, podpisując przedwstępną umowę zakupu mieszkania?

powiązane porady

Dom do 70 m2 bez pozwolenia – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Od 3 stycznia 2022 roku osoby marzące o własnej nieruchomości mogą wybudować dom o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę i konieczności

Czytaj więcej

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a księga wieczysta i dziedziczeni...

Czym jest, jak działa i czy warto zakupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Dziedziczenie, księga wieczysta, wygaśnięcie prawa do lokalu –

Czytaj więcej

Odrolnienie działki: Koszt, ile trwa, procedura, w mieście

Marzy Ci się dom w mieście lub na obrzeżach i szukasz sposobu na obniżenie kosztów jego powstania? Kluczowy będzie tu zakup terenu w dobrej cenie, a

Czytaj więcej