Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

Czy dostane kredyt na umowę zlecenie — takie pytanie zadaje sobie wiele osób rozważających sięgnięcie po zewnętrzne źródło finansowania i wykonujących obowiązki zawodowe na podstawie umowy cywilnoprawnej. Czy odpowiedź na to pytanie jest twierdząca? Czy na umowę zlecenie można wziąć kredyt? Sprawdźmy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy można dostać kredyt na umowie zlecenie;
  • czy na umowę zlecenie dostanę kredyt gotówkowy;
  • czy na umowie zlecenie można wziąć kredyt hipoteczny;
  • kredyt przy umowie zlecenie — jak wybrać bank, który udzieli finansowania na najlepszych warunkach?

Jednym z najważniejszych parametrów, które wpływają na zdolność kredytową (a co za tym idzie na decyzję o udzieleniu kredytu) jest wysokość i źródło dochodu. Ze względu na stabilność wpływów idealnym w oczach banków klientem jest osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy kredyt na umowę zlecenie jest możliwy?

Umowa zlecenie a kredyt

Czy można wziąć kredyt na umowie zlecenie? Umowa zlecenie, zwłaszcza regularnie przedłużana i przynosząca odpowiednio wysokie wpływy może być podstawą do udzielenia kredytu. To, jaką decyzję wyda bank, zależy jednak także od innych parametrów: aktualnych obciążeń kredytowo-pożyczkowych, kwoty finansowania, wieku kredytobiorcy, regularnych kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej czy samego rodzaju kredytu.

Umowa zlecenie a kredyt gotówkowy

Czy na umowie zlecenie dostane kredyt gotówkowy? W przypadku kredytów gotówkowych, zwłaszcza tych opiewających na kwoty nie wyższe niż kilkanaście tysięcy złotych umowa zlecenie nie powinna być przeszkodą w otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej (oczywiście pod warunkiem, że pozostałe elementy, które wpływają na zdolność do spłaty, nie obniżają jej). Każdy bank może stawiać jednak wnioskującym nieco inne wymagania w zakresie ciągłości umów czy niezbędnej kwoty wpływów. Jednak czy na umowie zlecenie można dostać kredyt hipoteczny spłacany przez 20, czy 30 lat?

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny na umowie zlecenie jak najbardziej jest możliwy. Takie źródło dochodu jest obecnie bardzo powszechne, a zamykając zleceniobiorcom drogę do finansowania, banki pozbawiłyby się świadomie sporej części swoich wpływów. Wzięcie kredytu hipotecznego na umowę zlecenie wymaga jednak spełnienia określonych wymagań stawianych przez bank. Dotyczą one przede wszystkim ciągłości umowy.

Czytaj także: Czym jest cesja mieszkania

Kredyt na umowę zlecenie — ważna ciągłość umów

Analizując swoje ryzyko, towarzyszące zawarciu umowy kredytowej z konkretnym klientem, bank stara się ocenić, jakie jest prawdopodobieństwo, że kredytobiorca będzie spłacał raty w terminie.

Aby zminimalizować ryzyko opóźnień, kredytodawcy wymagają, aby umowa zlecenie była regularnie przedłużana. Ile wynosi minimalny okres ciągłości w przypadku kredytu hipotecznego? Umowa zlecenie w przypadku hipoteki musi zachować ciągłość przez okres od 6 do nawet 24 miesięcy (w zależności od konkretnego banku). Bardzo ważne są także regularne wpływy wynagrodzenia na konto bankowe oraz oczywiście wysokość wpływów.

Warto także pamiętać, że to, czy można wziąć kredyt na umowę zlecenie, zależy nie tylko od samego źródła, ciągłości i wysokości wpływów, ale także od innych elementów, wpływających na zdolność do spłaty. Nawet jeśli dobrze zarabiasz, a zleceniodawca regularnie przedłuża Twoje umowy, ale Twoja historia kredytowa w BIK-u pozostawia sporo do życzenia, szanse na pozytywną decyzję kredytową będą nikłe.

Umowa zlecenie — kredyt hipoteczny kalkulator

Czy dostępne w Internecie kalkulatory umożliwiają obliczenie, ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt na umowie zlecenie? Choć internetowe kalkulatory pozwalają wyliczyć zdolność kredytową, otrzymane wyniki warto traktować jedynie poglądowe. Nie uwzględniają one bowiem niektórych czynników, które wpływają na zdolność kredytową, jak choćby źródła dochodu.

Kredyt na umowę zlecenie — jaki bank udzieli finansowania na najlepszych warunkach?

Większość banków deklaruje, że pożycza pieniądze osobom wykonującym obowiązki na podstawie umowy zlecenie. Na stronach poszczególnych kredytodawców rzadko można jednak znaleźć informacje na temat szczegółowych wymagań wynikających z takiego źródła dochodu. Wybór pierwszego lepszego banku może więc skutkować nie tylko zmniejszeniem szans na pozytywną decyzję, ale również dodatkowymi wymaganiami czy podwyższonymi kosztami kredytu.

Chcesz znaleźć bank, który udzieli Ci finansowania na najlepszych warunkach? Skorzystaj ze wsparcia eksperta — Expandera. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu eksperta Expandera krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces kredytowy: począwszy od wyboru banków, w których Twoje szanse na kredyt będą najwyższe, a warunki najlepsze, poprzez skompletowanie potrzebnych dokumentów, aż po wypełnienie i złożenie wniosku kredytowego. Ze względu na fakt, że specjalistę wynagradza kredytujący bank, jego pomoc jest dla Ciebie zupełnie darmowa.

Czytaj także: Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny i jakie konsekwencje niesie za sobą taka decyzja?

powiązane porady

Do jakiego wieku kredyt hipoteczny — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorcó...

Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym spłacanym nierzadko przez 30, a nawet 35 lat. Z tego powodu jednym z najważniejszych elementów, które

Czytaj więcej

Czym jest prolongata kredytu — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

Prolongata kredytu to wydłużenie okresu spłaty finansowania w stosunku do wskazanego w umowie kredytowej terminu. Na czym w praktyce polega prolongata rat

Czytaj więcej

Sprawdzenie umowy kredytu hipotecznego — przejrzysty przewodnik dla kredytobio...

Przed zawarciem umowy kredytowej warto dokładnie przeanalizować jej treść. Nie tylko po to, aby upewnić się, że zaproponowane przez kredytodawcę

Czytaj więcej