Ranking kredytów refinansowych – kwiecień 2006 r.


Polacy coraz chętniej zamieniają swoje kredyty mieszkaniowe na nowe, tańsze. W marcu doradcy finansowi Expandera wybrali dla swoich klientów kredyty refinansowe na kwotę 8,4 mln zł. To dwa razy więcej niż miesiąc wcześniej. Kuszą niższe opłaty sądowe, lecz przede wszystkim specjalne oferty banków, w ramach których nie trzeba płacić prowizji za nowy kredyt, a formalności są uproszczone. Zebraliśmy informacje o kredytach refinansowych oferowanych przez polskie banki.

5 kroków do tańszego kredytu

  1. Sprawdź ofertę konkurencji (patrz zestawienia poniżej) 
  2. Poproś w swoim banku o zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja o aktualnej wysokości zadłużenia oraz o tym czy kredyt był dotychczas spłacany terminowo (koszt takiego zaświadczenia to z reguły ok. 50 zł ale może sięgnąć 200 zł)
  3. W nowym banku złóż wniosek o kredyt na spłatę zadłużenia w starym banku. Jeśli potrzebujesz więcej pieniędzy, np. na remont, sprawdź czy możesz uzyskać kredyt wyższy od dotychczasowego.
  4. W starym banku złóż dyspozycję całkowitej spłaty kredytu, a na koncie zostaw wystarczającą kwotę na pokrycie ewentualnej prowizji za wcześniejszą spłatę.
  5. W nowym banku złóż dyspozycję wypłaty kredytu. Musisz też dostarczyć cesję ubezpieczenia nieruchomości oraz potwierdzenie że złożyłeś w banku wniosek o wykreślenie starej i wpisanie nowej hipoteki.

Pamiętaj! Gdy poprosisz o historię kredytową (pkt 2) twój bank, w obawie przed tym, że straci klienta, może zaproponować ci atrakcyjniejsze warunki. Możesz też spróbować negocjacji. Możliwe, że już w tym momencie zakończysz operację „przeprowadzaka”.
 
Ostrożnie z walutami

Zamiana kredytu w walucie obcej na tańszy obarczona jest najczęściej bardzo wysoką „prowizją”, o której wielu klientów zapomina. Przenosząc kredyt trzeba z reguły „przejść przez złotówki” – stary kredyt jest przeliczany na złote po kursie sprzedaży waluty obcej, a wyliczona kwota jest konwertowana na walutę obcą po kursie kupna. Po takim przeliczeniu kwota zadłużenia w nowym banku jest wyższa o 4-5 proc niż przed przeprowadzką.

Co to oznacza? Jeśli kredyt refinansowy będzie tylko o 0,5 pkt proc. niżej oprocentowany niż kredyt obecnie spłacany wówczas po operacji refinansowania nie spadnie nam wysokość miesięcznej raty! A zatem, jeśli nasz bank skłonny jest przyjąć spłatę bezpośrednio w walucie obcej warto poszukać kredytu refinansowego w banku, który jest w stanie wypłacić bezpośrednio franki czy euro. Od oprocentowania oferowanego przez taki bank można wówczas odjąć 0,5 pkt proc. i dopiero wtedy porównywać je ze stawkami proponowanymi przez banki bez takiej „funkcjonalności”.

W poniższej tabeli zebraliśmy informacje o tym które banki przyjmują spłatę w walucie obcej, a które umożliwiają wypłatę w walucie. Dzięki temu można sprawdzić czy przejście z banku A do B będzie wiązało się z opisanym wyżej dodatkowym kosztem.

<TD style="BORDER-RIGHT: black 0.75pt solid; PADDING-RIGHT: 0in; BORDER-TOP: #c0c0c0; PADDING-LEFT: 0in; PADDING-BOT

Bank

Czy możliwa wypłata w walucie obcej?

Czy możliwe przyjęcie spłaty w walucie obcej?

Bank BPH

NIE

TAK

BGŻ

NIE

TAK

BZ WBK

TAK

TAK

Deutsche Bank PBC

TAK

TAK

Dom (oddział Getin Banku)

NIE

NIE

Fortis Bank

TAK

TAK

GE Money Bank

NIE

NIE

mBank

NIE

NIE

Millennium

NIE

TAK

Multibank

NIE

NIE

Nordea Bank Polska

NIE

NIE

Nykredit

TAK

TAK

PKO BP

TAK

TAK

Raiffeisen