RANKING: Najlepszy fundusz akcji zarobił w 2006 roku 87 proc.
Przebojem ubiegłego roku były fundusze inwestujące w akcje – średnia stopa zwrotu funduszy akcyjnych wyniosła 46,3%, najwięcej od początku hossy rozpoczętej w 2003 r. Dla porównania, w 2005 r fundusze akcji przeciętnie zarobiły 23,1%.
Szczególnie dobre wyniki osiągnęły fundusze małych spółek. Właśnie fundusz z tego segmentu – DWS Polska Top 25 Małych Spółek – osiągnął najwyższą stopę zwrotu w ubiegłym roku, czyli 87,1%. Wzrosty cen akcji firm o mniejszej kapitalizacji spowodowały, że kolejne TFI wprowadziły takie fundusze do oferty m.in. PKO TFI, TFI PZU oraz Pioneer Pekao TFI. Czy hossa na małych spółkach będzie dalej trwać? W samym grudniu fundusze małych spółek osiągnęły najsłabsze wyniki. Biorąc pod uwagę wysokie wyceny wielu spółek o mniejszej kapitalizacji trudno oczekiwać, że również w 2007 ich ceny akcji wzrosną w takiej samej skali jak w 2006 r.
Jednocześnie większa oferta funduszy akcyjnych przekłada się na wzrost zróżnicowania wyników funduszy. W IV kwartale najlepszy wynik uzyskał PKO/Credit Suisse Akcji Małych i Średnich Spółek FIO – 38,6%, podczas gdy GTFI Akcji zarobił tylko 7,3%.
Wobec doskonałej koniunktury na rynku akcji w ubiegłym roku, zadowoleni mogą być również uczestnicy funduszy zrównoważonych – średnio fundusze zrównoważone zarobiły w 2006 roku 21,3%. Najlepsze z nich Arka BZ WBK Zrównoważony FIO, Lukas Dynamiczny Polski oraz PZU FIO Zrównoważony uzyskały wynik przekraczający 30%.
Hossa na rynku akcji oraz wzrosty cen obligacji w drugiej połowie 2006 roku korzystnie wpłynęły również na wyniki funduszy stabilnego wzrostu, które średnio wypracowały 13,8% zysku. Najlepszym z nich udało się uzyskać stopy zwrotu sięgające 18-20% (m.in. Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO, Lukas Stabilnego Wzrostu oraz AIG Stabilnego Wzrostu). Mniej więcej połowa funduszy obligacji i rynku pieniężnego uzyskała wyniki przekraczające rentowność lokat bankowych, pomimo zawirować na rynku obligacji w I połowie roku.
Miniony rok był najlepszy z dotychczasowych czterech lat hossy dla funduszy inwestycyjnych. Czy następny rok będzie równie dobry? Jest to mało prawdopodobne biorąc pod uwagę niezwykle optymistyczne oczekiwania. Rynek akcji dyskontuje przyszłość, a skoro inwestorzy są optymistyczni akcje (zwłaszcza średnich i małych spółek) nie mają dużego potencjału wzrostowego – ceny akcji już uwzględniają spodziewaną poprawę wyników. Z drugiej strony, zważywszy na mocne podstawy gospodarki trudno spodziewać się wystąpienia bessy.
Dlatego najbardziej prawdopodobny wariant to trend boczny, gdzie ceny akcji raz spadają raz rosną. W takiej sytuacji dobre wyniki powinny uzyskiwać fundusze o mocno zdywersyfikowanych portfelach, inwestujące również na innych giełdach w regionie – na Węgrzech, Czechach, Rumunii czy Bułgarii, a więc np. ING Akcji, Unikorona Akcji czy Arka Akcji. Można również spodziewać się, że w I półroczu fundusze obligacji będą nadal przynosić lepsze wyniki niż fundusze rynku pieniężnego.
Ranking
W rankingu po raz pierwszy pojawiły się fundusze GTFI FIO Akcji oraz GTFI FIO Stabilnego Wzrostu. Debiut nie wprowadził jednak dużych zmian w zestawieniach, bo obydwa fundusze osiągają raczej słabe wyniki i uplasowały się na końcu stawki. W grupie funduszy akcji zwraca uwagę awans funduszu Unikorona Akcje FIO oraz BPH Akcji FIO. Fundusz zarządzany przez Union Investment TFI w ostatnich zestawieniach stopniowo tracił w stosunku do czołówki, ale jak się okazało była to tylko tymczasowa słabość. Z kolei BPH Akcji FIO zaliczał się do średniaków starających się dołączyć do najlepszych. Czy mu się to uda? Czas pokaże, jednak od stycznia funduszami akcyjnymi będzie zarządzał nowy zarządzający, który może zmienić dotychczasową politykę inwestycyjną.
W grupie funduszy zrównoważonych tylko kosmetyczne zmiany. Do grona liderów nadal należy Arka BZ WBK Zrównoważony FIO, SEB 1 Zrównoważonego Wzrostu FIO oraz UniKorona Zrównoważony FIO. Znaczny awans miał miejsce w kategorii funduszy stabilnego wzrostu – PZU FIO Stabilnego Wzrostu Mazurek poprawę wskaźników zawdzięcza wyższej od średniej stopie zwroty za rok ubiegły przy utrzymywaniu mniejszych wahań wartości jednostki uczestnictwa niż konkurenci.
W grupie funduszy dłużnych fundusz KBC Papierów Dłużnych FIO, który przez wiele miesięcy prowadził w rankingu znów spadł o jedną pozycję. Słabsze rezultaty zarządzania funduszem chyba spowodują, że fundusz obligacji ze stajni KBC na dłuższy czas pożegna się z pozycją lidera. Z kolei coraz lepiej radzą sobie fundusze obligacyjne Pioneera.
- Fundusze akcji
- Fundusze zrównoważone
- Fundusze stabilnego wzrostu
- Fundusze obligacji
- Fundusze rynku pieniężnego
Wyniki na dzień 29.12.2006