Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera – Październik 2013
Wzrosła marża kredytów hipotecznych
Okres ostatnich kilkunastu miesięcy przyzwyczaił nas do dobrych informacji z rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości. Obniżki stóp procentowych NBP powodowały spadek poziom oprocentowania. Jak wskazuje najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera w minionym miesiącu wzrosły jednak marże kredytowe. – W sierpniu wzrosła zarówno średnia marża kredytów z wysokim (25 proc.) wkładem własnym, jak i bez wkładu własnego. Od kwietnia (gdy były one najniższe) marże tych pierwszych wzrosły z 1,49 proc. do 1,65 proc., a kredytów bez wkładu własnego z 1,68 proc. do 1,86 proc. W konsekwencji zmniejszyła się również dostępność kredytów. Zdolność kredytowa spadła zarówno w przypadku wnioskodawców z wysokim jak i niższym dochodem. Dla przykładu średnia kwota jaką banki są gotowe przyznać 4-osobowej rodzinie z dochodem 8 tys. PLN netto spadła o 11,5 tys. PLN – mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.
Ceny ofertowe bez zmian
Autorzy raportu zauważają, że od kilku miesięcy ceny ofertowe utrzymują się na zbliżonym poziomie, a wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym sprzedający nie obniżyli ich wysokości. – Ceny były wyższe średnio o 0,4% w porównaniu z sierpniem. W takich miastach jak Toruń, Olsztyn, Katowice czy Białystok za mieszkania płacimy tyle samo lub nawet nieco więcej niż przed rokiem. Status quo utrzyma się najprawdopodobniej jeszcze kilka miesięcy. Wprowadzenie od stycznia 2014 roku nowego programu rządowego Mieszkanie dla Młodych, który dotuje jedynie mieszkania z rynku pierwotnego, ograniczy popyt na rynku wtórnym. W związku z tym obniżki cen w 2014 roku mogą okazać się nieuniknione. – podkreśla Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.
Jesienny ruch transakcyjny
Przełom III i IV kwartału to tradycyjnie okres dużego zainteresowania mieszkaniami.
– Zapoczątkowany w wakacje wzmożony ruch transakcyjny wciąż trwa – podkreśla Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Tegoroczna jesień może okazać się jednym z najlepszych okresów sprzedażowych w ostatnich latach.
Jak wynika z najnowszego raportu, ceny transakcyjne w większości miast nieznacznie spadły.
– Największe odnotowano w Gdańsku, gdzie kwoty zawieranych transakcji zmniejszyły się średnio
o 3,4 procent. Z kolei w Łodzi i Poznaniu kupowane są droższe mieszkania. W obu tych miastach średnia cena za metr kwadratowy nabywanych lokali jest wyższa od średniej ceny ofertowej – dodaje ekspert.
Treść raportu znajdą Państwo w załączniku w formacie PDF