Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera – Sierpień 2013
Wzrosła marża kredytów hipotecznych
Ostatni rok przyzwyczaił nas do dobrych informacji. – Obniżki stóp procentowych spowodowały spadek przeciętnego oprocentowania z ok. 6,5% do ok. 4,3% – zauważa Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. – Marże pozostawały stabilne i od roku ich średnia mieściła się w przedziale 1,49%
– 1,57%. W lipcu aż pięć banków podwyższyło jednak marże kredytów hipotecznych w złotówkach.
– Średnia marża rośnie już od czterech miesięcy i w lipcu przekroczyła wspomniany przedział. Obecnie wynosi już 1,61% i tym samym jest najwyższa od marca 2011 roku – dodaje ekspert.
Lipiec przyniósł jednak dobrą informację dla osób spłacających kredyt we franku szwajcarskim. – Jeszcze w końcu czerwca kosztował on 3,52 PLN, a obecnie już 3,42 PLN. Dzięki spadkowi kursu, rata kredytu zaciągniętego w tej walucie będzie w sierpniu niższa o ok. 50 PLN – mówi Sadowski, Expander.
Lipiec bez większych zmian
Biorąc pod uwagę ceny transakcyjne, okres wakacyjny nie przyniósł większych perturbacji.
– W porównaniu do raportu sprzed miesiąca, największe różnice cen dotyczą Poznania, gdzie kupujemy mieszkania średnio o 3,3% droższe oraz Krakowa, gdzie ponownie pojawiły się wzrosty – tym razem
o 2,3% – podkreśla Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Tylko we Wrocławiu można kupić mieszkanie taniej niż przed rokiem (-7,7%). W innych dużych miastach ceny są porównywalne do tych z wakacji ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę metraż sprzedawanych teraz mieszkań, na prowadzenie wysunęła się Warszawa, w której średnia powierzchnia nabywanego lokalu wynosi 57,5 mkw.
Zbliża się sezon wynajmu
Jak wynika z raportu, lipiec przyniósł obniżki cen ofertowych na rynku nieruchomości wtórnych. Spadły one we wszystkich największych miastach Polski. – Obniżki cen to skuteczny sposób na przyciągnięcie klientów – szczególnie w okresie letnim – tłumaczy Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Na rynku nieruchomości nie ma szans na 50% przecenę, którą oferują nam sklepowe wyprzedaże. Obniżki okazały się jednak niezbędne, aby zainteresować klientów ofertami. Lipcowe zmiany mają zdecydowanie charakter przejściowy. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na jesień jest wzrost popytu i stabilizacja cen.
Treść raportu znajdą Państwo w załączniku w formacie PDF