Lokaty antypodatkowe wciąż są kiepską formą oszczędzania

Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o podwyżce stóp procentowych wzrosło oprocentowanie lokat antypodatkowych. Zmiany nie są jednak duże i lokaty nadal są mało atrakcyjne.

Większość banków podniosła ostatnio oprocentowanie długoterminowych depozytów, które zostały zaproponowane jesienią 2001 roku tuż przed wprowadzeniem podatku „Belki”. Średnie oprocentowanie owych lokat jest teraz o około 0,3 pkt proc. wyższe niż na początku kwietnia tego roku. To niewiele, ale jak pamiętamy, do tej pory odsetki malały i to w szybkim tempie.

Żadnych zmian nie wprowadziły tylko: Bank Gospodarki Żywnościowej, Kredyt Bank, Raiffeisen Bank i Citibank Handlowy. Pięcioletnia lokata rentierska Citibanku jest obecnie najniżej oprocentowanym depozytem antypodatkowym.

Najbardziej oprocentowanie podwyższył MultiBank, który w listopadzie 2001 roku proponował lokatę MultiProcent. Jej oprocentowanie w ostatnim czasie wzrosło o 0,85 pkt proc., a więc więcej niż stopy procentowe NBP, które w sumie w czerwcu i lipcu zostały podniesione przez RPP o 0,75 pkt proc. Odsetki od lokaty MultiBanku wynoszą aktualnie 4,55 proc. w skali roku.

Na znaczącą podwyżkę oprocentowania (o 0,6 pkt proc.) zdecydował się także Bank Millennium i Bank Zachodni WBK. Prawie tyle samo wzrosły odsetki od lokaty Standard na 10 lat w Pekao SA. Banki te do tej pory proponowały mało atrakcyjne oprocentowanie. Widać zresztą wyraźnie, że tylko w takich przypadkach zdecydowano się na bardziej radykalny ruch w górę. Instytucje, które do tej pory oferowały wyższe odsetki niż konkurenci, skorygowały stawki nieznacznie. Na przykład, Volkswagen Bank direct podwyższył oprocentowanie swojej Lokaty 5 Plus tylko o 0,2 pkt proc. – do 4,65 proc. w skali roku. Ale i tak jest to najwyżej oprocentowany depozyt antypodatkowy. Nieznacznie stawki podniosły również mBank i Lukas Bank, które wcześniej oferowały stosunkowo atrakcyjne oprocentowanie, porównywalne z tradycyjnymi depozytami rocznymi.

Posiadacze lokat antypodatkowych nie mają jednak powodów do zadowolenia i ostatnia podwyżka stawek niewiele tu zmienia. Oprocentowanie nadal jest bardzo niskie, zważywszy, że są to lokaty długoterminowe. Poza tym banki mocno naraziły się klientom tym, że zmniejszały oprocentowanie w szybkim tempie, często bez żadnego uzasadnienia. Już w pierwszych miesiącach istnienia lokat odsetki od nich zmalały nawet o kilka punktów. Wciąż aktualna jest więc porada, aby wycofać pieniądze z lokaty antypodatkowej i znaleźć lepszą inwestycję. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji będziemy musieli zapłacić 19-proc. podatek od odsetek (nie jest on pobierany tylko wówczas, gdy utrzymamy lokatę do końca terminu ustalonego w umowie i gdy nie zmienimy warunków umowy).

Paweł Blajer, Rzeczpospolita