Nie daj się wrobić w stałą stopę

Maciej Kossowski

Banki kuszą lokatami o stałym oprocentowaniu. Eurobank oferuje nawet 6 proc. na rok. mBank w połowie czerwca wprowadził lokatę roczną o stałym oprocentowaniu w wysokości 5,55 proc. Wszystkich „przebił” jednak Bank Zachodni WBK, który dzisiaj podwyższył stałe oprocentowanie lokaty 2-letniej o 1 pkt proc. do poziomu 4,75 proc. „Proszę zwrócić uwagę, że podwyżka znacząco przekroczy poziom wyznaczony przez RPP” – napisał Piotr Gajdziński, rzecznik banku.

Czy w związku z tym klienci powinni czym prędzej skorzystać z tak wspaniałej okazji? Z pewnością oferta BZ WBK wyróżnia się na tle tego co proponują depozytariuszom inne duże banki detaliczne. PKO BP oferuje stałe oprocentowanie najwyżej na 6 miesięcy. Kształtuje się ono między 1,9 a 3 proc. W Banku Pekao SA stałe oprocentowanie lokat 6-miesięcznych (dłuższych bank nie oferuje) sięga… 2 proc. W takim „tempie” nie pokonamy nawet inflacji! Oba banki nie zareagowały jeszcze na podwyżkę stóp procentowych chociaż stopy rynkowe (WIBOR/WIBID) rosną już od kilku miesięcy.

Na tym tle oferta BZ WBK prezentuje się atrakcyjnie. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że stopy procentowe w Polsce będą rosnąć – w tym roku prawdopodobnie o 0,5 – 1 pkt proc. Zamrażając pieniądze na dwa lata przy oprocentowaniu 4,75 proc. nie będziemy z tych podwyżek korzystać. Zawsze możemy oczywiście zerwać lokatę przed terminem. Wówczas jednak – w przypadku BZ WBK – stracimy wszystkie odsetki.

Jak inwestować, gdy rosną stopy? Lokaty o zmiennym oprocentowaniu byłyby dobrą propozycją, gdybyśmy mieli pewność, że banki będą zwiększać oprocentowanie w ślad za decyzjami NBP. Takiej pewności nie mamy. Jeśli w grę wchodzą lokaty krótkoterminowe i bardzo zależy nam na bezpieczeństwie najlepiej wybrać fundusze rynku pieniężnego. Jak zwykle jednak fundusz funduszowi nierówny. Najlepszy będzie taki, który inwestuje w możliwie „najkrótsze” papiery dłużne. W grę wchodzą 13-tygodniowe bony skarbowe i krótkoterminowe papiery komercyjne.

Taką politykę prowadzą np. fundusze UniWIBID, Citi Płynnościowy, Skarbiec Kasa Plus, Warta Gamma, GTFI Premium KPD czy DWS Rynku Pieniężnego Plus. W ostatnich 6 miesiącach, gdy mieliśmy do czynienia ze wzrostem oprocentowania depozytów międzybankowych to one właśnie poradziły sobie najlepiej – zarobiły od 2,4 do 2,7 proc. (średnia dla wszystkich funduszy rynku pieniężnego w tym okresie to ok. 2,25 proc.). Niestety wszystkie wymienione fundusze dostępne są dla inwestorów instytycjonalnych.

Wyniki detalicznych funduszy inwestycyjnych za ostatnie 6 miesięcy nie są zbynio zróżnicowane. Kształtują się między 2 a 2,2 proc. Na szczycie stawki uplasowały się Arka Ochrony Kapitału, KB Pieniądz, DWS Rynku Pieniężnego i Skarbiec Kasa, a na dole Citi Pieniężny, PKO/CS Skarbowy i BPH Skarbowy.

Jako że wyniki funduszy są bardzo zbliżone dużego znaczenia nabiera poziom opłaty manipulacyjnej pobieranej przy zakupie jednostek. Spośród wymienionych funduszy opłat nie pobierają: BPH Skarbowy, KB Pieniądz, DWS Rynku Pieniężnego, Skarbiec Kasa i CitiPieniężny. W funduszu PKO/CS Skarbowy maksymalna opłata za nabycie jednostek wynosi 0,4 proc., w Arce OK 1 proc. (0 proc. jeśli utrzymujemy jednostki dłużej niż 6 miesięcy).

Bardzo ciekawą propozycją jest fundusz Skarbiec Gotówkowy. Działa krótko, bo dopiero od końca kwietnia tego roku. W tym okresie jednak zdecydowanie pobił konkurencję zarabiając 1,2 proc. (średnia dla funduszy rynku pieniężnego w tym okresie to niespełna 0,9 proc.). Fundusz inwestuje głównie w krótkoterminowe papiery dłużne, a jego benchmarkiem (poziomem odniesienia, który chciałby pokonać) jest 6-miesięczny WIBOR (obecnie ponad 6,5 proc.).

W ramach promocji fundusz nie pobiera opłat manipulacyjnych za nabycie i sprzedaż jednostek. Prospekt funduszu przewiduje jednak możliwość pobrania obu typów opłat w wysokości do 5,5 proc. jak również opłaty za otwarcie rejestru (maksymalnie 20 zł). Czy fundusz w dłuższym terminie także będzie się wyróżniał? Czy może premią za dodatkowy zysk jest wyższe ryzyko (w tym przypadku ryzyko stopy procentowej) ? Przekonamy się wkrótce.

Chcesz korzystnie ulokować oszczędności? Umów się na spotkanie z Doradcą Expandera.